21.0

#8
5.0

Sólo pro novou hvězdu ligy

Na perimetru se prosmýkl mezi dvěma obránci, kteří špatně vyřešli krytí clony, a ladným „floaterem“ ala J.C. Navarro posadil do obruče poslední koš utkání. Pardubice doma stržily víc než vydřené vítězství 81-74 a v pohledu jejich jediné letní posily se zračil pocit z dobře odvedené práce.

Dominez Burnett by za televizní bitvu s Prostějovem měl dostat plat hned několika hráčů. Dělal všechno a všude, včetně toho, co mu není vlastní. Celý zápas atakoval koš, uhlazeným stylem poslal do koše 3 z 5 pardubických trojek, uměl přihrát i v nouzi, přičemž jeho nabídka zády do hry prakticky bez dívání od zadní lajny na Nečase byla majstrštykem, jemuž chybělo jen ocenění v Kooperativa Faktoru.

Vedle toho musel tenhle technicky vytříbený guard (ve druhém zápase v lize si z autu nahodil míč o záda obránce) bránit rozehrávače, stíhal se úspěšně vracet proti brejkům Orlů, třikrát získal míč v obraně, pětkrát si vynutil faul, čtyřikrát doskočil. A hlavně – jako shooting guard musel při střídání a narůstajících faulových potížích jedniného playmakera Půlpána nést odpovědnost za řízení hry. A to pro hráče s DNA skórera, zvyklého starat se jen o sebe, není nikdy snadný úkol.

Američan, který si kroutí první profi zápasy kariéry, však obstojně zvládal i to (4 asistence) a poněkud zaváhal jen v závěru, kdy se Prostějov dostal z 66-50 dvě minuty do konce až na 75-72, a to i díky aplikaci zóny. Tam Beksa upadla do pro ni typického stavu posledních sezon, kdy ruce hráčů obcházel strach z vítězství, každý se hleděl zbavit míče, sebevědomí a agresivní napadání koše jakýmkoli hráčem z prvních 30 minut bylo najednou to tam a Dominezi Burnettovi tak nezbývalo, než vzít osud utkání do svých rukou.

Když jeho tým téměř 4 minuty nebyl sto dát koš, ani útočně doskočit, trefil Američan necelé dvě minuty do konce klíčovou trojku na 78-72. Z 15 bodů Beksy ve čtvrté čtvrtině vysázel 11, za posledních 5 minut skóroval pouze on a celkem zapsal za 33 minut 26 bodů, tedy třetinu všech.

Více než poločas mu v boji o titul MVP utkání šlapal na paty Půlpán, který na startu duelu v mžiku vystřihl 8 bodů, zakončoval ze všech pozic a už na začátku druhé půle měl na kontě 13 bodů. Zřetelně na něm byla vidět práce trenéra Sanderse, který po něm chce mnohem větší nebezpečnost směrem ke koši. Playmaker, který v utkání střílel z driblingu i z připravených pozic, však nezvládl management faulů - už 14 minut do konce si udělal třetí a čtvrtý a pátý přidal na začátku poslední části. Odehrál tak jen 20 minut, přičemž posledních 18 minut utkání už nepřidal žádný další bod. Týmu ve hře přitom svědčil – zapsal i 6 doskoků, 4 asistence, 3 zisky a byl 8 bodů v plusu.

Beksa, jíž chyběl mimo tří křídel i rozehrávač Autrey, měla problémy, dokud lajdácky ztrácela míče, jež posílaly hosty do brejků, které se teď už dají složitě zastavovat. Jakmile se ale chyb vystříhala, agresivní obranou proti míči (do půle 9 zisků), obranným doskokem a okamžitým úprkem dopředu, stejně jako permanentním napadáním koše všemi hráči působila Orlům trvalé škody.

Prostějov (bez křídel Slezáka a Sehnala), který se nyní nemůže přes solidní první půli nového centra Součka (7 bodů a 5F+ za 15 minut) opřít o efektivní a produktivní pokošové muže, ztrácel nůše míčů (9 za první čtvrtku, 14 do půle, 22 celkem) a v půli zaostával už 51-39, když se navíc do faulů propadali podkošoví Souček (vyfaulován za 23 minut s 11 body a 7F+) s Norwou (vyfaulován za 17 minut, nicméně +5 bodů), který mnohdy nabírá osobní chyby už jen za „ostřejší pohled na útočníka“.

Motor Marko (všech 9 bodů v první půli) a zejména autor těžkých střel Palyza (21 bodů) však dokázali vrátit tým i z -16 bodů, k čemuž notně dopomohl i nový playmaker Kulon (12 bodů, 5 doskoků, 3 asistence), který si vedle dobré obrany vynutil i 6 faulů a 8 házenými šestkami se podílel na výrazné trestné bilanci Orlů 28/21 (Beksa 11 ze svých 26 faulů v první čtvrtině).

Prostějov, rotující stejně jako soupeř 8 hráčů, nejen v rozhodné fázi využíval bídné komunikace domácí obrany, která v řadě případů zcela vynechala výpomoc po relativně snadných obejitích hráčů na perimetru. Když však Orli v závěru měli šanci ještě vyhrotit svůj nápor, chyběly jim trefy z perimetru, které přišly jen 3 z (pouze) 12 pokusů.

Beska před 684 diváky ovládla produkci zpod koše (48-34) a i díky menšímu počtu ztrát měla o 13 střel z pole navíc. Vedle Burnetta byl jejím dalším důležitým pilířem power forward Švrdlík (15+10 doskoků).

Co překvapilo, byl způsob, jak rychle hráči dokázali absorbovat nové posuzování přechodových faulů. Prostějov se nedopusil ani jednoho nesportovního faulu, v dresu domácích to byli jen mladíci Potoček a Škranc.

Paradoxem bylo, že o co plynuleji vypadala přechodová fáze, o to překotněji pískání přerušovalo postupné útoky, kde se navíc přidávaly i hvizdy po sebedrobnějších technických prohřešcích, takže několikrát se slibně rozbíhající duel nemohl získat trhákovou dimenzi…

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Pvní čtvrtina ukázala, že to bude boj, že bude rozhodovat obranný doskok. Měli jsme se z něj více poučit, protože jsme se ve druhé čtvrtině neměli nechat tak přehrát, zejména na doskoku, a nenechat Pardubice zatlačit na nás v obraně, což vedlo ke ztrátám a naší nervozitě v útoku. To nás stálo lepší pozice k zakončení. Ve druhé čtvrtině nám domácí příliš utekli, a i když jsme pak hráli lépe a lépe, tak to již nestačilo. Velký rozdíl jsme ještě stáhli díky změně obranného systému, ale stejně jsme byli málo důrazní pod košem. Pár lehkých střel jsme neproměnili a v rozhodujících chvílích jsme dostali dva koše z volných pozic po našem zaváhání.”

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Druhý zápas a druhé vítězství, to je pro nás důležité, protože jsme poprvé hráli v domácím prostředí. Nejsem spokojen s obrovským počtem ztrát (17). Říkal jsem hráčům, že nemůžeme tolik ztrácet míče, že naši soupeři toho využijí a potrestají nás. Zejména když na nás Prostějov ani netvořil přílišný tlak, o to je náš počet ztrát horší. V dalších zápasech musíme hrát důsledněji a nedopouštět se tolika chyb. Taky musíme stále držet vysoké tempo hry. Chceme točit víc hráčů a hrát rychle. Chceme hrát své tempo a ne se přizpůsobovat tempu soupeře. Třetí věcí je, že jsme se dostali do velkých problémů s fauly, vyfauloval se nám hodně brzy rozehrávač, ale i přesto, že jsme pak hráli bez rozehrávače, měla by organizace hry být lepší. Na tréninku se hodně soustředíme na to, aby hráči hráli i mimo své obvyklé pozice, abychom byli připraveni na situace, jaká nastala dnes. Stejně jako v minulé sezoně nám dělalo problémy, když soupeř měnil obranné systémy, na to se musíme taky zaměřit. Musíme zůstat agresivní, ale lépe číst změny v obraně soupeře. Měli bychom být i agresivnější, hráli jsme pouze po perimetru, chyběly mi nájezdy do koše, vyhození do volné pozice. Jsem rád, že v posledních útocích se to zlepšilo, že Dominez vzal odpovědnost na sebe a jsme rádi, že to vedlo k výhře.“

Petr Dokoupil (křídlo Orli Prostějov): „Myslím, že zápas se rozhodl ve druhé čtvrtině, kdy jsme se nechali přeskákat pod naším košem. Pak jsme to celý zápas dotahovali, měli jsme šanci, ale Dominez Burnett proměnil dvě důležité střely a to bylo rozhodující.“

Dominez Burnett (křídlo BK JIP Pardubice): „Na trénincích jsme se připravovali na to, že budu hrát druhého rozehrávače. Musel jsem se víc soustředit na organizování hry. Snažil jsem se dělat vše pro to, abych pomohl týmu. Na konci zápasu mně tým věřil, dostal jsem šanci zápas rozhodnout a jsem rád, že se to podařilo. Snažil jsem se celý zápas povzbuzovat spoluhráče, abychom udrželi energii vysoko a jsem hodně rád, že jsme vyhráli.“

9 25 34 0 12 12 22 26 20 4 75 74

Po prvním kole získal pondělní televizní duel 2. dějství na mnohem větší zajímavosti. Za standardních okolností by Beksa – zejména doma – byla jasným favoritem, leč úvodní sekvence zranění a dalších zdravotních problémů ji na perimetru řádně vylidnila, navíc tým musí strašit i obří nůše 25 ztrát (ze Svitav), jež dosud tato sestava nedokáže ze hry konzistentněji odbourat. A pokud by se podobné číslo opakovalo i doma, dalo by to Orlům nemalou šanci na nečekanou venkovní kořist.

Hanáci v prvním kole doma urvali výhru, která by se podle předsezonní situace dala označit jako překvapivá. Jenže posílený Kolín přijel do Prostějova bez Číže, Horáka i nového rozehrávače Maleševiče a s fauly se trápící playmaker Hunt nebyl ve své kůži, což potvrdil i klíčovými šestkovými minelami ze závěru.

Geosan mohl točit jen 7 opěrných hráčů, což Orli početně dorovnali díky Novákovi a novému rozehrávači Kulonovi, a to jim ještě chyběli Slezák, Sehnal a nový centr Souček při malých sestavách soupeře prakticky nehrál. A protože i z trojek se oba soupeři rozešli smírně (12-12), rozhodovaly chyby v klíčových okamžicích. A těch udělal Kolín víc.

V TV utkání bude zásadní, zda se Prostějovu podaří využít perimetrového oslabení Beksy, a také jestli udrží na uzdě její podkošovou sílu. Domácí si pak musí hodně hlídat prostějovské trojkové střelce. Možným rozdílovým mužem by se mohl stát pardubický chlapík se zlatou rukou Potoček, který měl skvělé sekvence na ME U20 a ve Svitavách vysázel 16 bodů za 19 minut.

Absence Pardubic: křídla Pandula (čeká na kardiologický zákrok), Kotas, Příhonský (doléčeuje zranění kolena ze závěru minulé sezony), v závěru utkání 1. kola navíc musel odstoupit kvůli zranění kontníku rozehrávač Autrey, o jehož startu se rozhodne až před utkáním s Prostějovem.

Absence Prostějova: forward Sehnal (rehabilitace po léčbě zlomeniny kůstky v noze), shooting guard Slezák (svalové zranění).

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „V první řadě nemůžeme mít tolik ztrát, jako jsme měli ve Svitavách, 25 je příliš mnoho! Prostějov je zkušený tým, který by naše míčové ztráty trestal. Prostějov je také týmem s dobrou tříbodovou střelbou, takže mu nemůžeme dávat otevřené střely.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Je to pro nás velmi ostrý vstup do sezony - v sobotu prodloužení s Kolínem a hned v pondělí na palubovku velkého favorita soutěže. Východočeši určitě vytáhnou dobrou obranu, mají talentované hráče na to, aby dávali hodně bodů. I když se nám v Pardubicích nikdy nedařilo, chceme předvést aspoň takový výkon jako proti Kolínu. Zase budeme bojovat až do konce.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a taneční skupiny T-Bass.