12.0

#33
3.0

Dílčí sláva pod děčínskou skálou

Jediný cizinec ve válečnickém dresu, podkošový muž Nathan Carter, zabral v pravou chvíli a při absenci dua Houška – Jelínek táhl tým 19 body k domácí výhře 82-70 nad Ostravou, nečekaně oslabenou o střeleckého lídra Igrutinoviče. Zatímco NH musí dál svádět boj se Svitavami a Ústím o čtvrtfinále s Nymburkem, v Děčíně mají v základní části sezony odpracováno. Tři kola před koncem si při třech výhrách náskoku na třetí Orly zajistili druhé místo (díky lepším vzájemným zápasům), jež si před play-off vybojovali i loni, a už tak mohou vyhlížet čtvrtfinále se sedmým USK. Ten díky lepším vzájemným zápasům nemůže být předstižen Ostravou a sám kvůli horším vzájemným utkáním nemůže přeskočit šestý Kolín.

Děčín duel rozhodl baterií 12 trojek při úspěšnosti 50 procent. Navíc měl v kulise 950 diváků efektivní dvojky (35/19) a přežil tak i 19 ostravských útočných doskoků a 15 z nich inkasovaných bodů. Vedle Cartera (trojky 5/3) hodně přispěli i Stria (17, trojky 5/4), Kroutil (13, trojky 4/3) a Vyoral (10+7 asistencí).

NH při faulových potížích centra Oluiče musela zápas drtit na šest hráčů, z nichž nejlepší byli Kerr (17+8 doskoků), Číž (16), Bohačík (16) a Novák (6+12 doskoků).

Děčín nastartoval už v první čtvrtině (tým 4 trojky) Stria, který 13 body vznítil vedení 25-18. Druhý a rozhodný úder Válečníků přišel v posledních 140 vteřinách prvního poločasu, kdy ze 43-33 po trojkách Kroutila a Vyorala vyrostl na spoustě minutých trojprojektilů hostů náskok domácích až na 52-33.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme vstoupili do utkání katastrofálně. Do poločasu jsme dostali 52 bodů a tam jsme zápas prohráli. V první čtvrtině jsme nechali rozehrát Luboše Striu, dostali jsme 8 trojek za poločas s 60procentní úspěšností soupeře. Takto když necháme Děčín rozvášnit, tak se nedá hrát. V poločase jsme si říkali, že to buď zabalíme a prohrajeme o třicet jako minule, nebo zkusíme zabojovat, což se nám povedlo. Vždycky jsme sice i potom dostali nějakou trojku - od Kroutila nebo Cartera, jehož jsme nechali volného, nakonec to pro nás ale podle skore dopadlo dobře. Chtěli jsme tu bojovat ještě o lepší výsledek, ale v prvním poločase se nám to nepovedlo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „O našem vítězství se rozhodlo v prvním poločase, kde jsme solidně bránili a měli velmi pestrý a produktivní útok. Za to bych chtěl hráčům poděkovat. Něco jsme trénovali a snažili se to dostat do hry. Logicky, bez dvou pivotů hraje tým trochu jinak a snažíme se ustálit naše snažení. Ostrava nám aktivitou ve vymezeném území a na útočném doskoku dělala problémy celý zápas. Ve druhém poločase pod dojmem vysokého náskoku jsme přestali spolupracovat v pohybu, nedali jsme několik přečíslení a Ostrava to potrestala a druhou půli vyhrála. Pak jsme jednu pasáž hráli nezvykle úplně bez pivotů, takže Ostrava hrála přes své dlouhé.“

Daniel Klímek (křídlo NH Ostrava): „Průběh celého utkání se odvíjel od prvního poločasu, kde jsme dostali 52 bodů. Nemůžeme se pouštět do střeleckých závodů s týmem, jako je Děčín, ještě u něj doma. Toto byl základní stavební kámen pro výhru Děčína.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín, MVP utkání): „Děkuju za zvolení Hráčem utkání. Hlavním důvodem naší výhry byl první poločas, kde jsme si vytvořili náskok až 20 bodů. Druhá půle už byla vlažnější, nebránili jsme tak důrazně a nelítalo nám to tolik v útoku. Je výborné, že se nám povedlo implementovat do hry z tréninku spoustu věcí, které běžně tolik neděláme. Vzhledem k našim problémům se sestavou pivotů nás ale Ostrava přeskákala, a to se stávat nesmí.“

Vzájemné zápasy této sezony: 2-1

Válečníci už zřejmě ukončili své „robinhoodovské“ období (bohatým brali, chudým dávali) a vrátili se na stabilní dráhu svých výkonů, jež je ovšem nyní poněkud narušena absencemi dlouhých Houšky a opět možná i Jelínka. Případné až dvojité oslabení by NH mohlo mírně zahrát do karet,…. pokud by se ovšem v kalendáři psal stále leden s její vrcholnou formou.

Nyní se tým trápí, sbírá porážky z posledních vteřin a i kvůli limitované rotaci ztrácí poslední čtvrtiny. Bilance 1-7 z posledních 8 utkání hovoří za vše.

NH ale stále bojuje o osmou příčku pro play-off, a proto se i v Děčíně musí vydat na maximum. Možnost dalšího výpadku Válečníků není vyloučena, navíc pokud se hostům podaří pevně zabednit vymezené území, nedarují mnoho útočných doskoků a budou mít štěstí na vícero minutých trojek soupeře, mohou se odrazit k vyrovnanému průběhu.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Ostrava je týmem, který srdnatě bojuje o účast v play-off, takže je jasné, že potřebuje v závěru základní části vyhrát co nejvíc utkání, aby této mety dosáhla. Proto čekám velmi namotivovaného a nabuzeného soupeře. My jsme přes potíže s podkošovými hráči v minulém týdnu urvali důležitou výhru nad USK, což nás stále drží ve hře o druhé místo. Pakliže chceme dál živit tuto myšlenku, musíme doma Ostravu porazit bez ohledu na všechny zdravotní problémy. Musíme být přesní v detailu řešení některých herních situací, precizní na obranném doskoku a víc nápadití a produktivní v útoku. Pak máme šanci uspět.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „S Ostravou to bude pro nás další z důležitých zápasů před koncem základní části. Všichni víme, že druhé místo stále nemáme jisté, navíc nám bude chybět Jakub Houška, takže se s tím budeme muset popasovat stejně jako na USK. Ostrava hraje v úzké rotaci šesti až sedmi hráčů, což si myslím, že by nám mohlo vyhovovat, ale nedá se to podcenit, protože už takhle dokázala zaskočit i Pardubice. Navíc máme z posledního zápasu Ostravě co oplácet, takže věřím, že se na ni dobře připravíme a hned od začátku zápasu ukážeme, za čím si jdeme.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „V Děčíně nemáme co ztratit. Těšíme se na jeho báječné publikum a chceme být důstojným soupeřem.“

Atrakce utkání: losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life.