5.0
#21
5.0

Marko a Norwa strůjci zázraku

Senzační výsledek se zrodil hned na úvod 13. kola v Prostějově, kde velmi nečekaně padly Pardubice (87-75). Beksa podpořená výhrami v lize i v poháru jako by svou formu nechala doma v Pardubicích a vůbec nezvládla hned první čtvrtinu. Po minutě a Wallově trojce to sice bylo 3-8 pro hosty a vypadalo to na jasný zápas, domácí však předvedli málo vídanou šňůru 19 bodů v řadě a průběh úplně otočili.

Hosté vůbec nevěděli, co se s nimi děje, a další koš dal opět Wall až po téměř šesti minutách. Jen v 7 rotující Orli (už bez Palyzy, navíc se Slezákem jen na lavičce a také jen se 4 minutami centra Součka) si tak vybudovali dvouciferný náskok, na kterém mohli stavět. Beksa pálila trojku za trojkou, ale domácí byli ve velké herní pohodě, navíc se k velkému výkonu začala rozehrávat dvojice Marko - Norwa. A i když hosté z náskoku mírně ukrojili, byla jejich ztráta dvouciferná.

Třetí čtvrtina nabídla další zlepšení ve hře Beksy, která se dostala až na šest bodů rozdílu a nebyla daleko od srovnání. Poslední období jí ale znovu nevyšlo, dala v něm jen šestnáct bodů a hlavně neubránila rozehrávače Marka a forwarda Norwu, kteří dovedli Orly po třech porážkách k velmi důležité výhře.

Domácí měli body rozdělené prakticky mezi tři hráče. Lídrem byl sedmadvacetibodový Marko (16/10 z pole, 4 trojky, sedm asistencí, pět ztrát), 21 bodů přihodil Norwa (9/9 z pole) a sedmnáct Jacobs. Beksu držely tradiční opory v čele s Wallem 22 (10/3 z trojek) a Burnettem 15, ale vůbec se nedařilo Autreymu, jenž dal osm bodů (14/4 z pole) a doskočil devět míčů. Oba týmy hodně ztrácely míče, takže se rozhodovalo v úspěšnosti střelby. Hosté proměnili jen 39 procent pokusů (z trojek 28/6) a zahodili i devět šestek.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Oproti středě, kdy Orli hráli s Jindřichovým Hradcem, to bylo jako den a noc. Nám se nepovedl vstup do utkání, kdy jsme dovolili Prostějovu sérii 19-0. Tím získal jistotu a pohodu v útoku. My jsme se snažili dotáhnout, ale nechytili jsme rytmus v útoku, ani v obraně. V závěru utkání to už byla z naší strany křeč z toho extrémního chtění zvrátit skore.“

Zbyněk Choleva (trenér Ariete Prostějov): „My jsme nezačali dobře, hned v úvodu jsme dostali dvě trojky a vypadalo to s námi všelijak. Následně jsme se ale chytili a velkou šňůrou se dostali do hry a navíc do takového pocitu, že by to dneska mohlo jít. Všichni se zapojili do hry a vedení jsme už nepustili. Sice tam byly horší úseky v konci druhé a během třetí čtvrtiny, ale vždycky jsme se z toho dostali dobrou střelou nebo nájezdem. Také nám nechyběla obrovská bojovnost a komunikace v obraně. My jsme chtěli vyhrát a zvednout se, protože po těch několika prohrách jsme měli takové chmury v hlavách a to je nejlepší způsob, jak to zahnat. Výborně zahrálo víc hráčů, ale nejlepší byl Roman Marko.“

Absence Pardubic: křídlo Pandula.

Zápas, který by měl mít jasného favorita, ale právě proto může být předpoklad zrádný. Pardubice, které ovládly první vzájemný zápas doma 81-74, hrají v posledních týdnech ve velké pohodě a nevadí jim ani větší vytížení díky účasti ve FIBA Europe Cupu. Navíc se jim v něm daří, když naposledy doma zdolaly litevské Šiauliai a zahrají si další fázi soutěže.

To Prostějovu se po zúžení podkošové sestavy nedařilo a má šňůru tří proher, když Orli po jasné porážce s Nymburkem nestačili těsně v Kolíně a v předehrávce sedmnáctého kola doma dostali stovku od Lions. Aspoň částečně tým přišel vyztužit exsvitavský power forward Jacobs, o jehož dalším setrvání se bude rozhodovat po sobotním duelu.

Velkou novinou je pak čerstvé ukončení smlouvy ligového top skórera (z hráčů s většinou odehraných zápasů) Palyzy, který podle vyjádření klubu projevil zájem hrát v ambicióznějším týmu, a spekuluje se tak o jeho přesunu do Děčína.

Otázkou před sobotním utkáním je, zda se tým dokáže i po všech posledních personálních ranách semknout a před domácími fanoušky se postavit druhému celku tabulky s otevřeným hledím.

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Po těsné prohře v Kolíně a nepovedeném zápase doma s Lions nejsme v ideální konstelaci. Navíc odešel Lukáš Palyza a Pavel Slezák bojuje s virózou, takže Pardubice jsou jasným favoritem. Na druhou stranu známe z dějin našeho klubu situace, kdy kádr zúžený na minimum dokázal uhrát překvapivé výsledky.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Tím, že Prostějovu nedávno odešel Tomanec, hraje v užší rotaci - byť víme, že v tomto týdnu přišel na testy Jacobs. Soupeř se snaží o rychlý přechod dopředu a hodně využívá své tříbodové střelce. Lze očekávat vyšší četnost tříbodových pokusů, protože i nově příchozí Jacobs je velmi dobrý střelec z dálky. Jak už jsem zmínil, hlavní útočné nebezpečí Orlů vidíme ve hře perimetrových hráčů Marko, Slezáka, Dokoupila - to všechno jsou velice dobří střelci. Naším cílem bude pokrýt tříbodovou střelbu, nedávat Prostějovu otevřené pozice. Orli teď třikrát za sebou prohráli. V Kolíně odehráli velmi dobrý part, prezentovali se jednoduchou hrou s rychlým přechodem do útoku, vytvářeli si dobré pozice, které dlouho úspěšně proměňovali. V závěru ale svůj náskok ztratili a prohráli. Poslední utkání s Jindřichovým Hradcem bylo podle videa úplně odlišné. Orlům se nedařilo ani zpod koše, ani z dálky, navíc se jim totálně rozložila obrana. My si uvědomujeme, že domácí nebudou chtít prohrát ve své hale počtvrté za sebou a celkem také počtvrté v řadě - na to v Prostějově nejsou zvyklí. Musíme být obezřetní, vyjít z dobré koncentrace a agresivní obrany, kterou soupeři nebudeme chtít dovolit jednoduché střely, kterými by se chytil.“