mmcité Brno

#15
4.0

2 body USK ve druhé čtvrtině!

6 ztrát, 3 minuté šestky a 11 neproměněných střel z pole, z toho 7 trojek. Výsledek? Pouhé dva body! Tak bídné parametry měla druhá čtvrtina na brněnské Morendě v podání Sov z pražkách Nuslí. Protože domácí v této části vsítili 19 bodů a v půli vedli 40-16, bylo už tady o výsledku rozhodnuto. Mmcité však ani třetí domácí výhrou v řadě (69-48) neodskočilo rivalům z chvostu tabulky, neboť Lions doma dokázali složit Děčín.

Brňané si před 300 fanoušky nejvíc pomohli dvojkami (24 tref ku 16), Sovy minuly 10 šestek. Jejich jedinými dvojcifery byli Josipovič (14) a Michal Mareš (12). Za domácí opět exceloval Křemen (22, trojky 7/4, jediný úspěšný střelec zpoza oblouku), 18 bodů přidal Ojo.

Pavel Miloš (asistent USK Praha): „Brno předvedlo výkon, který jsme čekali. Že klíčoví hráči jako Michal Křemen a Michael Ojo vezmou zodpovědnost na sebe. Čekali jsme ještě jednoho hráče. Tito hráči tu zodpovědnost na sebe opravdu vzali, cítili se dobře a předvedli velice dobré výkony. Nedokázali jsme zastavit především jejich vnikání pod koš, z čehož dávali jednoduché koše. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, s kterým máme poslední dobou celkem problém. Čekal jsem, že ve druhé čtvrtce se zvedneme, ale bohužel přišel velký pád. Dali jsme pouze dva body, což nás srazilo na zem. Dvacet bodů po poločase ale v basketu není žádný velký rozdíl, a proto jsem věřil, že se zápas dá ještě nějakým způsobem otočit. Myslím, že tam byly tak dva až tři momenty, které mohly rozhodnout. Ale bohužel, když jsme se měli dostat blíž do kontaktu, skóroval soupeř a ne my. Měli jsme hodně otevřených střel. Myslel jsem, že po zápase ve Svitavách se to už nedá překonat. Bohužel, v tomto zápase těch střel bylo ještě víc, ale nepadalo nám to. Navíc to nepadalo ani zpod koše a my se neměli o co opřít.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „My jsme se plně drželi našeho zápasového plánu. První poločas jsme výborně bránili a dostali pouze šestnáct bodů. Navíc jsme útočili přes pick-and-roll na jejich pivota, což jsme si před zápasem určili jako cíl. Z toho jsme si pak chtěli vytvořit jednoduché střely a jednoduchá řešení, což se nám povedlo. Věděli jsme, že ve druhém poločase se bude chtít soupeř vrátit do zápasu, protože dvacet bodů opravdu nic neznamená. Je navíc lidské, že hráči se při takovém vedení trošku uvolní. Jsem ale rád, že jsme nepolevili úplně, i když tam bylo pár situací, kdy jsme nerespektovali náš plán. Bylo tam pár individuálních výletů, o kterých jsme si řekli, že je nebudeme dělat. Jsem rád, že šanci hrát dostali i mladí hráči, kteří jinak nemají moc příležitostí. Gratuluju hráčům k výbornému výkonu a bojovnosti. Děkuji také fanouškům, protože jsou v zápasech naším šestým hráčem. Zároveň je chci pozvat na další zápas proti Ostravě.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Nezačali jsme špatně, ale přesto se nám nedařilo proměňovat střely, což pokračovalo celý zápas. Snažili jsme se to zlomit, především bojovností ve druhém poločase. Až do konce jsme se nevzdávali, ale když se nám podařilo dostat k momentu, kdy jsme se mohli k soupeři přiblížit, tak dal soupeř koš nebo my naopak nedokázali dát šestky nebo trojku. Svojí neschopností v útoku a neproměňováním střel a šestek jsme to vždy zahodili.“

Ivo Prachař (centr mmcité Brno): „Zápas rozhodl hlavně první poločas, kdy jsme výborně bránili. Měli jsme dobrou rotaci hráčů, komunikovali jsme a nutili USK do těžkých střel, které soupeř neproměňoval. Zároveň jsme hráli chytře i v útoku, měli dobrou rotaci míče a byli jsme v pohybu, což podle mě rozhodlo zápas. Ve druhém poločase jsme zápas už jen kontrolovali.“

Vzájemné zápasy této sezony: 1-2

Brno (bez Šotnara - kotník, Šmída - kotník, Prášila – natažený sval) se v závěru základní části nadechlo k útoku na vyhnutí se baráži a doma vyhrálo dvakrát v řadě nad soupeři z nejsilnějších. Jenže Sovy mají za sebou 4 výhry z posledních 6 utkání a přijíždějí s nemalou šancí na úspěch.

Ozdobou bitvy, v níž se domácí svými body zapojí do sbírky pro KKP, nepochybně budou souboje brněnského muže posledních dní Michala Křemena s hlavní hvězdou Pražanů Jaromírem Bohačíkem. Právě jejich výkony budou jedny z těch klíčových. Na domácí straně bude opět velká část hry stát na zámořských akvizicích, s jejichž individuálními schopnostmi se musí Sovy dokázat vyrovnat.

Mmcité se musí snažit dostat do problémů s fauly klíčového pivota USK Josipoviče, který se ve třech z posledních 5 utkání vyfauloval a jednou měl 4 fauly, když hrává ke 30 minutám. A čím méně minut na hřišti stráví, tím lépe pro Brno.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Brno je na vítězné vlně. Tým prošel několika změnami v oblasti personální, ať už na pozici trenérské či hráčské, a nyní se zdá, že to nese ovoce. Myslím, že Brno rozhodně neřeklo poslední slovo a v současné chvíli je zvláště doma hrozbou pro každého. Poslední místo tabulky rozhodně nereflektuje jeho aktuální výkonnost. Budeme muset podat daleko vyrovnanější výkon než proti Kolínu, pokud chceme uspět.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „USK je dobře trénovaný a velmi disciplinovaný soupeř, který je schopný celých čtyřicet minut skvěle bránit. Musíme se dobře takticky připravit na jejich střelce a kvalitního pivota, kontrolovat rytmus zápasu a doskok pod oběma koši. V tom vidím klíč k úspěchu. Budeme vděční za velkou podporu fanoušků, která nás vedla k výhře v zápasech proti Děčínu i Opavě.“