#8
6.0

Děčín už do půle. Bez Vyorala!

Stav série: 1-0

Hned první duel série postavil všechny předpoklady na hlavu. Stačila minuta a půl, aby si děčínský lídr Tomáš Vyoral udělal dva fauly, jednou byl zblokován v nájezdu a jím bráněný Marko dvakrát asistoval svým dlouhým. Rozehrávač Válečníků putoval na lavičku a osud domácího týmu se hned v úvodu zdál nahnutý. Další průběh však ukázal pravý opak a Děčín si i bez svého ústředního muže vybudoval už do půle náskok, z nějž se odrazil k vítězství 83-73.

Severočeši na startu po každém získání míče žhavili podrážky a skórovali z brejků i trojek, jež posadili do obruče hned 4 v posledních 4 minutách první čtvrtiny, a to i s obráncem těsně před sebou. Navíc už za deset minut měli bilanci šestek 8/6. Orli byli v defenzivě nedůslední, při návratu na svou půlku nedostatečně rychlí a 28 bodů za první čtvrtinu bylo pro ně těžkým nákladem.

Prostějovský útok první čtvrtky vzal prakticky celý do svých rukou Marko, který ale neproměňoval nájezdy, místy si nerozuměl s pivoty a nepadaly mu ani střely z dálky. Jeho tým už v závěru první desítky přešel na variantu s Peterkou na power forvardu, ale bez zásadního úspěchu.

Kritická fáze utkání pro hosty nastala ve druhé čtvrtce se 7 ztrátami v podobě kroků a chybných přihrávek. Hanáci se víc než domácí nechali vyvést z míry nůší faulů odpískaných na doskoku, Marko si technickou chybou udělal třetí faul už po 17 minutách a poločasové skore 51-33 nedávalo Orlům už téměř žádnou naději.

Děčín z 13F+ měl už tady šestky 16/14, 12 body jej sytil Bažant a 11 Jelínek. Pouhé 4 minuty odehrál do poločasu Vyoral, který zápas končil na sedmnácti s 12 body a 4 asistencemi, ale také s -7 body.

Ve třetí čtvrtině Orli ještě zabojovali, vynutili si v ní 9 faulů (naopak Děčín tu přidal jen 2 šestky) i řadu ze 7 ztrát domácích, v obraně byli mnohem důslednější, pomohli si i zónou a z 57-39 (po 22 minutách) poskočili pomocí trojek i šestek ještě do konce tohoto dějství na 61-57.

V úvodu čtvrté části však Děčín v kulise 1200 fanoušků utnul 8minutové trojkové sucho, když dlouzí trefili dva projektily za sebou, Vyoral přidal vzápětí další dva a za stavu 75-60 bylo 5 minut do konce hotovo definitivně.

Prostějov doplatil na 15 ztrát (Děčín měl 12), a i když vyhrál doskok (31-38), a ve druhé půli už dal domácím jen 3 házené šestky (hosté sami 23/18, z toho v druhé půli 16/12), zásadní trojkové manko nedokázal dorovnat (28/13 – 25/9).

Vítěze, za něž na 8 tichých minut zasáhl do hry Pomikálek (s -16 body), vedli Jelínek (22, MVP utkání), Stria (14+7 asistencí), Bažant (14), Carter (13) a Vyoral (12), Prostějov táhli 16bodoví Palyza a Tomanec.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Zvlášť první půlka se domácím vyvedla, za poločas nastříleli 51 bodů, my jen 33, to už značilo, že jsme nestíhali v obraně. V útoku jsme si nevytvořili kloudnou pozici, a když ano, tak to bylo takové zbrklé a neuhlazené. V situacích, kde jsme chtěli přehrávat Děčín, se to nedařilo. Já jsem rád za to, že jsme se po půlce zvedli, trošku jsme si zvykli na to tempo, taky jsme přitvrdili, začali hrát rychleji a padly nám nějaké střely. Tím jsme se po bodové sérii dostali zpátky do zápasu na rozdíl pár bodů. Bohužel zase v poslední čtvrtině, kdy jsme zápas mohli uhrát, jsme dostali snad čtyři nebo pět trojek a Děčín se zase uklidnil.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme moc rádi, že jsme ubránili domácí palubovku. Utkání se muselo líbit, bylo tvrdé, bojovné, emocionální. Od začátku se oba týmy do sebe zakously. První poločas byl z naší strany celkem parádní, především v útoku, protože tam jsme mohli hrát rychle, skórovali jsme z přechodové fáze či z přečíslení a vybudovali jsme si dvouciferný náskok. Ve třetí čtvrtině se obraz hry změnil. My jsme hráli staticky, pomalu, do plných, nemohli jsme hrát rychlý protiútok. Prostějov dal nějaké střely anebo byl třeba každou chvíli z naší strany faul, takže soupeř házel trestné hody. Postupně ukrajoval, ukrajoval, a když se dostal na tři body, tak přišel klíčový okamžik, čímž bylo to, že Carter dal trojku. Pak jsme dali druhou trojku, bylo to plus devět a mentálně jsme se zvedli. Hlavně díky Tomáši Vyoralovi, který trefil další důležité trojky, protože víceméně tři čtvrtiny nehrál.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 74-51, 68-67, 68-79, 79-56

Orli z Hané vstupují do dvanáctého semifinále za 12 let v lize a to už je hodně úctyhodná bilance. Loni týmu skončila série pěti postupů do finále v řadě a postaral se o to právě Děčín. To bude pro Prostějov v boji o sedmé finále nemalou motivací.

Pokud se série dostane do pěti zápasů, bude historie na straně Ariete. 10krát z 11 semifinálových sérií hrálo maximálních pět utkání a šestkrát v těchto střetech uspělo, když nad jeho síly byly pouze Nový Jičín a loni Děčín. Z šesti postupových úspěchů čtyři přišly s rozhodujícím pátým utkáním doma - dobytí venkovní palubovky se událo pouze v roce 2010 v Novém Jičíně a v roce 2007 v Děčíně.

Prostějov a Děčín čeká čtvrté společné semifinále ligových dějin. Všechna dosavadní se protáhla až do pěti zápasů, přičemž Orli uspěli v letech 2007 a 2012, Děčín poprvé triumfoval loni. Letos pronikl už do svého sedmého semifinále za posledních 11 let.

Co letošní sérii rozhodne?

Od minuty 1 prvního utkání bude hlavní pozornost upřena na rozehrávače vicemistrů Tomáše Vyorala. Ten byl už v loňské sérii klíčem k děčínskému úspěchu především v Utkáních 3 a 5 na domácí půdě, v ostatních třech zůstal číselně poměrně tichý. To platilo i o prvním duelu letošní čtvrtfinálové série s USK, od té doby je ale lídr týmu na misi, když tým oslabený o Houšku s Pomikálkem, a tím i o spoustu bodů a doskoků dovedl v posledních třech utkáních k postupu průměry 22 bodů, 4 asistence, 3,8 doskoku, 7,8 získaného faulu, 2,8 trefené trojky a souhrnnými šestkami 24/21.

Z těchto cifer je patrná enormní aktivita na útočné polovině. Té bude muset čelit především jediný aktuálně zdravý rozehrávač Orlů Marko, proti němuž má Vyoral rychlostní výhodu, což bude platit i o obraně. Otázkou proto bude, zda i kvůli ušetření sil pro ofenzivu nebudou Hanáci krytí mozku Válečníků rozkládat na více hráčů, což by se mělo nejvíc týkat schopného psa obranáře Slezáka.

Na míře eliminace Vyorala bude především záviset úspěch Prostějova, který rozehrávače nesmí pouštět zejména ke vnikům a zakončením či tvorbě z vymezeného území. Vyoralovy trojky proměňované s třetinovou úspěšností při dobrém obranném doskoku budou Orli schopni unést.

V duelu dvou týmů s vyrovnaným doskokem bude na straně Děčína deficit v podobě trvající absence Houšky. Do hry už se ale zřejmě vrátí křídelník Pomikálek, navíc Houška se v průběhu série může na hřišti ještě objevit, proto se musí Prostějov maximálně soustředit právě na Zápas 1, kde může být jeho šance na dobytí palubovky soupeře největší. Doskakovací oslabení Válečníků bylo patrné už v sérii s USK, jenž se jim při lovu míčů dokázal vyrovnat, nebo je i předčít.

Vedle doskoku bude důležitá i úspěšnost trojek. Tu mají oba týmy téměř na vlas shodnou (Prostějov 9,3 trojky na utkání, Děčín 9,5, oba týmy úspěšnost 36 procent), proto ten, kdo si v zápasech pomůže zpoza oblouku víc, nakloní na svou stranu i misky vah. Zásadní proto bude i střelba z otevřených pozic.

A při snaze obou celků o velmi rychlou hru bude záležet i na výtěžnosti brejků či chybovosti při jejich exekuci a z druhé strany na bleskurychlém návratu.

Ve vzájemných utkáních této sezony se ani jeden tým nedostal přes 80 bodů. To bylo dané kvalitou obou obran, kdy Děčín bránil v tomto ročníku na 70 bodů a Prostějov na 72. Ve čtvrtfinále s Kolínem to sice nepotvrdil (84), ale na druhé straně měl velmi plodný útok. V semifinále už lze očekávat, že kdo se dostane výrazněji přes 70 bodů, bude mít při předpokladu kvalitních defenziv už slušně nakročeno k vítězství.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Samozřejmě chceme do série vstoupit výhrou, ale bude to těžký úkol. Soupeř má svoje kvality, především v útočné fázi je jeho síla hmatatelná. Proto náš výkon musí mít hned na startu série známku vysoké kvality, abychom mohli pomýšlet na zisk prvního bodu.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Jsem moc rád, že se basketbalový Děčín podruhé za sebou účastní přímých bojů o ligové medaile. Prostějov dílem změnil svou bronzovou sestavu, přesto opět dosáhl na třetí místo po základní části a nechal za sebou ambiciózní, stabilizovanou a silnou Opavu. Zvlášť tato dlouhodobá výkonnost poukazuje na vysokou kvalitu hráčů i celého prostějovského týmu. Útočně laděnou a velmi produktivní osu Marko - Palyza - Slezák - Roseboro - Šteffel - Tomanec doplňují ještě Dokoupil, Peterka a Norwa. Oproti čtvrtfinálové sérii s poctivě, systémově a urputně bránícím a v útoku čitelným USK očekáváme utkání proti nebezpečně spontánnímu, výrazně ofenzivně laděnému a talentovanému družstvu. Náš tým bohužel není kompletní, ale připraveni a odhodláni vstoupit vítězně do semifinálové série rozhodně jsme.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Pro nás začíná už dvanácté semifinále v řadě a budeme chtít odčinit loňské vyřazení od Děčína. Oba soupeři se znají a nemají se čím překvapit. Čeká nás nesmírně náročná série a předpokládáme, že i dlouhá. Armex je podle výkonů v základní části favoritem. Kolín hrál ve čtvrtfinále výborně, ale k postupu přes Děčín bychom potřebovali ještě lepší výkon na obou stranách hřiště.“

Atrakce utkání: losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, vystoupení Northern Girls Cheerleaders a taneční skupiny Maniacs.