5.0

#5
3.0

Ztrátové derby a Burnettova erupce

I bez nového power forwarda Jacobse a „last minute“ posil Bannistera a Abercrombieho daly Svitavy na úvod sezony Bekse velmi slušný boj. Využily jejího trojnásobného křídelního oslabení (Pandula, Kotas, Příhonský) a uhrály s ní doma remízu v druhé půli (30-30). Devítibodové manko z prvních 20 minut se však pro Tury ukázalo jako kritické. Výsledkem tak byla porážka 71-80, pod níž byl střelecky nejvíc podepsán dvojciferný kvartet hostů – Potoček (16), Autrey (14), Kohout (14) a Burnett (18).

Jediná pardubická posila dala do svých 33 minut v profesionální premiéře vše – vedle bodů přidal americký shooting guard i 6 doskoků, 5F+, 2 bloky a 5 zisků, a stínem jeho výkonu tak bylo jen 5 ztrát. S 6 zisky Burnetta ještě trumfl nový kapitán Nečas.

Ve svitavském dresu se 23 body výtečně uvedl guard Mays, jejž už však dvojcifernými body nikdo další nedoprovodil. Z posil se přesto solidně uvedl i podkošový Američan Mickelson (8+10 doskoků), 9 bodů přidal chorvatský forward Vučica.

V duelu s gigantickými 51 ztrátami (26-25) si hosté poohli 18 zisky, lepšími trojkami (5-8), větším množstvím házených šestek (9/6 – 25/16) a především doskokem (31-47, v útoku 7-16).

Turům v kulise 605 diváků utekly poslední 4 minuty první půle, a i když se až do konce zápasu drželi na manku kolem 10 bodů, skutečný strach Bekse nenahnali. Poslední šanci propásli za stavu 71-77 minutu do konce, kdy pardubický playmaker Půlpán minul obě šestky. Hosté si tu díky Wallovi útočně doskočili a Půlpán svou 9. asistencí vyzval Škrance k již drama končící trojce.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Byla tady dobrá atmosféra na první zápas sezony. V mnoha momentech během zápasu jsme my vypadali jako tým, který je nervóznější. Dělali jsme spoustu věcí, o kterých jsme se před sezonou bavili, že nechceme – tedy snadno ztrácet míče a dávat soupeři šanci na snadné skórování. Obzvlášť proti týmu, jako jsou Svitavy, kde mají hodně hráčů, kteří jsou schopní střílet, a obzvlášť, když hrajeme venku. Pokud dáme soupeřovi šance na skórování z těchto snadných pozic, tak se nám hraje mnohem hůř. Jsem hlavně rád, že jsme zvítězili. Jakékoli vítězství v lize na venkovní palubovce bude velmi důležité. Je před námi ještě spousta práce, co musíme zlepšit a co musíme udělat, abychom se stali lepšími.“

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dá se říct, že Pardubice byly lepší tým. Zvítězily proto, že měly silnější lavičku. Hráči z lavičky přinesli do hry potřebnou energii a i to skore se navyšovalo proto, že tito hráči dokázali skórovat. U nás to tak nebylo. Vždycky je důležité ten první zápas v lize. Myslím, že oba týmy si to uvědomují, proto to bylo tak nervózní. Vznikaly ty ztráty, kterých bylo hrozně moc. S tím se dá těžko vyhrávat, ale když to hrají oba dva týmy, tak je to padesát na padesát. My se musíme snažit, nebo musíme pracovat na tom, abychom pod tlakem, když je obrana agresivní, jako mají Pardubice, neztráceli míče a dokázali hru na útočné polovině kontrolovat. Postavit si útočné systémy tak, aby se hráči uvolnili a aby driblující hráč nebyl pod tlakem tak dlouho. Tam se projevilo, když oni ten tlak na nás vyvinuli, že naše hra sklouzla k tomu, že hráč dribloval a dribloval, až nakonec míč ztratil, nebo z toho byla těžká střela. Pro diváky ten první zápas byl zajímavý. Děkuji jim za dobrou atmosféru, kterou tady vytvořili. Myslím, že budeme lepší.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „My jsme byli nervóznějším týmem. Ono to tak bývá, když je tým v prvním kole favorit. Já jsem to zažil za poslední roky několikrát. Navíc na nás vyšly Svitavy, kde se nám hraje z mého pohledu nejhůř. V první řadě jsem rád, že jsme to zvládli, ale náš výkon nebyl dobrý. Dneska si to můžeme aspoň trošku omluvit, když to byl první zápas s tou nervozitou. Od zítřka to musíme rapidně zlepšit. V pondělí přijede Prostějov, takže si musíme víc vážit balonu.“

Petr Andres (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Spousta našich ztrát byla z toho, že se letos snažíme hrát co nejrychlejší basket a hodně přecházet do protiútoku. Je jasné, že ty ztráty z toho přijdou, některé ale byly i hodně zbytečné. Když proti Pardubicím stahujeme a dostaneme se do nějakého laufu, a pak uděláme dvě tři ztráty, které Pardubice potrestají, tak je hodně složité se do zápasu vracet podruhé, potřetí, počtvrté.“

16 31 47 4 18 18 25 22 17 8 98 80

Absence Pardubic: křídla Pandula (čeká jej kardiologický zákrok), Kotas, Příhonský.

I bez palebné síly Panduly a celkem tří křídel by Beksa měla vlétnout do sezony jako velká voda. Trenér Sanders se v létě zaměřil především na dobře komunikující obranu, jíž v minulé sezoně chyběla větší celozápasová konzistence. Hlavní útočnou zbraní by pak měla být dvojice Autrey – Burnett (jediná letní posila), což by s podporou výškových mužů mělo dát i velmi slušnou produkci v ofenzivě.

Tuři se v přípravě scházeli se zahrančiními posilami později a ty dvě poslední (Abercrombieho (řeší se jeho vyvázání z Ústí) a rozehrávače Bannistera) v derby nejspíš ještě mít k dispozici nebudou, přesto zejména doma mohou kousat. Favoritem nicméně zůstávají do evropského poháru mířící Pardubice, jež by letos mohly servírovat basketbalovou modernu.

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Síla Pardubic je především v obranné činnosti. Snaží se velmi agresivně bránit. Nechtějí pustit soupeře k lehké nahrávce. My se s tím musíme vypořádat. A především Lamb Autrey a Dominez Burnett jsou velmi dobří technicky s míčem. To je jejich největší síla. My jsme dost bojovný tým, a to chceme proti Pardubicím potvrdit.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Byli jsme se podívat na posledním přípravném utkání Svitav a řekl bych, že hrají podobně jako minulý rok. Rozdíl je v tom, že hrají víc z perimetru - i podkošoví hráči jsou totiž nebezpeční z trojkového oblouku. Pro obranu je to zvláštní, protože s takovými týmy, kde všichni střílejí trojky, se moc nepotkáme. Bude důležité, jak budeme bránit tenhle specifický styl. Klíčovým faktorem bude v první řadě naše dobrá komunikace v obraně. Ne dobrá, ale super komunikace. Dál musíme mít dobrý obranný doskok. Jedna střela přes nataženou ruku obránce a žádná další šance pro soupeře. A třetím faktorem bude to, jak budeme zvládat náš útočný systém. Celou přípravu jsme se hodně soustředili na obranu a myslím, že ta je momentálně o krok vpředu před naším útokem.“

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o víkendový poukaz na zapůjčení automobilu Hyundai od T-Car Boskovice, dárková taška společnosti Milan Kozák, poukaz na pizzu ze svitavské Pizza Art.