9

#11
18.0

Válečníci si počkali na koncovku

Bez podkošových mužů Houšky a Jelínka čekala Válečníky pod pražským Nuselským mostem pořádná výzva. Tu však v posledních 4 minutách, po celozápasovém nahánění Sov, pomocí perimetrových hráčů dokázali přijmout a proměnit v nejtěsnější vítězství 63-64, jímž už dali téměř razítko na své druhé místo po základní části.

Pražané, které výsledek už skoro jistě přiková na sedmou příčku, měli famózní nástup (22-11), když soupeři dovolili prakticky jen trestné hody. Ve druhém dějství ale Šiška hosty nastartoval a ti už pak stíhali až téměř do konce USK na distanci několika bodů.

V závěru Děčín využil ztrát domácích a i díky trojce Kroutila šel do trháku 53-60. Michal Mareš trojkou snížil, ale Vyoral necelou půl minutu do konce šestkami upravil na 58-62. Domácí Šafarčík snížil na 2, ale Stria dalšími šestkami vrátil Děčínu 4bodový náskok. A Marešova další trojka už srazila manko jen na bod.

Domácí byli před 700 diváky lepší zpod koše (34-18) a na doskoku (15 v útoku), ale také měli o 5 ztrát víc a Děčín po jejich chybách vysázel 18 bodů. 16 bodů proti 11 sovím dal z trestných hodů. Vítěze táhli Pomikálek (18+7 doskoků, Hráč utkání) s Šiškou (13), tým USK Mareš (18) a Josipovič (14+8 doskoků).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům a poblahopřát jim k výhře. Zároveň chci dát kredit USK za hru, kterou hrál. Pro nás je to velmi cenná a důležitá výhra, jednak proto, že bylo jasné, že USK bude chtít získat náš skalp obecně. To je jednoznačné a domácí si asi i říkali, že při absenci Houšky s Jelínkem je vyšší šance ho získat. Podle toho také vypadala první čtvrtina. V té jsme se hledali, protože se teď nacházíme v trochu komplikované situaci. Na druhou stranu od druhé čtvrtiny jsme začali víc věřit tomu, že tady můžeme vyhrát. Poločasový výsledek nám dával sebedůvěru. V druhé půli to bylo jako obvykle. Více destrukce, hodně fyzična a soubojů. Oba týmy nebyly moc produktivní, ale my jsme zvládli celkem dobře koncovku, byť USK ještě hrozil do poslední vteřiny. O bod vyhrát v této sestavě na USK je velmi pěkné. Byl to velmi zajímavý zápas na obou stranách, fyzicky i herně.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Utkání se muselo divákům líbit. Hráli jsme velmi dobře skoro 36 minut. Ve velkém tempu, s koncentrací a nasazením v útoku i obraně. Drželi jsme se plánu a herního systému. V posledních 4 minutách jsme ale udělali 4 zásadní chyby. Tři v obraně a jednu v útoku a Děčín tyto chyby potrestal, což udělalo ten bodový rozdíl. Pak už si to utkání hosté pohlídali. Řekl jsem všem hráčům, aby dali hlavu vzhůru. Musíme udělat vše, abychom Děčín příště porazili.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 0-3

62, 78, 63, 48. Těžko přetěžko se v posledních zápasech škrábe Sovám aspoň přes 60bodovou hranici. A to v duelu dvou 69bodových obran věstí minimální střelecky hody. USK se však naskýtá zajímavá šance, neboť Válečníci čerstvě přišli o nejpevnější opěrný sloup, kapitána Houšku (vícenásobná zlomenina v obličeji), na jehož absenci nejsou vůbec zvyklí.

Poslední dvě utkání venku navíc padli se dnovými celky, a byť jsou stále v roli papírových favoritů, praxe může vypadat docela jinak, ač se do sestavy týmu po nemoci vrací jiný podkošový muž Carter.

Z pohledu Válečníků rozhodne o mnohém to, kolik Sovám povolí zpod koše. U USK bude zase důležité, kolik Děčínu napadá trojek, zejména při Houškově absenci.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „My máme co napravovat především po stránce vlastního výkonu. V Brně jsme se nemohli trefit, přestože obrana v druhém poločase již opět fungovala. Chceme Děčín letos alespoň jednou porazit. V sobotu je k tomu ideální příležitost.“

Lukáš Feštr (rozehrávač USK Praha): „Bude to pro nás hodně důležité utkání. Po dvou nepovedených zápasech se potřebujeme výkonnostně zvednout. Doufám, že se nám to podaří právě proti Děčínu a urveme vítězství.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Na Folimance nás čeká další soupeř, jehož síla v domácím prostředí je zjevná. Pevná a kompaktní obrana, disciplinovaný útok plus zvýšená motivace získat výhru, to je vizitka USK před tímto utkáním. Nám začíná období bez kapitána Jakuba Houšky, což je na jednu stranu citelná ztráta, na druhou velká výzva pro celý tým zvládnout danou situaci. Budeme bojovat a pokusíme se i popáté letos nad USK zvítězit.“