5.0

#8
3.0

Děčín podruhé v řadě ve finále!

Ač to byla při daném rozložení sil „mission impossible“, Orli se přesto pokusili o nemožné a po 8 minutách taženi 7 body Palyzy vedli už 21-4. Když však jejich lídr zaknihoval svůj 12. bod, a Prostějov doma vedl po 12 minutách 26-12, začal se zároveň psát postupný konec jeho týmu v semifinálové sérii. Bez rozehrávače Kouřila a především bez podkošových opor Roseboroa se Štefflem neměl kromě produktivního dua Palyza - Tomanec další muže schopné odporu a Válečníci necelých 13 minut do konce zahájili definitivní obrat v utkání. Konečný triumf 68-74 je tak už po 4 zápasech semifinálové série donesl do druhého ligového finále v řadě. A brána k „Show II na zimním stadionu“ se tak otevřela dokořán.

Orli nastoupili do Zápasu 4 v dosud neoslabenější sestavě, když jim vedle rozehrávače Kouřila a centra Šteffla nově chyběl i power forward Roseboro. V základu měli jediného podkošového muže Tomance a v 7. minutě přešli i k sestavě s pěti „malými“. A když jediný další „dlouhý“ Norwa opět bleskurychle nabral 3 fauly, byl osud Hanáků zpečetěn.

Hosté (stále bez centra Houšky) se už v polovině druhé čtvrtiny dostali na 26-24, a byť domácí ještě v poločase vedli 34-29, když díky aktivitě směrem do koše měli TH 13/11, doskakovací převaha už tam byla na straně Děčína (20-26, z toho v útoku 7-14).

Domácí svůj poslední vrchol druhé půle zažili ve 23. minutě po trojce Tomance (už tam měl 18 bodů) na 44-34. Pak stále znavenější a děravější defenziva Orlů třikrát v řadě inkasovala po útočných doskocích (Cartera s Pomikálkem) z rukou Vyorala a Cartera a hosté si šestiminutovým obratem na 49-55 uloupili zápas pro sebe, když několikrát skórovali snadno po nájezdech do koše.

Orli se ještě ohromným úsilím dvakrát přiblížili z 10 na 5 bodů, ale trojka Vyorala na 66-74 už 75 vteřin do konce odpálila bujaré veselí děčínských tifosi, kteří přicestovali podpořit vicemistry přes celou republiku.

Děčín sice zahodil hned 11 šestek z 18 (domácí 22/18), ale díky 18 orlím ztrátám a výrazné převaze na doskoku (32-44, v útoku 9-21) měl o 20 pokusů z pole víc, přičemž na body z druhých šancí dominoval 7-21 a zpod koše 22-40.

Vítěze vedl Vyoral (MVP utkání), který 14 ze svých 19 bodů vsítil ve druhé půli, ale také minul 6 ze 7 šestek a 8 z 10 trojek. 14 body jistil hosty Stria (trojky 6/4) a 11 Jelínek. Domácí se v kulise 1021 diváků opírali pouze o trio Tomanec (21+8 doskoků) Palyza 19 (trojky 11/4) a Marko (11).

Zatímco Děčín, který obě série play-off zvládl bez klíčového centra Houšky, se už pomalu může chystat na finále (podle očekávání) s Nymburkem, Prostějov si to (s největší pravděpodobností) rozdá o bronz s Pardubicemi.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Myslím, že Prostějov se ocitl v situaci, ve které jsme my již několik zápasů, a to tím, že postrádal ústředního pivota Roseboroa. My jsme čekali, jakým způsobem na to zareagujeme. Úvod z naší strany byl hrůzostrašný, nepadalo nám to, a když jsme prohrávali 21-4, tak to s námi nevypadalo vůbec dobře. Naštěstí jsme si pomohli útočným doskokem a tím, že jsme věřili, že můžeme obraz hry změnit. Určitě nás nakoplo to, že jsme v půlce ztráceli jen pět bodů. Ve druhém poločase už byla na obou týmech vidět fyzická únava, protože ta série byla velmi náročná. Nám se vyplatilo, že jsme stále chodili za útočným doskokem a konečně přišla i úspěšná střelecká sekvence, mám na mysli Luboše Striu, který dal čtyři trojky z šesti, a také Tomáš Vyoral tam dal důležité koše. Když jsme vedli, tak jsme logicky dostali domácí pod tlak a na nich už byla vidět kromě fyzické i mentální únava. Útočné doskoky našich křídel, to byla věc, kterou jsme si dnes hodně pomohli k vítězství.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Rozrostla se nám marodka, chybí nám kromě rozehrávače i dva důležití pivoti. Naše hra, tedy clony hráče na míč, se trochu rozpadla, byť Honzovi Tomancovi se dnes dařilo. Chyběly nám body klasického pivota z pod koše, také spolupráce ve cloně na balon, tak i parametry pro doskok. Zápas jsme sice začali dobře, nižší sestava se chytla a Děčín se nemohl trefit. Postupem času jsme se dostávali pod tlak a Děčín to utkání postupně přebral. Už jsme nestíhali i v obraně v situacích jeden na jedna, jednak proto, že Šiška, Vyoral i další jsou rychlí na nohách, jednak i vlivem únavy. Pak následoval výhoz na trojku, kde se Děčín oproti prvnímu poločasu trefoval.“

Stav série: 1-2

Děčínští Válečníci už v neděli večer mohou dokázat husarský kousek – i bez svého kapitána a zdánlivě nepostradatelného herního pilíře postoupit do druhého ligového finále v řadě. Jakub Houška bude týmu chybět i v Duelu 4, nicméně tým už si na tuto situaci zvykl, a byť ne snadno, došplhal k semifinálovému mečbolu.

Na palubovce Orlů však jeho proměnění nebude vůbec snadné, neboť domácí už podle všeho chystají návrat centra Šteffla. Ten sice ještě v pátek dopoledne netrénoval, přesto by zejména na doskoku a rozšířením podkošové rotace měl dát týmu mnohem větší jistotu.

Hanáci se poslední dva zápasy potýkají s nánosy faulů podkošových hráčů, a to musí už ve čtvrtém utkání zarazit, pokud nechtějí příliš ohrozit své šance na vyrovnání série. Tým pak musí hrát na jediného dlouhého a ztrácí sílu na doskoku, což bylo znát zejména v Utkání 3. Štefflova aktivní přítomnost by dala týmu šanci eliminovat přílišné faulové potíže Tomance a Roseboroa, kteří stejně jako Šteffel mají nad svými protivníky výškovou výhodu, a Ariete se na ni doma bude snažit opět masivně sázet.

Hlavní otázkou tak zůstává, jak vydrží se silami stále jediný rozehrávač Marko (v sestavě stále chybí druhý playmaker Kouřil). Ten proti duu mladších rychlíků Vyoral - Šiška potřebuje v utkání alespoň nějaký oddych, anebo větší pomoc v obraně, jež nepřicházela třeba v klíčové koncové sekvenci Utkání 3. Ve hře Orlů je Marko těžko postradatelný, neboť tým jej enormně potřebuje jako osnovatele ofenzivy, který umí nejvíc vytěžit z pick-and-rollu jako z jedné z hlavních prostějovských zbraní.

Ve třetím utkání navíc byli děčínští rozehrávači i hlavními střeleckými oporami Severočechů, které tak musí Prostějov v dalším semifinálovém dějství přibrzdit v rozletu. Stále větší pozor si musí dát i na vzmáhajícího se křídelníka Pomikálka, navíc nikdo neví, zda se znovu střelecky neprobere Stria, už dva zápasy z pole zcela tichý.

V útoku pak musí zabrat většina Orlů, neboť spoléhat opět jen na křídelníka Palyzu, který ve třetím utkání zajistil 26 z 69 bodů, by se už rovnalo hazardu.

Lukáš Palyza (křídelník ARIETE Prostějov): „V posledním utkání v Děčíně jsme nehráli špatně, věřili jsme si. V zápase jsme ale měli několik špatných momentů. Ale není důvod věšet hlavu, musíme tenhle zápas hodit za hlavu a soustředit se na ten další. Budeme hrát doma, musíme být ten svěžejší a rychlejší tým. Věřím, že vyrovnáme.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Strategie je jasná, opět využít sebevědomí, které nám dává domácí palubovka, přehrát silného soupeře a dostat se tak k zápasu číslo 5 v Děčíně.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Do Prostějova odjíždíme v situaci, kterou jsme před utkáním číslo 4 chtěli mít. Vedeme 2-1 a víme, že případná výhra nás posune do ligového finále. To je dostatečně silný stimul, abychom se o tuto šanci pokusili zabojovat. Orli budou proti, to je jasné. Proto očekávám tuhou a nekompromisní bitvu jako v utkání číslo 3. Věřím, že ke stabilní a pevné obraně přidáme i větší produktivitu v útoku, neboť poslední dvě utkání nám míč nechtěl moc propadávat síťkou. V tomto ohledu je čas na změnu.“

Jiří Jelínek (power forward BK ARMEX Děčín): „Ve středu jsme získali mečbol a určitě toho budeme chtít využít. Ve druhém utkání jsme v Prostějově udělali mnoho chyb, kterých když se vyvarujeme, a zopakujeme obranu ze třetího utkání, tak sérii uzavřeme.“