40

16
9

Hruban vyrval Válečníkům výhru

Děčín propásl velkou šanci na zdolání Nymburka a připsání druhé porážky mistrovi za sebou. Jenže nezvládl čtvrtou čtvrtinu, v jejíž polovině vedl 68-59, aby za posledních pět minut stihl jen dva body a nakonec padl v prodloužení 81-83. Obhájce trofeje tak třetí z posledních 4 zápasů končil na rozdílu maximálně 4 bodů (v Kolíně, Pardubicích a nyní v Děčíně).

Napěchované a dunící ARMEX Sportcentrum vidělo skvělý zápas, ve kterém domácí podávali od začátku velmi dobrý výkon a drželi hosty pod tlakem. Válečníci zastavili mistra v první půli i díky ucpání podkošového prostoru na 30 bodech a měli desetibodový náskok. Vedení domácích bylo po třech až kouzelnických trojkách v řadě dokonce sedmnáctibodové, ale Nymburk (do půle 12 útočných doskoků) v závěru poločasu zabral a dostal se zpět do zápasu.

Po přestávce bitva pokračovala. Oba týmy vylepšily střelbu, ale skvěle hrající domácí měli stále zápas pod kontrolou. K velmi dobře hrajícímu Pavlu Houškovi se přidal svou střelbou point guard Vyoral, a kdyby hosté (opět jich chyběl ústřední muž Sant-Roos) neměli Hrubana (20 ze svých 29 bodů za posledních 25 minut), dávno by přišli o šanci na zvrat.

Ten přišel v poslední desetiminutovce, kdy se domácí jako by zalekli blízkosti výhry, a úplně jim odešla střelba. Za čtvrté období dali jen 6 bodů a v defenzivě naplno presující hosté v čele s Hrubanem (v závěru 4. čtvrtiny dokonce na rozehře) mocně stahovali. Poslední koš domácích ve čtvrtině dal dvě a půl minuty před koncem Vyoral, na druhé straně odpověděl vyrovnávací trojkou na 70-70 Hruban a poslední dvě minuty už ani jeden tým neskóroval, takže bylo na řadě prodloužení.

V nastaveném čase čekali diváci skoro tři minuty na první koš z pole a po minišňůře hostů to vypadalo, že je rozhodnuto. Heroický výkon domácích ale vyvrcholil dvěma trojkami v rychlém sledu a 35 sekund před koncem vedli Válečníci 81-80. Koncovka však nevyšla Válečníku Vyoralovi, který nejprve fauloval při trojce Hrubana (jenž třemi šestkami otočil na 81-83), a v posledním útoku navíc přišel o míč.

Vyrovnaný zápas rozhodovaly maličkosti jako třeba 16 ztrát domácích (7 za posledních 8 minut 4. čtvrtiny a 9 za posledních 13 minut) oproti 9 hostů, nebo také 15 útočných doskoků Nymburka. Střelcem utkání byl 29bodový Hruban, který prakticky sám dotáhl svůj tým k výhře, když přidal ještě 7 asistencí a 6 doskoků. V rozhodné fázi mu ovšem zdatně sekundoval i veterán Welsch (12 bodů). Domácí, jež nespasilo ani 13 trojek, táhl 22 body a 7 asistencemi Vyoral, který si ale připsal i 4 ztráty. 14 bodů s 10 doskoky přihodil Jakub Houška.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to skvělý zápas před Vánocemi. Děčín nastoupil s větší energií a větší chutí. Kontroloval většinu zápasu. Spousta jeho hráčů hrálo nad svůj průměr. My jsme během zápasu zkoušeli všechno možné, až jsme to zvládli v koncovce. Kdybychom neudělali pár hloupých ztrát, tak jsme mohli rozhodnout už v konci základní hrací doby. Bylo vidět, jak v takto vyrovnané koncovce rozhodují maličkosti. Jsme rádi, že jsme to zvládli. Hráčem utkání byl Vojta Hruban.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Tohle jsou bolavé porážky s takovým soupeřem, jako je Nymburk. S mistrem mistrů vedete 36 minut a pak prohrajete v prodloužení, takže je jasné, že porážka je hodně trpká. Je to ale výborné poučení pro nás, v čem se musíme zlepšovat. My jsme vstoupili do utkání, jak jsme chtěli. V prvním duelu nás Nymburští přeběhli jak zamrzlou řeku. Ale dnes se nám dařil střelecký rytmus, hráči z lavičky byli velmi produktivní. Nymburk je však tak kvalitní, že nám třešničku na dortu vzal. Změnil nějaké obranné kombinace, nám docházela energie, hráli jsme pak moc s míčem a to nestačilo. Vojta Hruban se dnes rozhodl nás pokořit a udělal to. Podal parádní výkon. Myslím ale, že po 40 minutách bylo prodloužení velmi zajímavé, Nymburk tam využil svých zkušeností s koncovkami a dokázal proměňovat i střely těžšího kalibru. Za stavu, kdy už se zdálo, že jsme zápas ztratili, dal Pavel Houška dvě trojky, pak jsme ale dostali 3 trestné hody a koncovku už jsme nezahráli dobře. Bylo to pěkné utkání, fantastická kulisa, pro nás moc podnětné do další práce.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas se musel líbit. Nevyhrál lepší, ale šťastnější. My jsme v konci dokázali vyškrábnout zbytky sil a o trochu víc energie jsme na konci asi měli. Dneska nás to stálo hodně sil. Troufnu si říct, že to bylo náročnější než několik posledních utkání v Champions League. Neměli jsme ideální útočný rytmus, naopak Děčín si leckdy pomohl i těžší střelou, tedy kromě koncovky.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „My jsme chtěli vstoupit do zápasu aktivně. To se nám první tři čtvrtiny dařilo. V té poslední se mi zdálo, jako bychom nechtěli vyhrát. Volili jsme špatně střely, měli jsme ztráty a Nymburk toho využil. I já myslím, že vyhrál šťastnější. Bylo to o pár střelách a ztrátách. Jsem z výsledku zklamaný.“

15 25 40 2 18 6 9 19 23 6 83 83

Absence Děčína: křídlo Bažant (chodidlo).

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Hit kola čeká fanoušky v Děčíně. Domácí Válečníci první vzájemný zápas s mistrem vůbec nezvládli a téměř padesátibodovou porážkou a pouhými 39 nastřílenými body si utrhli i trochu ostudy. Teď však přivítají soupeře doma, kde je tradičně poženou fanoušci, a nedá se očekávat stejný průběh.

Nymburk čeká utkání, do kterého musí jít s maximální koncentrací. Po jen těsné výhře v Kolíně prohrál v Pardubicích, a pokud k zápasu nepřistoupí stoprocentně, může mít problémy i na hřišti dalšího celku ze špičky tabulky. Jestli však favorit podá soustředěný výkon, budou to mít domácí těžké.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "Lepšího soupeře, než je Nymburk si před Vánocemi naši fanoušci nemohli přát. Naše výchozí pozice je sice po prohře Nymburku v Pardubicích trochu obtížnější, na druhou stranu tento fakt dává utkání větší punc atraktivity. Přes všechny možné i nemožné scénáře začínáme za stavu 0-0, a pokud se nám podaří správně nastavit hlavu, hrát s maximální mírou odvahy, kuráže a rizika, držet soupeře v kolejích hratelnosti, pak se můžeme pokusit o zdánlivě nemožné."

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): "Ten, kdo byť jen okrajově sleduje NBL, ví, že Nymburk v minulém kole klopýtl na své cestě za obhajobou čtrnáctého titulu mistra v řadě – letitý favorit českých palubovek prohrál v Pardubicích 77-81. Nutno dodat to, že naši pardubičtí rivalové zahráli výborně a také to, že Nymburku chyběl jeden z jeho skvělých hráčů Sant-Roos. Ten už zasáhl do středečního utkání Ligy mistrů a s patnácti body byl nejužitečnějším hráčem svého týmu. Dá se očekávat, že náš sobotní soupeř přijede v plné síle, a že nebude chtít další prohru dovolit. O to lépe. Těším se na poslední utkání před Vánoci a přeji našim fanouškům, aby viděli pěkný basketbal. Můj přístup k utkání proti jednoznačnému favoritovi, jakým třeba Nymburk je, je takový, že vždy je šance zvítězit. Pravděpodobnost je jednu ku ...? Ale vždy je šance na vítězství. V dresu Děčína jsem to už dvakrát zažil a moc si přeji tu radost v hale zopakovat."

Oren Amiel (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Nacházíme se nyní v období těžkých zápasů. Začali jsme prohrou v Pardubicích, ale v Nahariyi jsme už zase byli zpátky na vítězné vlně. Teď nás čeká další přední tým české ligy a rok završíme v úterý proti Banvitu. Všichni víme, jak těžké je hrát v Děčíně a zvlášť nyní, když přidal na soupisku Lukáše Palyzu. Také se už blíží Vánoce a ubývá i fyzických sil. Zápas v Děčíně však bude především o naší mentalitě, musíme k němu nastoupit v plném soustředění, i když není snadné neustále přepínat mezi zápasy NBL a Ligy mistrů. V prvním utkání jsme sice Děčín porazili snadno a vysoko, když jsme inkasovali jen 39 bodů. Ze zkušenosti ale víme, že není podstatné, jakým výsledkem skončil první zápas, a obzvlášť s tímto soupeřem, proto se nedíváme do historie.“

Atrakce utkání: poločasová smečařská soutěž mládeže, soutěž o pizzu z restaurace Trattoria Ciao Ciao II, focení s maskotem ARMEXU s možností výhry LED žárovek v hodnotě 1000 korun a malého plyšového Armánka.