25

14
19

Demoliční četa z druhé půle

Ten brejk ze čtvrté čtvrtiny už pardubičtí hráči ozdobili dvěma pasy za zády, jež pak završilo snadné zakončení křídelníka Panduly. Beksa v televizní dohře 21. kola po vyrovnaném poločase ve druhé půli jednoznačně ovládla dění, vyhrála druhých 20 minut 59-35 a dosud 74bodové válečnické obraně nadělila stovku. Výsledek 101-75 znamená, že Východočeši velkého rivala v lize zdolali po více než dvou letech a šesti porážkách v řadě!

V hlučné kulise z produkce obou táborů si vzal start duelu na starosti Válečník Pomikálek, který osmi prvními body týmu založil na jeho vedení během většiny první čtvrtiny. Pak ale inkasoval do nosu loktem od domácího power forwarda Švrdlíka, odešel do šatny k ošetření a ve zbytku utkání přidal už jen dva body.

Nevedlo se ani dalším jeho spoluhráčům. Snajpr Palyza nechytil střelecký rytmus, rozehrávače Šišku dvakrát během chvíle v první čtvrtině obral o míč už na půlce popínavě bránící Půlpán a Pavel Houška s Vyoralem jako dvě elitní útočné zbraně se museli vyrovnávat se spoustou pardubických výpomocí.

Bekse se navíc od druhé čtvrtiny začal zahřívat hlavní střelec Burnett, který se v mžiku dostal na poločasových 14 bodů, následován Wallem s jeho bleskovými a nečekanými odskoky z minimálního driblingu.

Ještě když Pavel Houška zavelel několika koši v řadě k vedení 24-30, zdáli se být Válečníci na správné stezce, ale právě tam se jejich cesta k úspěchu zadrhla. Domácí při Burnettově exlozi otočili na 34-30, aby pak Děčín zkusil zónu i celoplošný presink a poločas dotlačil ještě k příjemnému skore 42-40.

Ze všech stran a pozic zakončující Beksa však ve třetí části unikla už nad deset bodů, a když Děčínu došly trojkové projektily, narostlo vedení druhého týmu tabulky až na dvcet bodů.

Vítězové, taženi triem Burnett (22, trojky 3/3), Wall (18, trojky 6/4) a Pandula (13, trojky 4/2), jež trefilo všech 9 trojek týmu, dominovali zpod koše (44-28), na útočném doskoku (15-2, body z druhých šancí 18-4, o 23 střel víc) i v lovu odražených míčů celkově (43-25), navíc i méně ztráceli (14-19). Hosty, kteří měli nad 10 body jen Vyorala (20, trojky 7/4, 6 asistencí) a Pavla Houšku (12), srážely fatální chyby na míči, 12 minutých šestek z 27 pokusů a nespasila je ani výtečná bilance dvojek (29/18).

S aktuálním mankem tří porážek budou Válečníci v nadstavbě na druhé místo Východočechů útočit už jen velmi složitě.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Výsledek je pro nás fakt krutý, protože jsme zase tak špatně nehráli. Na druhou stranu Pardubice neslevovaly ze svého výkonu. V prvním poločase jsme předvedli dobrou hru na obou polovinách hřiště, byť jsme měli dva problémy. Zaprvé jsme neměli moc útočných doskoků, naopak Pardubice jich měly, tuším, sedm a díky tomu měly i víc střel z pole. Zdruhé jsme měli špatné procento trestných hodů. To platilo už v prvním poločase, což nás vždycky trošku srazilo. Druhý poločas byl důvod, proč jsme prohráli - dostali jsme 59 bodů a dostali jsme se ještě pod větší tlak na doskoku. Pravdou ale je, že i kvůli tomu, že se někteří hráči obalovali fauly, jsme se dostali do menší sestavy, dohrávali jsmo to chvílemi se třemi hráči na perimetru pod 190 a nebyli jsme schopni zastavovat činorodost Burnetta. Wall byl dnes při střelecké chuti, střílel luxusně někdy i těžké střely, které si umí vytvořit. Všichni byli připraveni hrát nadoraz. Pardubice hrály fakt velmi fyzicky a zatlačily nás pod koš, kde jsme tu bitvu prohráli. Patnáct útočných doskoků proti našim dvěma je neskutečně obrovský rozdíl, i četnost střelby je někde jinde a pak na nás byla vidět i mírná frustrace, že se nám nedaří. Začali jsme kupit ztráty, které byly důvodem, proč nastoupili hráči, kteří tolik nehráli. Bylo to zaslouženě jednoznačné vítězství Pardubic a pro nás by bylo fajn, kdybychom takové zápasy mohli hrát častěji.“

Tomás Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Věděli jsme, že Pardubice jsou výborný tým v útoku. V prvním poločase se nám to jakž takž dařilo eliminovat - sice jsme dostali 42 bodů, ale díky naší dobré hře v útoku jsme drželi s Pardubicemi krok. Ve druhém poločase už to bylo horší. Je hrozně těžké zastavit domácí, když se chytnou ve více lidech: Jobi Wall, Dominez Burnett… Druhý poločas byl z naší strany v obranné fázi špatný, musíme do dalšího zápasu zlepšit obranu a prostě hrát lépe.”

Tomás Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „My jsme si před utkáním určili několik klíčových bodů. Jeden z nich byl pohlídat děčínský útočný dokok, kterým nás v minulých zápasech ne že úplně přehrával, ale hodně nám tím škodil. V tomto zápase jsme to zvládli perfektně, dva útočné dokoky soupeře hovoří za vše. V prvním poločase jsme vytvářeli drobné chyby v obraně v přechodové fázi, po nichž Děčín jednoduše skóroval, a i v postupném útoku bylo pár takových situací, kdy jsme zaspali na slabé straně, a dostali jsme jednoduchý koš. To jsme si o přestávce řekli a ve druhém poločase jsme to zlepšili. Nedovolili jsme Děčínu žádný jednoduchý koš. Na všechno se nadřel. My jsme díky tomu, že se nám dařilo na obranném doskoku, přecházeli do protiútoku, dali snadné trojky a v útočném laufu pak dali i ty těžké. Naše hra byla velmi dobře vyvážená, zakončovali jsme z perimetru i po hezkých kombinacích zpod koše, z rychlého protiútoku, a tak by to mohlo být v každém zápase.“

Lukáš Kotas (guard BK JIP Pardubice): „Rozhodujícím faktorem bylo, že jsme se Děčínu vyrovnali, nebo ho spíš ještě předčili ve fyzické hře. Když hrajeme s tímto soupeřem, je to vždycky velmi nepříjemné a tvrdé utkání, ale my jsme do toho šli tak, abychom ukázali, že opravdu neuhneme z jediného souboje. Myslím, že se to ukázalo a až na první půlku, kdy jsme trošku pustili Děčínu lehčí koše z přechodové fáze, jsme i v obraně hráli velmi dobře. Ve druhé půli se soupeř hodně prosazoval těžšími střelami z dálky, už nedával tolik bodů zpod koše, naopak my jsme měli útočnou hru mnohem vyváženější, byť i my jsme si hodně pomohli střelami z dálky. Na útočném doskoku a i na doskoku celkově jsme dominovali a díky tomu jsme měli i víc střel. Zhruba od 5. minuty druhého poločasu jsme zápas měli pevně v rukou.”

2 23 25 3 17 5 19 21 25 9 62 75

Absence Pardubic: křídla Příhonský, Škranc (nejistý start z důvodu nemoci).

Velká bitva se odehraje v pondělí před kamerami ČT Sport na pardubické Dašické, kam k souboji s druhou Beksou přijíždí třetí Děčín, který první duel doma ovládl 79-73. V minulém kole doma odrazil nápor Kolína a připsal si druhou výhru v řadě, zato Pardubice neuspěly na Folimance a chtějí si tak spravit náladu. První vzájemný zápas sice patřil Děčínu, ale Beksa zase uspěla v šestém kole Českého poháru a vyřadila tak Válečníky z dalších bojů. Severočechům se vrací do hry kapitán Jakub Houška.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Myslím si, že všichni vnímají, o co v tomto utkání půjde. Čím větší rozdíl bude mezi 2. a 3. místem, tím lépe se nám bude dýchat v nadstavbové skupině. V tomto zápase chceme udělat všechno pro to, aby rozdíl mezi námi a Děčínem byl znovu 3 výhry. Jsem přesvědčený, že na naší straně bude velká energie. Budeme se snažit udržet domácí ligovou neporazitelnost. Pozitivním faktorem pro nás byla nezvykle dlouhá pauza mezi posledním a sobotním utkáním, měli jsme více času na regeneraci i na trénink. Uplynulé volné dny jsme využili k tomu, abychom se ve video rozboru zaměřili ne na soupeřovu, ale na naši hru. Ukázali jsme si věci, které můžeme dělat lépe z pohledu obrany i útoku, čerpali jsme také z pohárového zápasu v Děčíně. Z klíčových faktorů, které budou mít zásadní vliv na výsledek dnešního utkání, bych jmenoval zastavení soupeřova útočného doskoku a rychlé přechodové fáze z obrany do útoku.”

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Pardubice - příběh třetí, co od něj očekávat? Jistě namotivovaného a koncentrovaného soupeře, který bude chtít potvrdit domácí neporazitelnost a zaváhání na USK. Navíc se již může plně soustředit na domácí scénu, takže očekávám vysokou úroveň hry. To je myslím dostatečně silná motivace prokázat, že umíme taková utkání hrát. Vyžaduje to ale nadprůměrný výkon celého týmu, který bude vycházet z přesvědčení, že se v Pardubicích vyhrát dá."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Pardubice jsou letos zaslouženě na druhém místě. Mají výborné výsledky, ale my už jsme si v této sezoně dokázali, že je můžeme porazit. Rozdíl je, že nyní jedeme na palubovku Pardubic, kde budeme muset podat stabilní výkon po celých čtyřicet minut. Věřím, že pokud se nám to podaří, budou to pro nás další důležité body do nadstavbové části."