#33
4.0

Beksa si vystřílela bronz!

Konečný stav série: 2-0

Dlouho své fanoušky napínala, ale nakonec se pardubická Beksa po nejlepším střeleckém představení sezony raduje z první ligové medaile od roku 2013. V bronzovém Duelu 2 na domácí půdě před 1162 fanoušky přestřílela čtyřnásobně oslabený Prostějov 94-73, o druhém triumfu v sérii však rozhodla až v posledních 7 minutách, kdy se na kurt za pouze 4bodového vedení vrátila defenzivní, ale díky Pandulovi s Wallem i střelecky disponovaná sestava.

Ta v této sekvenci na hřišti vydržela, ač Pandula s Nečasem už byli dávno obtěžkáni 4 fauly. Stěžejní pilíř obrany Nečas si čtvrtou chybu udělal už v 21. minutě, slovenský snajpr druhý, třetí a čtvrtý faul nabral během 7 minut třetího dějství a odpočívat musel jít za pouze 8bodového vedení.

Hosté si při absenci Nečase dělali v útoku, co chtěli, chodili po snadných kombinacích až do koše, když místy excelovali doprovodní hráči jako Martin Novák a především Marek Sehnal. 20letý křídelník má za sebou kariérní utkání za své tři roky v lize. Skvěle střílel, prosazoval se i zpod koše a budil dojem zkušeného harcovníka. Zápas končil na 12 bodech za 22 minut a do půle (44-32) byl spolu s Peterkou, Novákem a Norwou nečekaným spasitelem svého týmu (spolu 22 bodů), když všechny opory zůstaly více než tiché.

Lídři Tomanec, Palyza a Marko se sice po změně stran už přece jen rozehřáli, týmu však opět chyběly body Slezáka a absence kvarteta Roseboro, Šteffel, Kouřil a (nově) Dokoupil byla při tlaku obrany (po většinu zápasu) a famózní střelbě Beksy příliš velká. Orli tak poprvé za 12 sezon v lize končí bez medaile.

První poločas jim ale dával reálnou šanci na návrat série zpět na Hanou. Beksa tam ztrácela, jako by šlo jen o přípravný zápas (15, Kotas 5, Švrdlík 4, Autrey 3), a volila zakončení, z jakých by méně klidný kouč než Levell Sanders bezpečně ztratil nervy.

Z rychle nabytého vedení 13-4 a 19-8 se tak v mžiku stala remíza, když domácí obranu školili Sehnal i Novák. Od té doby se duel několikrát přelil do dvojciferného vedení Beksy, na nějž ale domácí vždy navázali sledem chyb, a hosté se dokázali přitáhnout.

I oni se však do půle nemírnili ve ztrátách (10, Palyza 5, Marko 4) a hlavně jim to po většinu zápasu nepadalo z větších dálek (trojky 16/4), a nezvládli tak nikdy překlopit momentum na svou stranu. A to přitom udrželi domácí na pouhých 2 útočných doskocích do půle (Beksa však jen 9krát minula z pole) a 11 celkově.

Domácí právě excelentní palba (dvojky 43/25, trojky 20/11) držela i při všech ostatních chybách vždy vepředu a dovolila jí uchvátit bronzové medaile. Ve druhé půli už se stejně jako soupeř mírnila i ve ztrátách a ještě zvýšila svou převahu na doskoku (41-23). Jejími lídry byli Wall (21, trojky 5/4), neúnavný nájezdník Autrey (20) a MVP utkání Pandula (19, trojky 8/5).

Pro Beksu bylo stínem utkání jen zranění guarda Příhonského. Ten byl ve výjezdu do brejku zastaven zákrokem, který se nepískal, domácí hráč spadl na zem a po míči se vzápětí vrhl soupeř. Příhonský ale po pozemním souboji už po svých ze hřiště neodešel, utkání pro něj skončilo a má pochroumané koleno.

Stav série: 1-0

Při aktuálním složení obou sestav zdánlivě není ve druhém utkání o bronz co řešit. Jenže i v Pardubicích se bude ve čtvrtek v 18:00 začínat za stavu 0-0 a špatný start do zápasu by Bekse mohl zadělat na problémy, jež v této sezoně už tolikrát poznala. Vzepřou se Orli očekávanému scénáři a nedovolí ještě zavěsit bronzové medaile na pardubické krky?

Kompletní Beksa (chybí jí pouze Šoukal) proti možná až o 4 hráče oslabeným Orlům – to se na první pohled zdá jako prostějovská mission impossible. Hanáci by v aktuální sestavě museli dostat hvězdné střelecké výkony od osy Tomanec, Marko, Palyza a ještě by nadprůměrně musela zahrát křídla Peterka se Slezákem, který od čtvrtfinále s Kolínem už pětkrát v řadě neskóroval dvouciferně.

Domácí tým bude chtít opět dominovat na doskoku, na oslabeného soupeře bude znovu tlačit v obraně a poté létat do brejků. Na domácí půdě se zřejmě bude ještě víc tlačit pod koš, aby získával trestné hody, jichž venku házel jen 15. Orli na druhé straně nesmějí v užší rotaci příliš faulovat a při pouhých dvou podkošových hráčích jim nezbývá než opět v zóně hodně zabednit vymezené území a nechat Beksu vystřílet si výhru zvenku. Alfou a omegou tu bude donutit hrát JIP co nejvíc útoků 5 na 5.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Z prvního zápasu si do dalšího pokračování série budeme chtít přenést tlak, jaký jsme vytvářeli v obraně. Nenechali jsme prostějovské hráče rozeběhnout do protiútoku, nenechávali jsme jim jednoduché situace. Další důležitou věcí, která se nám dařila, je nepouštět soupeřovy střelce do otevřených trojkových pozic. Prostějov má spoustu hráčů, kteří dokážou trefovat i těžké střely, například Slezáka, Palyzu nebo Marka. I v dalších zápasech této série budeme chtít pokračovat v tom, abychom jim nedávali prostor. Zlepšit bychom měli využívání mismatchů, s čímž jsem nebyl příliš spokojený. Měli jsme mnoho situací, kdy jsme měli dát míč do vnitřního prostoru, a neudělali to, nebo to trvalo dlouho - z toho pak vznikaly naše útočné fauly nebo odpískané 3 sekundy. Tohle je věc, na které musíme zapracovat, a kterou musíme zlepšit.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Do Pardubic jedeme oslabení o pivoty Roseboroa a Šteffla a také o rozehrávače Kouřila. Navíc otazník visí nad kotníkem Petra Dokoupila, který zápas číslo 1 nedohrál. Můžeme využít pouze fatálního zaváhání domácích, ale při současné kvalitě, zkušenostech a šířce jejich kádru se to nedá předpokládat. Pardubice jsou jasným favoritem.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a tanečního klubu DC Inferno Kolín, představení úspěšných mládežnických týmů U13 (mistři republiky), U14 (mistři republiky) a U17 (3. místo v extralize), divácká soutěž s hlavní cenou z lahůdek od firmy Frencl, hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do skončení utkání), vysílání BeksaTV s komentátory René Peškou a Zbyňkem Pospíšilem.