21.0

#8
11.0

Děčín sestřelil Opavu ze 4. pozice

Slezané se svou nepříjemnou zónou, trojkami (nakonec 23/10) i šestkami (29/22) dostali navzdory mnohačetnému oslabení, kam potřebovali. Po téměř celozápasovém dotahování (byť většinou nevelkého náskoku Děčína) se i přes nánosy faulů (už v půli po 3 trio Zbránek, Blažek, Gniadek, který měl 4. faul 14 minut do konce) dopracovali 2:32 do konce na 75-75. V okamžiku, kdy ale měli šanci Válečníky maximálně znervóznět, pokazili téměř všechno, co šlo, a domácí jim za posledních 3,5 minuty naložili celkem 19 bodů.

Nejdřív těžký nájezd na levou ruku proměnil Stria, načež opavský Blažek pod košem poslal přihrávku soupeři a Vyoral z trojky upravil na 80-75. Následovaly další 2 opavské ztráty, Jelínek z brejku zvýšil 42 vteřin do konce na 7 a závěrečná šestkovaná už zásadní změnu ve skore nepřinesla. Děčín tak přežil i nepříjemnou situaci, kdy musel 5 minut do konce odstoupit zřejmě kvůli zranění ruky centr Houška.

Slezané dokázali držet krok s domácími na doskoku a dokonce je předčít v bodech z druhých šancí (13 ku 3 při shodných 9 útočných doskocích). Domácím pak vedle 9 trojek nejvíc pomohlo, že se i do zóny sveřepě snažili hrát dovnitř a k 17 bodům z šestek získali i 38 bodů zpod koše.

Z šesti domácích dvojciferných střelců v kulise 950 fanoušků nejvíc vynikli Vyoral (18, Hráč utkání) s Pomikálkem (15). Opavu po 40 minut táhl Šiřina (21+7 asistencí), 19 bodů a 7 doskoků přidal Zbránek a 8 bodů s 11 doskoky Cvek.

Zatímco Severočeši se výhrou 90-82 už na dosah ruky přiblížili k břehům druhého místa, Slezané ztratili čtvrtou příčku, již nově obsadily Pardubice.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Byl to velice bojovný zápas. My jsme si nechali soupeře odskočit v prvním poločase osmibodovou šňůrou na rozdíl devíti bodů. Ve druhé půli se nám to sice podařilo stáhnout, ale stálo nás to spoustu sil. Pak tam byl krásný moment, kdy byl vyrovnaný stav. Zkušený Luboš Stria dal dva důležité koše a to rozhodlo. Kdyby se nám tam podařilo ubránit a šli bychom přes soupeře, tak by se zápas pro nás mohl ještě vyvíjet příznivě. Takhle ne, a když šel soupeř na pět bodů, tak jsme už hráli risk. V tom počtu hráčů, který jsme měli, jsme nemohli všichni faulovat, abychom vůbec dohráli v pěti. Výsledek je takový, jaký je, já jsem rád za bojovný výkon, který kluci předvedli v sestavě, v jaké jsme byli. Jdeme dál a stále bojujeme o čtvrté místo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání s Opavou bývají velmi prestižní, bojovná, protože mají obdobný charakter, rozdávají si to na hřišti pouze čeští hráči. O našem dílčím náskoku rozhodly tři minuty v prvním poločase, kdy jsme šli na rozdíl devíti bodů i šťastnou střelou Tomáše Vyorala. Ale neustále v poslední době střídáme neuvěřitelné pasáže, kdy vypadáme, že jdeme svým výkonem nahoru, a to jak v obraně, tak v útoku, abychom vzápětí nedisciplinovaností soupeři nabídli jednoduše získané míče. A Opava hraje skutečně vysokoprocentní basketbal, jsou to střelci, kteří jsou všichni na hřišti nebezpeční z jakékoli pozice, a nepotřebují tolik prostoru, zatímco my dobýváme zónu. Dali jsme ale 90 bodů, za což jsem rád. Při vyrovnaných držbách míče rozhodovalo to, kdo udělá správné rozhodnutí, když je na tahu. Luboš Stria tam udělal dvakrát správné rozhodnutí, kdy najel a dal koš, pak ještě Jirka Jelínek měl dva obranné zákroky, čímž nás dostal v koncovce do mentální výhody. Jsme moc spokojení, že jsme vyhráli, avšak stínem je pro nás zranění Jakuba Houšky. To je něco, co nás bude bolet víc, než si umíme představit. Jsem zvědavý, co z toho nakonec vznikne.“

Vzájemné zápasy této sezony v NBL: 1-2

Válečníci zlehka usínají na vavřínech, neboť ztratili už 4 z posledních 5 zápasů, přičemž o bod padli na palubovkách dvou nejhorších celků. Proto lze očekávat, že kouč Budínský tým náležitě nabudí, zvlášť když přijíždí Slezané, kteří naposledy děčínské sídlo v prodloužení vyloupili.

Ani Opava ale není aktuálně bez chyb, což potvrdila poslední porážka v Brně. Navíc tým sužují četná zranění (Kvapil - nemoc, Klečka, Dragoun, Kramný – všichni kolena), což opět nevěstí nic dobrého pro hlavní opory, jež budou muset odolávat tlaku domácích po dlouhé minuty. Ani Děčín ale možná nebude kompletní, neboť kvůli nemoci visí otazník nad podkošovým mužem Carterem. Domácí prostředí a šíře kádru však rozhodně hovoří pro jejich tým.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Opava je velmi podobným týmem, jako jsme my. Jak skladbou, tak hrou, a řekl bych i mentalitou. Tím mám na mysli, že proti papírově lepším týmům předvádí své nejlepší výkony a proti těm hůře postaveným dokáže výsledkově zaváhat. Osobně počítám s první variantou, neboť v živé paměti jistě všichni fanoušci mají první utkání na naší palubovce, které jsme prohráli po boji v prodloužení. Tohle je dostatečný argument pro naše hráče, aby pochopili, že soukolí kolem Jakuba Šiřiny bude pro nás čtyřicetiminutovou tvrdou prací, kdy si nesmíme dovolit mít příliš dlouhé hluché pasáže, tak jako v posledních utkáních na venkovních hřištích.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „S Opavou byla všechna dosavadní utkání v letošní sezoně velice vyrovnaná. Soutěž jde do své finální fáze a každé vítězství i prohra se počítají. My chceme odčinit porážku v Jindřichově Hradci a chceme navázat na dobrý výkon, který jsme předvedli s Prostějovem. Před domácím publikem máme velkou motivaci Opavu porazit a potvrdit naše druhé místo.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Do Děčína jedeme v silně okleštěné sestavě, neb nám chybí nemocný Míra Kvapil a zranění Radim Klečka, Rosťa Dragoun a Radim Kramný, kteří laborují s koleny. Budeme se snažit, ale rozhodně nejsme favoritem.“

Atrakce utkání: losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life.