#13
3.0

Stria si počkal na svou chvíli

Stav série: 2-1

Už 87 minut v semifinálové sérii nedal koš ze hry. A než nastala ona chvíle ve třetím utkání, měl za posledních 86 a půl semifinálových minut na kontě pouhopouhý bod, přičemž ve třetím zápase minul všech 9 pokusů z pole. Nevypadalo to proto na vůbec špatnou volbu, když jej hosté z Prostějova 25 vteřin před koncem za stavu 68-67 poslali na trestnou linii faulem ještě na útočné polovině.

Jenže Luboš Stria, autor 14 bodů z Utkání 1, jako by právě na tuhle chvíli toužebně čekal. Ne každý v ten okamžik věděl, že 35letý křídelník Děčína za celou sezonu minul jen 10 trestných hodů a jeho úspěšnost činí 85 procent. Od 2. ledna do 16. dubna v ligových utkáních neminul ani jednou. A teď, když na něm ležela veškerá tíha utkání, jež mohlo zlomit rovnováhu sil ve prospěch soupeře, uspěl znovu. A hned poté, co Marko na druhé straně nabil snadno pod koš Roseboroovi na 70-69, Orli si vyžádali od Strii repete - a on opět nezklamal.

Ty 4 přesné šestky rozhodly v bouřlivé kulise 1200 fanoušků o osudu utkání.

Prostějovský Palyza si pak vzal 7 vteřin do konce místo potřebné vyrovnávací trojky jen dvojku z 5 metrů, ale i tu minul. A i když jeho tým získal vzápětí ještě poslední držbu míče, zoufalá trojka Marko z obklíčení několika soupeřů už nemohla skončit v koši.

Válečníci se tak po triumfu 72-69 ocitli jedno jediné vítězství od zopakování loňského finále, do nějž se mohou posunout už v nedělním Duelu 4.

Luboš Stria navíc svou závěrečnou chladnokrevností zcela zničil kariérní play-off večer No.1 hlavní hvězdě Orlů Lukáši Palyzovi (Hráč utkání). Ten se díky 26 bodům (trojky 9/4), 9 doskokům, 3 asistencím a 3 ziskům vyšplhal k užitečnosti 33, jež je jeho nejvyšší v této sezoně a druhá nejvyšší za celé působení v NBL.

Reprezentant ani na vteřinu neopustil hřiště a byl jedním ze 7 mužů úzké rotace týmu. Té vůbec nepomohly opět rychlé fauly power forwarda Norwy (3 fauly a 3 ztráty za 4:28 ve hře) a ještě horší pro Hanáky při další absenci centra Šteffla byly 4 fauly po pouhých 7,5 minutách ve hře dalšího podkošového muže Tomance, který 3 fauly posbíral za první dvě a půl minuty, a 4. chybu zapsal už 19 minut do konce. I když pak ještě na přelomu posledních dvou čtvrtin krátký úsek odehrál, jeho 13 minut znamenalo, že hosté museli hrát podstatnou část utkání na jediného dlouhého a připravili se pod košem o výškovou výhodu.

I když se Ariete na doskoku ve druhé půli drželo, Děčín tu přidal dalších 7 útočných doskoků (po 8 z první půle) a celkově tuto statistiku ovládl 15-8, přičemž na body z druhých šancí vyhrál 14-6. Celkový poměr doskoků 49-38 pak představoval klíčovou statistiku jeho úspěchu. Tou druhou pak bylo skore bodů zpod koše (38-28).

A byl to právě útočný doskok Pomikálka (celkem 9 doskoků), který 40 vteřin před koncem dal Děčínu vedení 68-67. A když vzápětí Palyza (autor 10 bodů ve čtvrté čtvrtině) minul trojku, Prostějov (ve druhé půli 4 útočné doskoky) nikoho na lov druhé šance kolem koše neměl.

Utkání ke dramatickému vyústění vůbec nemuselo dospět, neboť ve střední části třetí čtvrtiny produkce Šišky a útočné doskoky Pomikálka spolu se ztrátami hostů znamenaly odskok domácích na 46-36. Jenže Slezák, Palyza a Marko (ten dával maximum do tažení útoku a ve čtvrté části už přestával stíhat vykrývat agresivní nájezdy rozehrávačů soupeře) dotáhli Prostějov i díky ztrátám (ve čtvrté části poměr ztrát 4-1) a míjeným trojkám domácích až k obratu na 63-65.

Pro hosty byl už 5 minut do konce kritický i 4. faul Slezáka, který je hodně rozzlobil. Odpískaný byl při brejkovém zakončení domácího Šišky poté, co domácí rozehrávač Slezáka mocně odmítl svou pravou paží.

Právě Šiška a další playmaker Vyoral byli stěžejními muži Děčína ve druhé půli – první 9 ze svých 14 bodů dosáhl za posledních 14 minut (v utkání i 3 zisky a 4 asistence, +6), druhý stihl 8 ze svých 16 bodů za posledních 10 minut (v utkání však i 5 ztrát a -1). 15 bodů přidal Jelínek a 9 s 11 doskoky Bažant.

Za hosty měli vedle Palyzy silnější čísla už jen Roseboro (14+8 doskoků a 3 zisky) a Marko (8+8 asistencí), který ale minul všech 7 trojek.

Ariete až na čtvrtý pokus v sezoně odehrálo v Děčíně první velké drama, ale nakonec stejně odjíždí s nepořízenou.

Stav série: 1-1

Paradoxem obou předchozích bitev byl fakt, že tým hostů, který vyhrál doskok, vždy prohrál. Při lovu míčů ale dělilo oba celky jen pár míčů. Mnohem důležitější tak bylo, kdo kolik vytěžil z druhých šancí. Prostějov doma vyhrál na tyto body 11-2, venku pak 8-5. Pro Děčín byly alarmující pouhé 4 vlastní útočné doskoky v utkání doma, venku už se tým zlepšil na 10, ale bez využití. A to je při nízkých skore zásadní minus.

Děčínskou doskakovací zteč tak lze v TV Utkání 3 očekávat v nejintenzivnějším vydání. Stále se však ukazuje, že chybí ulovené míče nezdolného kapitána Houšky, jejž tým i ve třetím duelu bude postrádat. Zabrat tak budou muset všichni ostatní, neboť ani jeden dlouhý se v obou zápasech nedostal přes kótu 5, a proto pro Děčín bylo zásadních 9 doskoků forwarda Pomikálka v Utkání 2. Právě on bude v tomto segmentu hry klíčovým mužem i v Duelu 3.

Zvlášť pokud hostům vedle rozehrávače Kouřila (kotník) bude i podruhé chybět centr Šteffel (záda). Prostějov však tradičně informace o zdravotní situaci týmu nepodává, proto se uvidí až v utkání samotném.

Orli ovšem i bez Šteffla vyhráli domácí bitvu na body zpod koše, když byla znát zejména výšková převaha Roseboroa. Děčín proto ve dvou volných dnech musel připravit strategii, koho a jak bude zdvojovat, aby zároveň příliš neodkrýval volné perimetrové střelce. Z nich se však Orli mohou zatím spolehnout pouze na Palyzu a částečně na Dokoupila a Marko, naopak daleko za svou pověstí zůstává Slezák, jehož probuzení by v Utkání 3 mohlo udělat velkou díru do děčínských plánů.

Prostějov víc střelců potřebuje, protože zejména venku by zápas na trio Palyza, Roseboro, Tomanec jen těžko utáhl. Navíc nemůže počítat s tak bídnou produkcí trojek, jaká soupeře potkala v Zápase 2. Naopak vycházet může ze své defenzivy ve druhém utkání, která nedávala mnoho pozic rozehrávači Vyoralovi, který tak musí hodně spoléhat na své pobočníky.

Z nich může stejně jako v Utkání 1 vyniknout power forward Jelínek, který se nejvíc snaží přebírat pod košem vůdčí roli Houšky, když mu navíc zdatně sekunduje stabilními výkony veterán Carter. On i jeho spoluhráči se ovšem musí vyhnout nůši (do velké míry zbytečných) ztrát, jíž se sebezničili v Prostějově.

V neposlední řadě sehraje svou roli faulový management, neboť do faulových potíží už v sérii zabředl nejeden hráč. Děčínský Landa, vyfaulovaný v Utkání 2 za 15 minut, nebo dlouzí Orli Roseboro s Tomancem, vyfaulovaní po necelých 29 minutách rovněž v Zápase 2, či jejich podkošový kolega Norwa (v prvním zápase 4 fauly za 6 minut, ve druhém 3 za stejný časový úsek) by mohli vyprávět.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Uvědomujeme si, že pokud chceme myslet na postup, musíme toto utkání zvládnout. Proto je třeba poučit se z chyb, které nás provázely v Prostějově. Utkání se nyní hrají v rychlém sledu, proto si myslím, že hlavním aspektem bude míra úsilí a energie, jakou oba týmy do hry vloží.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Ve středu nás čeká podle mě nejdůležitější utkání série. Každý z nás musí podat maximálně soustředěný výkon po celý zápas. Bouřlivé domácí prostředí nás požene k nadprůměrnému výkonu, nebereme nic jiného než výhru.“

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „Série je momentálně zcela vyrovnaná a při absolutním hráčském nasazení z obou stran budou rozhodovat maličkosti. Pokud budeme chtít v Děčíně uspět, musíme ještě lépe bránit a střílet, než tomu bylo při domácím vítězství v pondělí.“