#33
5.0

Ztrácející Děčín zničen zpod koše

Stav série: 1-1

Byli už bez dvou mužů, když ke zraněnému rozehrávači Kouřilovi se nově přidal se zády laborující centr Šteffel, což je před domácím Zápasem 2 postavilo do dost prekérní situace. Orli však našli svého hrdinu v jiném velikánovi – Američanu Brettu Roseboroovi, který pořád dokola pod košem napadal menší obránce, a k tomu si užíval řady pobídek perimetrových parťáků. Svých 17 bodů dozdobil i 10 doskoky a vedl Prostějov k vyrovnání semifinálové série po vítězství 74-64.

Roseboro však u teprve druhého složení Válečníků v sezoně nebyl sám. Ohromné odhodlání odčinit první selhání v sérii bylo vidět snad nejvíc na křídelníku Palyzovi (MVP utkání), který si sice nevzal vždy tu nejlepší střelu, a několik pasů poslal do zámezí, ale na straně plusů bylo 6 doskoků, 3 zisky, 5F+, aktivní hra do koše včetně jedné překvapivé otočky ve dvojtaktu, neomylné šestky 7/7 a především tři trojky ve druhé půli, v níž se postaral o 15 z 39 bodů týmu.

Dirigentem hry Orlů vydržel být po více než 35 minut Marko, bez nějž na kurtu tým přestával mít rychlý tah dopředu. A pod košem byl nosným pilířem i Tomanec s 12 body a 7 doskoky.

Ariete se v kulise 1246 diváků začalo dostávat dopředu v závěru první čtvrtiny, když zřetelně chtělo hrát zpod koše, a to i přes svá vysoká křídla. A protože do půle oba celky dřely bídu s nouzí zpoza oblouku (7/1 – 8/1, Orli navíc oblouk několikrát jen těsně přešlápli při dlouhých trefách), byl při viditelné nervozitě obou týmů každý bod právě zpod koše zlatý (produkce z vymezeného území v utkání 34-22). Důležité tu bylo, že Děčín potřeboval v těchto soubojích většinou výpomoc na hráče s míčem, což pak domácím otevíralo obranu po výhozu ven.

Děčín k tomu všemu trápil i vodopád většinou zbytečných až sebevražedných ztrát, jichž už do půle bylo 10, a za celý zápas 19 (Orli 12). I když za svých 35 minut nenatočil špatná čísla (13 bodů, 7 doskoků, 7F+, 5 asistencí), velkou část zápasu chyběl potřebný rytmus rozehrávači Vyoralovi a bez jeho lehkosti se těžko chytal i celý tým. Ten byl koučem kárán za příliš statický postupný útok i nemalý počet mentálních chyb.

Ve třech minutách na přelomu první a druhé čtvrtiny Marko spolu s nenápadnými Peterkou a Dokoupilem vysunuli náskok přes ztráty hostů z 12-12 na 22-12 a založili tak na klíčový odskok utkání. Děčín pak udržel na dohled Šiška a domácí navíc dali podkošovými minelami a brejkovými selháními soupeři slušnou šanci na návrat, ale trojka Sehnala a 5 šestek týmu opět pomohlo k 10bodovému náskoku Orlů.

Děčín ve druhé půli o hodně pozvedl doskok (první půle 21-16, v útoku 7-1, druhá 16-25, v útoku 5-9) a odehrál ji vyrovnaně i ve skore. Zároveň se však nevyhnul dalším 9 ztrátám, z nichž smršť čtyř zatížila tým už v prvních třech minutách, ve třetí čtvrtině bylo chyb celkem 6 a ve čtvrté další 3 proti nule na straně domácích.

Děčín navíc (na rozdíl od domácích) nedokázal využívat své druhé šance, a proto se nejblíž dostal na 60-54 pět minut do konce. Svou příležitost ale prohospodařil především ve třetí části, kdy i domácí nasbírali 5 ztrát a měli potíže zahrát efektivní akce. Dílem i proto, že opět scházela větší nebezpečnost od Slezáka (2 body za 26 minut).

Válečníky (stále bez centra Houšky) táhli vedle Vyorala i Carter (16), Pomikálek (12+9 doskoků) a Jelínek (10).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „O naší porážce rozhodl hlavní faktor a to jsou ztráty. My máme 19 a to je moc na takové utkání. Hlavně mrzí ty v pasážích, kdy jsme se mohli dotáhnout, protože všechny čtyři čtvrtiny byly vesměs vyrovnané. Soupeř nám vždycky odskočil, a když jsme se dostali jakoby do hry a zlepšili herní obraz, tak jsme se přes Prostějov nedostali. Byli jsme o chlup horší, takže zasloužené vítězství pro domácí.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „My jsme první půlku těžili ze ztrát Děčína a chodili jsme do protiútoků, z toho byly body a tam jsme se cítili dobře. Trošku nás limitovaly fauly, Pavel Slezák seděl dlouho první půlku, potom Dokoupil a nakonec i pivoti. I přesto jsme dávali spoustu bodů zpod koše. V první půlce se nikdo nemohl trefit z trojky, každý tým proměnil po jedné. Potom jsme to dohnali, hlavně v těch důležitých úsecích hry. Současně to padalo i zpod koše. Výhru jsme si zasloužili, protože jsme vedli bez dvou minut celé utkání.“

Stav série: 0-1

1-4. Nikterak povzbudivě nevypadá dosavadní letošní bilance s Válečníky pro prostějovské Orly. Přesto před druhým utkáním semifinálové série nemusí propadat panice, byť vyhrát už pro uchování svých finálových šancí musí.

Hanácký tým na domácí půdě podle předpokladů hodně zvedne intenzitu obrany, což ukázal i ve třetím utkání s Kolínem. Díky tomu pak dostane i brejkové body, tedy pokud je Děčín nabídne svými ztrátami či neuváženými střelami. Návrat zpět mají navíc Severočeši dobře zvládnutý, proto Orli nebudou smět váhat se založením protiútoku ani vteřinu.

Ariete nesmí děčínským dlouhým, mezi nimiž stále nebude Houška, dovolit další produkci trojek a i u perimetrových hráčů musí být s rukou v obličeji, aby nepřišla další 13ranná smršť zpoza oblouku.

Orli si musí opět podržet převahu na doskoku a k ní přidat v útoku přesnost s minimalizací hloupých ztrát, přičemž svou produkci budou nuceni zvednout především Slezák, Roseboro a Šteffel.

A dalším z klíčů bude pokrytí rozehrávače Vyorala. Ten zřejmě nenabere znovu dva rychlé fauly jako v Utkání 1, a proto zejména Marko (při zřejmě trvající absenci druhého playmakera Kouřila) bude mít spoustu práce. Bez pomoci se však neobejde a jeho tým bude muset znovu vytlačovat míč z rukou vůdce soupeře, aby zodpovědnost ležela na jiných.

Válečníci po zkušenosti z třetí čtvrtiny prvního duelu musí být připraveni na mixování prostějovských obran a na jeho případnou zónu, do níž doma hráli příliš staticky, a téměř poztráceli svůj původně 18bodový náskok.

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Musíme se poučit z utkání číslo 1. Zapomenout zlepšenou obranou na první poločas a stavět na vynikajícím výkonu ze třetí čtvrtiny, kdy jsme ze ztraceného duelu a 18bodového deficitu mohli udělat drama. Tentokrát je výhoda domácí palubovky na naší straně a všichni hráči jsou rozhodnuti maximálním výkonem na obou stranách hřiště tuto výhodu proměnit ve vyrovnávací bod.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Do Prostějova jedeme s výhrou v zádech a s touhou získat výhru číslo 2. Prostějov bude samozřejmě proti, to nám je všem jasné. Proto musíme odehrát celé utkání s maximální koncentrací, mentální odolností a herní konzistencí. Pak máme šanci uspět.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „V prvním zápase se nám podařilo zvítězit - a nebýt nepovedené třetí čtvrtiny, kde jsme úplně změnili styl naší hry a začali hrát staticky, tak věřím, že výsledek mohl být ještě jednoznačnější. Chtěli bychom navázat hlavně na první poločas, kde jsme hráli dobře jak na útočné, tak na obranné polovině. Samozřejmě hrajeme na palubovce Orlů a víme, že to bude mnohem těžší a budeme se na to muset ještě lépe připravit.“

Atrakce utkání: prvních sto platících diváků obdrží tiket, za který v restauraci přiléhající k hale obdrží jedno točené pivo zdarma.