24.0

#53
30.0

Dechberoucí 3. čtvrtina, Ústí dál žije!

Byl to zápas, v němž by se Pandy mohly postavit na chodník před halou, a kdyby jim někdo otevřel okna do budovy, bezpochyby by trefily koš. 63 procent! Taková úspěšnost v soutěžních utkáních nebývá ani trochu běžná. Sluneta jí však dosáhla, navíc v derby s obranáři z Děčína! Letošní Velikonoce tak zřejmě měly magickou moc, když ve 42. kole padly hned tři stovky!

Ač Válečníci bez tří podkošových opor byli pod košem ohromně oslabení, a v zápase už při jistotě druhé příčky nehráli s nožem na krku, přesto knockout s podobou 111-77 po 22 děčínských ztrátách byl pro hosty nečekanou a zdrcující ranou.

Leccos naznačila už přestřelka první půle (55-49) s 15 body domácího Bosáka a 11 kolegy Abercrombieho.  Do poločasu ale ještě Děčínu padaly trojky (11/6, ve druhé půli 11/1) a domácí zpod koše dosáhli jen 24 bodů a k tomu měli pouze hrstku útočných doskoků. Ale po pravdě - Pandy druhé šance při své neuvěřitelné úspěšnosti zase tolik nepotřebovaly.

Ve třetí čtvrtině (33-12) pak přišla jejich smršť galaktických rozměrů – paradoxně ale po jedné střele z dálky za druhou a nikoli po zakončeních zpod koše, kde se při sestavě hostů dala hlavní zteč předpokládat. Pandy se prostě rozhodly, že si triumf poctivě vystřílejí na dálku.

A byla to skutečně nebývalá podívaná – prvních 5 a půl minuty třetí čtvrtky neminula Sluneta ani jednou, pak se během dvou a půl minut urodily 3 minuté trojky a poslední dvě minuty opět stoprocentní úspěšnost.

Králem této periody byl křídelník Barham, který tu trefil 4 trojky a celkem 18 bodů, když rány zpoza oblouku zvedal ihned po útočných doskocích nebo po asistenci Čarneckého přes celé hřiště rovnou do palebné pozice.

A když se jeho tým prostřílel k výraznému náskoku, dorazil soupeře (6 ztrát v této části) z brejků. Děčínu nepomohly k přerušení ústeckého laufu ani dva timeouty v prvních třech minutách druhé půle. Po 30 minutách statistiky ukazovaly, že hosté minuli 9 trojek v řadě.

Už před startem čtvrté části Sluneta vedla v parádní kulise 1350 fanoušků 88-61, když Barham tu měl na kontě 22 bodů (to byl i jeho konečný účet) a Bosák 21 (celkem 24). Pod vítězství se výrazně podepsali i Anthony (17) a Jiříček (16). Tým měl dvojky 58/40 a na doskoku vyhrál 39-25. Za hosty se dvojciferně prosadili Carter (18), Pomikálek (12) a Vyoral (10).

Pandy ještě víc zamotaly boj o 8. příčku, o niž se stále perou tři celky. Tady je jejich bilance a zbývající soupeři:
8. Ostrava (16-23): Opava venku, USK doma
9. Svitavy (16-24): Děčín doma
10. Ústí (15-24): Lions venku, Opava doma

Ústí má lepší vzájemné zápasy s oběma konkurenty, Svitavy mají lepší bilanci s NH, která tak potřebuje k místence pro play-off získat o výhru navíc.

Vzájemné zápasy této sezony: 0-3

Zápas hraný pod obrovským tlakem a zároveň prodchnutý oslavami 70 let ústeckého basketbalu. Takové bude pro domácí Slunetu nedělní derby severu, jež bezprostředně předchází pondělní All-Star Game opět na ústecké palubovce.

Pandy musí vyhrát stůj co stůj, aby posílily svou naději na osmé místo. A mají k tomu shodou nešťastných děčínských okolností velikou příležitost. Válečníkům totiž už nezbyl kromě Cartera nikdo pod košem, neboť k Houškovi s Jelínkem se po utkání s Ostravou, z nějž si odnesl zranění ukazováčku, přidal na marodce i Landa, jenž už do konce základní části stejně jako Houška nenastoupí.

Děčínu to už nebude zásadně vadit, neboť má jistotu druhé příčky, a může tak testovat hru s různými malými sestavami. Je tak zcela jasné, kde se budou Pandy v derby snažit udeřit nejvíc. Hosté však budou připraveni, zabední podkošové území na maximum, a proto nejvyšší hodnotu v utkání bude mít síla útočného doskoku Slunety. Zejména pokud se střelcům pod tlakem důležitosti utkání nebude příliš dařit.

Vladimír Hejl (křídlo SLUNETA Ústí): „Děčín se po dvou překvapivých prohrách vrátil na vítěznou vlnu, ale zase se mu rozrostla marodka. I tak mají Válečníci dostatek kvalitních hráčů, kteří dokážou zastoupit ty zraněné. Rozhodující pro zápas bude určitě obrana. S Děčínem si nemůžeme dovolit nějakou zběsilou přestřelku, musíme vycházet z kvalitní obrany. Těším se, že v hale bude opět narváno a skvělá atmosféra.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Do Ústí odjíždíme s jistotou druhého místa po základní části, což je ten příjemnější fakt. Ten druhý je už méně příjemný. Zranění dalšího podkošového hráče Roberta Landy dostává náš tým do složité situace, se kterou se budeme muset srovnat nejen v tomto utkání. Přesto zkusíme udělat vše, co bude v našich silách, abychom ani čtvrté derby neprohráli.“

Luboš Stria (křídlo BK ARMEX Děčín): „Derby je jedním z nejzajímavějších zápasů celé sezony a myslím, že dosavadní tři zápasy to jen potvrdily. Těším se na výborné fanoušky obou táborů a říkám - ať vyhraje lepší.“

Atrakce utkání: v rámci derby domácí Sluneta oslaví i 70. let basketbalu v Ústí. Na utkání byli pozváni bývalý hráči, trenéři a funkcionáři, pro návštěvníky utkání bude připravena i výstava fotografií z ústecké historie.