12

#11
26.0

Orli trápili Válečníky, ale nestačilo to

Válečníci to v Prostějově neměli ani trochu lehké, přesto nakonec v dohrávce 19. kola ukořistili důležitou výhru 71-76, která jim zajistila odskok dvou vítězství od Kolína. Naopak Orli nyní zaostávají o výhru za A1 a tři kola do konce základní části je tak čeká hodně těžká práce.

Prostějovské posily měly po nevydařeném zápase na USK týden na to se sehrát, ale zato je čekal třetí tým tabulky z Děčína. Návrat do svého bývalého působiště prožila střelecká hvězda Válečníků Lukáš Palyza. Ten hned od začátku ukázal, že na prostějovské koše má nastříleno a za poločas nasázel 13 bodů. Na straně domácích se však rozehrál k velmi dobrému výkonu křídelník Dyck, jenž zvládl stejný počet bodů za první půli, a to ještě zahodil pět trestných hodů.

Zápas měl v první půli velmi vyrovnaný průběh, když většinu času drželi mírné vedení hosté, ale žádný větší náskok si nevytvořili a cizinecká legie domácích vždy zabrala a srovnala skore. Moc se nebránilo ani na jedné straně, a tak bylo poločasové skore poměrně vysoké a po právu vyrovnané 42-42. Prostějovské posily měly velké problémy v obraně, ale v útoku dokázaly držet krok se silnou ofenzivou Děčína.

Po přestávce však odešla Orlům střelba, do zpřesněné obrany soupeře dali pouze pět košů z pole a celkem jen 12 bodů za třetí desetiminutovku. V jejím úvodu trápil hosty Fitzpatrick, který dotáhl Dycka na pozici nejlepšího střelce domácích, ale pak se rozehrálo hostující duo Vyoral - Pavel Houška, které při absenci Jakuba Houšky musí Děčín táhnout, a získalo Válečníkům před poslední čtvrtinou dvouciferný náskok (54-64).

Prostějov v čele s Fitzpatrickem se ale nevzdal a velkou snahu přetavil ve zdramatizování zápasu. Několik minut se sice domácím nedařilo dostat pod pětibodový rozdíl, ale minutu a půl před koncem se prosadil z čáry trestného hodu Jacobs a bylo to o tři. Děčín na druhé straně nezvolil dobrou akci a Vyoralova trojka z nouze svůj cíl nenašla. Pak se dokonce prosmýkl pod koš hostů Simmons a snížil na rozdíl jediného bodu, to však bylo od domácích vše. Nejprve jim dlouho trvalo faulovat a ještě si vybrali jednoho z nejlepších šestkařů ligy Palyzu. Ten se dvakrát nemýlil a poté i uzavřel skore donáškou, když Simmons neuspěl z velké dálky.

Rozdíl v zápase tvořilo doskakování, když hosté přeskákali soupeře 33-45 a připsali si hned čtrnáct útočných doskoků. Důležitou roli sehrály i trestné hody, protože domácí proměnili jen polovinu z 22 šestek, hosté naopak chybovali jen dvakrát.

Největší střeleckou oporu měli vítězové v Lukáši Palyzovi, který dal sice jedinou z pěti trojek, ale nastřílel 19 bodů, sedmnáct jich přidal Tomáš Vyoral. Přes deset se dostali ještě Pavel Houška se 16 a Tomáš Pomikálek se 13 body. Za Prostějov se prosazovali hlavně cizinci, kteří dali bez osmi bodů všechny body svého týmu. Lídrem byl Fitzpatrick s 22 body, Dyck přidal 17 a Jacobs 14. Z Čechů dali body jen Sehnal a Souček, dohromady osm. Zápas kvůli zranění nedohrál Dyck, který se srazil s bránícím Palyzou ve vymezeném půlkruhu pod košem.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme pochopitelně očekávali takovou zvláštnost právě proto, že domácí tým nastoupil úplně v jiné sestavě, než v předešlém utkání s námi. První poločas byl z naší strany také o pochopení a vnímání toho, jakým způsobem budou hrát zahraniční akvizice soupeře. Byl to takový ofenzivní basketbal, moc se nebránilo a tomu odpovídalo celkem vysoké poločasové skore 42-42. Měli jsme potom ve třetí čtvrtině takové mikroúseky, kdy jsme domácí dva tři útoky ubránili, a z toho pramenil náš drobný náskok. Domácí ale v závěru vycítili šanci, že se s tím dá něco udělat. My naopak působili nejistě. Díky tomu, že Lukáš Palyza dal dvě šestky, jsme vedli o tři, pak jsme ubránili útok domácích a díky tomu si odvážíme výhru o pět bodů.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Je to škoda, chtěli jsme vyhrát. Určitě jsme podali lepší výkon než na USK. Díky nedůslednosti a menší fyzičnosti pod košem jsme ale neměli doskoky, dalším důležitým faktorem pak byly trestné hody. Mohlo to být herně učesanější, ale na druhou stranu na druhé utkání v nové sestavě to nebylo špatné. V obraně to ještě nebylo ono, ale v útoku rozhodně došlo ke zlepšení.“

Absence Děčína: centr Jakub Houška.

Zcela nepředvídatelný zápas ze strany domácího týmu. Po zejména defenzivním výbuchu proměněné sestavy na pražské Folimance měl nově se formující tým týden na další sehrávání, ovšem na druhé straně bude stát před televizními kamerami protivník z nějtěžších. Orli tak budou hrát o překvapení, na nějž musejí zadělat především lepší obranou a solidním doskokem. Slušným útočným výkonem se z nových posil prezentoval v NBL-premiéře především rozehrávač Simmons, na nějž bude kouč Choleva spoléhat i v pondělí.

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Trenérská dvojice Zbyněk Choleva - David Hájek pracuje na sehrání a zakomponování trojice amerických posil do systému hry. Družstvo je kompletní, přestože někteří hráči bojovali s virozou. Děčín je favoritem tohoto televizního zápasu. My se těšíme na setkání s Lukášem Palyzou a také jsme zvědaví na jeho výkon.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Prostějov je úplně jiný tým, než se kterým jsme hráli na začátku sezony doma. V tuto chvíli je pro nás tak trochu bádáním, jakým způsobem bude hrát své první domácí utkání po příchodu nových hráčů. Musíme se připravit na to, že domácí se budou chtít jistě rehabilitovat před svými fanoušky za prohru na Folimance a určitě budou hrát lépe. Jejich zahraniční hráči mají svoji kvalitu a čeká nás těžké utkání, protože Prostějov je stále ještě ve hře o postup do první šestky nadstavbové části soutěže. Musíme se mentálně oklepat z prohry s Pardubicemi a jít do toho plně koncentrováni.“

Lukáš Palyza (křídlo BK ARMEX Děčín): „Prostějov bude v této fázi sezony neznámou a my nesmíme zápas nijak podcenit. Nemůžeme si myslet, že když ho opustili jeho tahouni, půjde to samo. Soupeř má v kádru čtyři Američany, kteří jsou schopni skórovat, a především pro naši obranu to bude těžký zápas. Pokud se nebudeme soustředit, budeme se s Prostějovem prát. Musíme si pohlídat hlavně jejich rozehrávače Simmonse, který hned v prvním utkání dal dvacet tři bodů a vypadá to, že se nebojí střílet. Je to jeden z klíčových zápasů před skupinou A1 a nesmíme ho brát na lehkou váhu.“