20.0
#33
20.0

Kat Děčína - neznámý pistolník Ojo!

Jako králíky z klobouku kouzelníka Pokustona vytahuje mmcité Brno v závěru sezony na scénu Kooperativa NBL stále nové a nové borce. A tenhle byl zřejmě skutečnou trefou. 195 vysoký perimetrový šikula Michael Ojo se i přesto, že skončil na -5 bodech, stal překvapivým, protože dosud nepoznaným hrdinou duelu posledního s druhým, když 23 body založil na šok, jejž proti Děčínu na Morendě dokonala 2 desetiny vteřiny před závěrečnou sirénou trojka Michala Křemena. Brňané senzačně setnuli favorita 72-71, přesně dorovnali bilanci jedenáctých Lions a Orlům dali další naději na dobytí druhého místa. Souboje poslední čtvrtiny soutěže tak nadále potvrzují nebývalou nepředvídatelnost všemožných výsledků.

Válečníci po domácím selhání s Kolínem ztratili i druhý zápas bez svého ústředního rozehrávače Vyorala, jehož absence se jeví jako velmi citelná, a číselně ji spoluvyjádřilo i 20 ztrát Děčína proti 11 Brna, což nevynahradilo ani vítězství na doskoku 45-37 a efektivní dvojky 31/15. Domácí se totiž častěji dostávali k útočným doskokům (13-10) a také na trestnou linii (23/16 – 16/14).

Už první čtvrtina nezastihla Válečníky v pohodě. Šesti ztrátami (Brno nula) nastartovali domácí k vedení 17-9, na němž se 8 body podílel Egwuonwu. Pro hosty bylo ještě hůř, když se v kulise 300 diváků zahřála mikrovlnka Ojo, který na přelomu prvních dvou čtvrtin vysázel za pouhých 2:21 12 bodů v řadě a mmcité katapultoval do trháku 23-11. Po dalších 5 ztrátách ve druhém dějství se Děčín stále nemohl dostat do hry a místy ztrácel až o 15, o což se mocně zasloužil 19 poločasovými body Ojo a 14 Egwuonwu.

Po změně stran však došlo k očekávanému tlaku Armexu, který ve třetí čtvrtině omezil ztráty, a 5 trojkami (3 Stria) snížil na 51-49. Oba ústřední střelci domácích už se do konce zápasu téměř neprosadili a jejich tým ztrácel půdu pod nohama. Čtyři minuty do konce Děčín otočil 7. trojkou Strii (ze 14 pokusů) na 62-66, jenže i v této části hosty srážely ztráty (6, z toho 3 po nabytí vedení).

A právě ty je spolu s míjenými trojkami o náskok připravily, naopak domácí se trojkou Zachrly vrátili do vedení, aby se po 5 bodech pivota Houšky ještě naposledy dostali do plusu Válečníci (67-71).

Posledních 50 vteřin už však patřilo Křemenovi. Nejdřív šestkami snížil, vzápětí se děčínský rozehrávač Šiška (+3 za 26 minut) dopustil faulu a zkušený veterán svou třetí trojkou v utkání hosty popravil.

Celkem zaznamenal 11 bodů, 6 doskoků, 4 asistence a 3 zisky, Egwuonwu přidal 18 bodů a 9 doskoků. Děčín drželi Houška (14+9 doskoků, +2 za 27 minut), Jelínek (12, +11 za 23 minut) a výhradní trojkobijec Stria (21+7 doskoků, +7 za 36 minut).

Za tři roky mmcité v NBL se výjezdy pod Špilberk stávají pro Válečníky až krutou noční můrou. Ta přichází vždy v zimním chladu, jen tentokrát měla trochu zpoždění. Právě v téhle sezoně může být ale o to bolestnější…

5. listopadu 2014 Brňané uspěli po kolektivním úsilí 74-72.
14. prosince 2013 zosnoval triumf 108-87 kariérním výkonem se 42 body a trojkami 10/9 playmaker Deremy Geiger, tehdy nováček v týmu.
A 1. března 2016 přišel čas neznámého pistolníka Ojo.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Příčiny naší porážky vidím v prvním poločase. My jsme v něm byli velmi mrtvým týmem na obou polovinách hřiště. Byli jsme těžkopádní a nebyli jsme agresivní. Byli jsme také lehkovážní a nespolupracující v obraně. Absolutně mimo naši identitu hry. Deficit z prvního poločasu nás potom stál hodně energie, kterou jsme při smazávání ztráty na hřišti nechali. Za druhý poločas si kluci zaslouží kredit, protože jsme byli úplně jiným týmem. Začali jsme lépe bránit a spolupracovat, díky čemuž se nám zlepšil také útočný potenciál. Nicméně i když jsme se přes Brno dostali, domácí hráči se dokázali vrátit do hry. Michal Křemen potom svojí střelou, která se mi zdála plochá, a myslel jsem si, že nenajde svůj cíl, zápas rozhodl. Tak to prostě je, tyto situace k basketbalu patří. Pro nás je to hořká porážka, ale nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem. Jedeme domů a soutěž pokračuje dál.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „My se teď zvedáme zápas po zápase. Klíčovým faktorem utkání bylo to, že jsme věřili. Hráči věřili tomu, že vyhrajeme. Navíc jsme se na utkání dobře připravili. Ani na vteřinu, i když se nedařilo v útoku i obraně, jsme to nevzdali. To byl klíčový bod zápasu, a proto jsme podle mě zaslouženě vyhráli. Kontrolovali jsme útočný doskok soupeře. Měli jsme trošku problémy s jeho volnými střelami, což je ale způsobené novou koncepcí v obraně, kterou chceme začít používat. Ještě je vše čerstvé, hráči to musí vstřebat, a proto jsme dostali pár laciných košů. Trefoval se zejména Stria, který nám dal nějaké trojky. Za výhru mohou exkluzivně pouze hráči. Odehráli to, zabojovali a nechali na hřišti všechno, a proto jsme dosáhli tohoto výsledku. V cestě k našemu cíli nám v sobotu stojí Jindřichův Hradec. Čeká nás velice důležité utkání, protože to je soupeř, se kterým bojujeme o udržení v lize. Oslavovat nebudeme. Musíme co nejdříve zregenerovat a dostat se do tréninkového procesu a rytmu.“

Luboš Stria (křídlo BK Armex Děčín): „My jsme si zápas prohráli v prvním poločase. A celkem jsme měli dvacet ztrát, což je hrozivé číslo. Podle mě ale Brno nemělo nějak moc agresivní obranu, aby nás donutilo udělat tolik ztrát. Jsou to naše chyby a je to trestuhodné.“

Michal Křemen (křídlo mmcité Brno): „Největším pozitivem pro nás bylo, že jsme nesložili zbraně, i když jsme z plus čtrnácti šli na minus dva body. Pořád jsme bojovali, což byl asi hlavní bod toho, proč jsme na konci vyhráli. I přesto, že to bylo trošku šťastně. Možná to ale byla nějaká odměna za to, že jsme celý zápas makali. I když se Děčín dostal přes nás, šli jsme pořád dál a jsme rádi, že jsme vyhráli.“

10 35 45 5 10 3 20 21 19 8 79 71

Týmy s přesně opačnými bilancemi se utkají v úterý od 18:30 na brněnské Morendě v předehře 35. kola. Před hosty stojí nutnost uspět v dostizích o uchvácení nejhůře druhé příčky, domácí mohou jedině překvapit. Po sérii pěti porážek by však z rukávu museli vytáhnout výkon za hranicemi možností. Na druhé straně Děčín v poslední době se 4 prohrami z posledních 8 zápasů ukazuje nebývalou míru zranitelnosti, a proto musí muži zpod Špilberku udělat první i poslední pro to, aby se skore drželo co nejdéle na hratelném rozdílu. K tomu by jim mohla napomoci i nejspíš trvající absence děčínského lídra Vyorala, jejž trápí koleno. Na domácí straně nezasáhnou do hry křídelník Šmíd a rozehrávač Šotnar, kteří laborují s kotníkem.