mmcité Brno

#44
14.0

Sluneta už z tunelu vidí světlo

Seč jim síly stačí, rvou se ústecké Pandy o své další play-off, od nějž jsou nyní vzdáleny jedinou výhru. V domácím duelu s Brnem je to však stálo spoustu sil a boj až do poslední minuty. Na konci však byl v televizním utkání sladký triumf 82-76. Poté co dovolila hostům vysázet do půle 47 bodů, v té druhé Sluneta zavřela svou obranu na 29. Víc než čímkoli jiným to ale bylo tím, že mmcité se nedokázalo vypořádat se zónou domácích, do níž příliš střílelo z dálky anebo ztrácelo míče, což se mu v samém závěru stalo osudným.

Vítěze před 522 diváky nejvíc táhl Abercrombie, autor 24 bodů, z nichž 12 dal za prvních 6 minut první čtvrtiny (27-27), jež byla oboustranně pojata v defenzivě velmi volně, a to včetně obranného doskoku. Ústí pak svou zónou soupeře částečně přibrzdilo, jeho hráči ale začali příliš pálit z dálky (do půle trojky 11/1), a když chyběl v úvodu aktivní Abercrombie na útočném doskoku, skore přibývalo pomaleji. Brno, do půle tažené 13 body Zeiglera, nicméně i díky trojkám a lepšímu pohybu míče ve druhé čtvrtině mírně vedlo, když 12 bodů v prvním poločase dosáhlo z druhých šancí, a domácí proti němu použili pouhých 7 faulů.

Kouči Helbichovi však dělali starosti rozehrávači, kteří zabředli do faulových potíží. Šotnar měl 3 chyby už před poločasem a Ojo si udělal zbytečným zákrokem čtvrtý faul brzy po změně stran. Hosté se pak možná i kvůli ušetření faulů dočasně uchýlili do zóny, která ale nechávala Ústí volné trojky, a jeho střelci nabízeným prostorem nepohrdli.

Druhá půle byla extrémně vyrovnaná, a proto dílčí náskok Brna (68-72) 3:20 do konce mohl mít důležitou hodnotu. Dvě ztráty Zeiglera (celkem v utkání 6) do zóny však poté mmcité zastavily a domácí playmaker Čarnecký odvážným nájezdem s faulem přidal 3 body už na 77-74.

Brno vzápětí opět neskórovalo a z brejku zakončujícího Bosáka zbavil Ojo míče pouze nesportovním faulem, čímž 50 vteřin do závěrečné sirény ukončil svou misi v zápase a také jakékoli šance svého týmu.

Ten jen pramálo využil svých 11 střel z pole navíc, na rozdíl od domácích se téměř nedostal na trestnou linii (20/16 – 6/4) a po změně stran už nepřidával ani body z druhých šancí. Za Mmcité se výrazněji prosadili jen Zeigler (19) a Zachrla (16), naopak nestřelecký den měli Křemen, Egwuonwu a přes svých 11 bodů i Ojo.

Domácí skvadru vedle Abercrombieho vedli Čarnecký (15), Bosák (15) a Pecka (12+14 doskoků a 4 zisky).

Vzájemné zápasy této sezony: 2-1

Brno chytilo formu sezony a nasbíralo už 4 výhry z pěti posledních utkání. Všechny však přišly na domácí palubovce a na první venkovní úspěch tohoto ročníku mmcité stále čeká. Aktuálně si ovšem hýčká výhru náskoku před posledními Lions a v televizní bitvě na severu je připraveno zlomit venkovní sérii neúspěchů. Až na mladého rozehrávače Líčeníka je kompletní a má potenciál na to zvítězit.

Domácí Sluneta 4 utkání do konce ztrácí na osmou NH dvě výhry a jen velké výkony při souběžných zaváháních Ostravy a také devátých Svitav by ji ještě mohly katapultovat do osmičky pro play-off. Dnes se musí vypořádat s nebezpečnou americkou legií Brňanů, která spolu s křidelníkem Křemenem budou opět hrozit ze všech pozic. Jít do vyrovnané koncovky by tak bylo pro Slunetu nechtěným scénářem.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Ústí je soupeř, který na své palubovce, před domácími fanoušky a ještě k tomu v přímém přenosu České televize udělá vše proto, aby vyhrál. My máme do konce sezony jasné cíle, kterých se držíme. Jdeme zápas po zápase a v Ústí jsme připraveni na velký boj po celých čtyřicet minut. Na domácí tým je tlak, protože je v roli favorita. Myslím si, že je před námi další krásný basketbalový zážitek.“

Vladimír Hejl (křídlo SLUNETA Ústí): „Je to stále stejná píseň, venku nevýrazné výkony, ale doma hrajeme dobře. Play-off není ještě úplně ztraceno a naděje umírá poslední, takže musíme jít zápas od zápasu a uvidíme, jak to všechno dopadne. Brno má v současné době velkou formu a hráči jsou v herní pohodě, a tak opět očekávám těžký zápas, ale věřím, že nám fanoušci pomohou.“

Atrakce a zajímavosti utkání: poločasová soutěž o vstupenky na All-Star Game 2016, jež se koná v pondělí 28. března v Ústí, vystoupení Basta Cheerleaders, 400 piv zdarma od partnera utkání Březňák.

Domácí tým se tímto zápasem zapojí do charity KKP, navíc během duelu bude pořádat další charitativní akci, jíž bude sběr víček pro Vaška, který je připoutaný na invalidní vozík a sbírá víčka, která následně prodává odběratelům.