15.0

#18
8.0

Sovy zahoukaly první výstrahu

Rozehrávač Lukáš Feštr po útočném doskoku Michala Mareše posadil do obruče trojku a napěchované děčínské hlediště se 1150 fanoušky nevycházelo z údivu. Pražané se pět a půl minuty do konce ujali vedení 55-56 a pořádně tak vystrašili oslabené, ale stále favorizované Válečníky. Nabyté momentům však v závěru nezúročili, do konce už stihli pouhé dva body a Severočeši ukořistili první čtvrtfinálový úspěch po vítězství 68-58.

Na takové drama by ale po vedení domácích 38-24 z koncovky první půle (USK v ní 9 ztrát) nevsadil asi nikdo. Děčín po 6 minutých trojkách a pouhých 8 bodech v první čtvrtině (USK v ní 3 trojky) rozdmýchal zpoza oblouku smršť ve druhé části, v níž díky 5 trojkám a celkem 30 bodům přešel do zdánlivě rozhodného vedení, na němž se nejvíc – 9 body – podílel křídelník Ježek.

Když navíc hned v úvodu třetí čtvrtiny ústřední centr hostů Josipovič nabral třetí faul a čtvrtý jej potkal už 11 minut před koncem, za trvajícího vedení o 10 až 12 bodů žádná větší hrozba pro Děčín nebyla na obzoru. Absenci Houšky pod košem víc než zdatně vykrývaly body Cartera (13) s Jelínkem (11) a také bloky i další efektivní zákroky všeho druhu Hráče utkání Roberta Landy.

Jenže odchod Josipoviče ze scény v závěru třetí čtvrtiny jako by hosty nastartoval a na hranu velkého překvapení je vynesli nejdřív Michal Mareš, pak odvážný Šafarčík a vůbec nejvíc 21letý záskok bosenského siláka Pavel Grunt. Za 4,5 minuty stihl získat faul, proměnit 2 šestky, 3krát doskočit, 2krát asistovat a také získat jeden míč.

Jenže když se USK dostal díky několika vnikům až pod koš do vedení, dvakrát ztratil míč, Slavík nedohodil z trojky, Šafarčík byl zablokován a domácí trojkami Strii, Vyorala a Jelínka, který přidal i dvojku po vlastním útočném doskoku, otočili na 66-58.

Vítězové těsně prohráli doskok, ale byli dvakrát lepší ve ztrátách (7-15) a víc tref vytěžili na trestné (17-8) i trojkové linii (9-6). Pražané neměli ani jednoho dvojciferného střelce a jejich nejvýraznějším mužem tak byl s 9 body, 8 doskoky a 2 asistencemi za 18 minut Grunt.

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Děčín hrál s touhou a velkým srdcem. Chtěl vyhrát víc než my. Nás na začátku trápil útok, někteří moji hráči se nutili do zakončení na sílu, a proto měli celý zápas špatnou selekci střel. Kvůli tomuhle upřednostňování vlastního ega před zájmy týmu z toho pak byl na konci průšvih. A já tohle nebudu tolerovat. Je to ale můj problém, jeho problém a já ho vyřeším. Děčín také ve druhé čtvrtině začal velmi dobře bránit, nutil nás ke ztrátám a dával z toho snadné body. Ve druhé půlce jsem už našel pětici, která hrála velmi dobře na obou koncích hřiště, ale dobrou obranu jsme pak nepotvrzovali stejně kvalitním odstavováním na doskoku, což opět vedlo ke snadným bodům Děčína. Na konci jsme na chvíli šli do vedení, ale to nám dalo jen malou naději na obrat.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Že to bude tuhý boj, to první utkání ukázalo jednoznačně. My jsme do zápasu nevstoupili dobře, poněvadž především v útoku jsme moc „jančili“. Měli jsme taky špatnou selekci střel a někteří hráči špatně četli hru. Navíc nám absolutně chyběl pohyb míče. Bylo to takové oťukávání, první čtvrtina skončila 8-14 a na některých hráčích bylo vidět trochu rozpačitosti, protože jsme měli trojky 6/0, v obraně jsme udělali nějaké drobné chyby, dostali jsme tři trojky a zaslouženě jsme prohrávali. Povedl se ale příchod náhradníků z lavičky, kteří začali víc pohybovat míčem, lépe spolupracovat a především Robert Landa přinesl tu přidanou hodnotu, hlavně v obraně i v aktivitě na doskoku. Načež jsme dali za druhou čtvrtinu 30 bodů, což byl oproti té první velký rozdíl, a dostali jsme se do poločasového vedení. Když už to potom vypadalo, že bychom mohli jít i do většího trháku, USK se držel na dostřel a našimi mentálními chybami jsme mu umožnili vrátit se a jít dokonce o bod přes nás. Ale pak jsme se zase některými situacemi a šťastnými koši dostali do vedení. Zápas ukázal všechny atributy, které play-off utkání má: fyzično i agresivitu a myslím, že se musel líbit. Při absenci Pomikálka s Houškou u některých hráčů vítězila více sebeprezentace nad taktikou. To nejpodstatnější ale je, že máme první bod. Čeká nás zápas číslo dvě a musíme se na něj připravit lépe.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 4-0 (80-66, 59-53, 78-69, 64-63), plus v ČP 69-53

První střet série druhého se sedmým rozhodnou tři věci. V souboji dvou nej obran ligy (USK 69, Děčín 70,7) půjde o to, kdo svou defenzivu udrží na úrovni ze základní části, a také kdo urve víc míčů na doskoku. Ještě zásadnější však bude, zda se Sovám podaří využít pro domácí bolestivého dvojnásobného oslabení o centra a 4. nej trojkaře ligy Houšku a univerzála Pomikálka. Děčínu bez nich bude scházet 21 bodů a 12 doskoků, jež bude muset někdo nahradit.

Válečníkům se aktuální rotace opěrných hráčů snížila na 8, což při omezených možnostech střídání může mít vliv i na jeho strojové herní tempo.

Severočeši, kteří disponují lepším útokem a mnohem větším počtem trefených trojek, ale mají stále tři kvalitní dlouhé, proti nimž hosté nasadí především centra Josipoviče, který zápas co zápas musí velmi opatrně nakládat s fauly, což pro vypjatou play-off bitvu bude platit dvojnásob.

USK má sice suverénně nejmíň pokusů z pole z celé ligy, ale po Nymburku také druhou nej úspěšnost (46,7), o což se i v play-off bude chtít opřít. Na dobrou střelu si dokáže počkat a obranu tak drží v pozornosti po většinu limitu na útok. Sovy však na druhé straně srážejí nejhorší šestky ze všech týmů (62,7), což se může fatálně projevit v koncovce utkání.

Dvojité absence Děčína pak USK musí využít i k tomu, aby se soupeři minimálně vyrovnal na doskoku. Ten byl ve třech ze 4 ligových duelů jeho Achillovou patou. Stejně jako ztráty, kterých Pražané proti Děčínu mívají příliš. Severočeši si navíc pravidelně pomohli trojkami a skoro vždy je podržel i rozehrávač Vyoral.

Lídr USK Bohačík byl naopak dvakrát neviditelný a dvakrát nenastoupil vůbec. Teď se sice stále sbírá ze zranění, ale na úvod čtvrtfinále možná poprvé přijde jeho čas.

Zajímavostí je, že Děčín hned dvakrát uspěl v základní části bez centra Houšky a naposledy na Folimance dokonce při dvojitém podkošovém oslabení o Houšku a Jelínka. A to musí být pro Sovy nemalým mementem, zejména při utkání venku.

Děčín si na závěr základní části i v šesti a s menší sestavou dokázal poradit dokonce s Pardubicemi, když mu chyběla pětice Stria, Pomikálek, Landa, Houška a Jelínek. A to už je na víc než jen na pozdvihnutí obočí…

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Do letošních vyřazovacích bojů vstupujeme s velmi smíšenými pocity. Radost z druhého místa po základní části nám kazí velký počet zraněných hráčů, kteří jsou pro nás víceméně klíčovými. Zda-li a kdo nastoupí, ukáže až čas. My ale nehodláme truchlit, jdeme do série s USK s vírou, že i v okleštěné sestavě můžeme uspět. Bude to ale tuhý a nekompromisní boj, neboť všechna utkání v základní části taková byla. Začínáme doma, což je dobrá zpráva pro naše fanoušky, jejichž výraznou podporu budeme v této nelehké situaci potřebovat víc než kdy jindy.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „I když v této sezoně nad námi USK nezvítězil ani jednou, šance, že se mu to povede, se tím statisticky zvyšuje. A určitě nechceme jet ve středu do Prahy s nulou na svém kontě. Bez ohledu na to, v jaké sestavě nastoupíme, musíme v útoku pokračovat v týmové hře, trpělivě si vytvářet střelecké pozice a ne se zbrkle pouštět do předem ztracených akcí. V obraně musíme navázat na poslední domácí utkání s Pardubicemi a útoky USK maximálně znepříjemnit. O podpoře našich skvělých fanoušků nepochybuji, a tak se můžeme všichni na začátek cesty za obhajobou loňského stříbra těšit!“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „V první řadě je dobře, že jsme dosáhli cíle, který jsme si dali před začátkem sezony a to byla účast v play-off. Během sezony nás samozřejmě potkalo několik výkyvů, které byly větší i menší. Svou roli v tom měla i zranění. O to více jsem rád, že jsme to zvládli a hráli jsme dobře i proti silnějším soupeřům. Dosáhli jsme 7. místo, vyhnuli se Nymburku a budeme hrát s Děčínem, který je v této sérii favoritem. Stejně jako v sezoně se soustředíme na svou hru. Na systémy v útoku i obraně. Naše snaha bude hrát co nejvíc konsistentně a omezit ztráty a hloupé chyby. V takovýchto chvílích, jako je čtvrtfinále, hrají důležitou roli detaily. Právě z nich je tvořen výsledek. Chceme dobře bránit, tak jako jsme to předváděli v sezoně dosud, a přidat i trochu sebevědomí v útoku. Výhodou Děčína je zkušenost na hřišti i s podobnými utkáními a fanoušci, protože jak doma, tak venku budou mít určitě velkou podporu. Těžko se něčím vzájemně překvapíme, když jsme proti sobě hráli už pětkrát. Play-off bereme jako zasloužené ocenění za svou práci, ale rozhodně chceme bojovat o vyšší mety.“

Michal Mareš (kapitán USK Praha): „S Děčínem jsme letos hráli už pětkrát. Vesměs to byly všechno vyrovnané zápasy, ale ani jednou se nám nepodařilo vyhrát. To doufáme, že se v play-off změní. Vzhledem k současné marodce v Děčíně ta šance potrápit ho nebo vyhrát celou sérii je mnohem větší. Bude potřeba se připravit na hodně fyzickou hru, agresivní obranu a agresivní doskok. Bude tam hodně soubojů, na které musíme být připravení. Pokud se Děčínu dokážeme vyrovnat v bojovnosti a budeme se držet své hry, máme šanci na úspěch.“

Petr Šafarčík (křídlo USK Praha): „Naše šance jsou velké. Děčín je sice jediný tým, když nepočítám Nymburk, který jsme v sezoně sice neporazili, ale vždy jsme s ním hráli vyrovnané utkání. Myslím, že známe recept, jak ho porazit. Pokud soupeři budou chybět nějací klíčoví hráči pod košem, budeme toho chtít využít. Budeme očekávat fyzického a agresivního soupeře. To je jeho hlavní zbraň, které se musíme vyrovnat, pokud chceme pomýšlet na postup. Když se na toho dobře připravíme, budeme se na tyhle věci soustředit, mámě šanci na úspěch a věřím, že postoupíme do semifinále.“

Atrakce utkání: losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life, vystoupení Northern Girls Cheerleaders a FaJJn aerobik Děčín, 1000 kusů tleskátek a k tomu i trička pro děčínské fanoušky, kteří tak v hledišti utvoří jednolitý blok modrobílého pekla.