#4
9.0

Pod ochranou kondora Juliana

Stav série: 0-2

Připomínal kondora, který právě roztáhl svá předlouhá křídla. Dokázal sáhnout do každého pardubického zakončení, jež bylo jen trochu v jeho dosahu. Anebo aspoň donutil střelce hledat alternativní dráhu letu míče. Centr Julian Vaughn tím udal v zápase tón a Nymburku nahrál hned v zahajovací sekvenci k knockoutu.

I když nebyl tak drtivý jako klíčový úsek ve druhé čtvrtce Utkání 1, přesto start 2-14 na pardubické palubovce obhájcům trofeje stačil, aby se odrazili ke kontrolovanému průběhu duelu, jejž završilo vítězství 67-84. Středočechům tak při vedení 2-0 chybí poslední výhra k postupu do 14. ligového finále v řadě.

Nymburk (stále bez zraněného Sant-Roose) navíc na pardubických prknech zahájil s nebývalou střeleckou fazonou. Jako první trefil trojku z rohu Kříž, další projektil zpoza oblouku přidal ještě v první minutě Randle, který se v úvodu prosadil z delších distancí hned třikrát. Druhá Křížova trojka vyhnala trhák hostů na 2-14 už po 4 minutách a čtvrtý zásah mistra zpoza oblouku za prvních 7 minut pak přisadil Dixon.

Domácí se naopak v úvodu trápili i zpod koše, což ještě umocnilo vyhýbání se hrozícím soupeřovým blokům. Pardubickým pokusům chybělo sebevědomí, jež bylo cítit i při zakončeních z bezprostřední blízkosti. Domácí tým se navíc musel vyrovnávat s hustým nymburským přebíráním clon, jež zprvu vůbec nedokázal využít jinak než střelbou z dálky.

Až když po prvních 6 minutách, kdy rozehru řídil Kotas, převzal dirigentství Autrey, který několikrát vytáhl střelu bez okolků hned za clonou a vsítil rychlých 7 bodů v řadě, čímž dotáhl Beksu na 6 bodů, svitla jeho týmu malá naděje. Jenže hosté vzápětí kontrovali vlastní produkcí, první čtvrtku vyhráli 15-27 a dál drželi i přes domácí agresi v obraně a na doskoku vedení nad deseti body. Ve druhé půli už pak Nymburk komfortní náskok jen udržoval.

Jakmile domácí hráči v utkání nestihli odpoutat střelu dost rychle, ať kvůli sebemenšímu zaváhání, nebo kvůli pomalejší odhodové fázi, už jim hrozil blok (Nymburk jich měl zapsaných 8), a i proto si z jejich 82 střel našlo cestu do koše jen 25, což značí úspěšnost pouhých 30 procent.

V utkání samotném se ani nezdálo, že domácí měli o neuvěřitelných 29 pokusů z pole víc. Jenže hosté z 53 střel posadili do obruče 28 (dvojky 38/21, šestky 15/7). A k tomu měli velmi kvalitní šestky (26/21), následující i po mnoha zbytečných pardubických faulech.

Bekse v kulise 1390 fanoušků obou táborů sloužilo ke cti pouhých 14 ztrát (Nymburk 17) a vyrovnaný doskok, na čemž mělo lví podíl 20 útočných doskoků (Nymburk 6, ale poměr bodů z druhých šancí byl jen 18-11). V dresu domácích byli pouze dva dvojciferní střelci – 13bodový Autrey a 11bodový Švrdlík, který za svých 20 minut byl 4 body v plusu (v plusu byl jako jediný z více hrajících mužů JIP).

Mistra táhli Randle (19), Dixon (14+6 doskoků a 6 asistencí), Kříž (11) a Benda (11+9 doskoků). Ten i v 34 letech působil dojmem mladíka, který v jeden moment suše založil rychlý protiútok, aby jej za pár vteřin také sám zakončil. A k tomu v zápase vyšplhal i ke třem blokům!

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Nymburk hrál od začátku výborně, hlavně v útoku, kde trefil pár trojek, a vytvořil si náskok. Tím získal sebevědomí a začal kontrolovat zápas. Jak jsem říkal po minulém utkání, tak stále platí, že první věc, kterou musíme udělat, je ztratit přílišný respekt. Až tohle dokážeme, tak s Nymburkem můžeme začít hrát a budeme OK. Dnes to byl úplně jiný zápas než ten předchozí, kdy jsme ztráceli míče – minule jsme měli 24 ztrát, dnes jsme tolik míče neztráceli, ale naše střely nebyly vůbec jisté, a i když to nejsou ztráty, tak vedly k doskoku a poté k protiútoku. Teď už to je buď anebo, takže musíme přijít a bojovat, už nemáme na co čekat. Musíme dělat vše pro to, abychom se vrátili sem, a hráli tu další zápas.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Ráz zápasu určilo prvních pět minut, kdy se Nymburk dostal do vedení 9-0. Strašně těžko jsme se dostávali ke koši, nedávali jsme střely z dálky a u nich pak dávali střely ti hráči, u kterých to není tak běžné. Nymburk získal sebevědomí, které si pohlídal až do konce zápasu, a i když jsme měli pár náznaků, že bychom skore stáhli, tak Nymburk hrál celou dobu to, co potřeboval a dotáhl to do vítězného konce.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Myslím si, že Pardubice jsou tu druhým nejlepším týmem, doufám, že po nás. Trochu jsme se obávali, hlavně po zápase s CSKA, ale všichni hráči ukazovali od první minuty, že jsou připraveni hrát. Celkově to byl pro nás dobrý zápas.“

Jiří Welsch (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Pro nás je to cenné vítězství, protože jsme tady na podzim už jednou prohráli, takže jsme nechtěli, aby se to opakovalo. Určitě dáváme kredit a klobouk dolů za to, jak domácí tým dnes hrál. Za to, jakým způsobem nás tlačili v průběhu celého zápasu, až do poslední minuty - i když v některých momentech tomu skore zápasu neodpovídalo, když jsme vedli o 20 až 30 bodů -, i za tlak, který na nás domácí vyvíjeli, si zaslouží respekt. Samozřejmě my asi máme víc talentu, domácí tým se to pak snažil vynahrazovat agresivitou, konkrétně při útočných doskocích, a to byla jedna z mála věcí, kterou jsme dnes nedělali dobře. Celkově je na naší straně spokojenost s výsledkem a v úterý snad postoupíme do finále.“

Stav série: 0-1

Už pouze vstupenky na stání zůstávají k dispozici na největší utkání pardubické Beksy od finále Českého poháru. Ve druhém semifinále Kooperativa NBL Východočeši hostí mistry z Nymburka a hrát se bude na stejné palubovce, kde už jednou v této sezoně obhájce trofeje složili - jako jediný český tým.

Celek JIP, který na druhé utkání série čekal 10 dní, musí především setřást veškerý respekt, který jej spolu s nůšemi ztrát popravil ve druhé čtvrtině prvního utkání. Nesmí se nechat odradit několika nezdary, musí chodit na útočný doskok hlava nehlava po celý zápas a zejména se nebát být aktivní směrem do koše.

Domácím by se obzvlášť hodilo, kdyby do zápasu dobře vstoupili střelecky. Pak by získali větší klid a nemuseli by všech bodů dosahovat z blízkosti koše. Zejména doma by si také měli umět vynutit fauly a tím i postup na trestnou linii.

I přesto, že Nymburku může z důvodu zranění chybět důležitý obránce i útočník Sant-Roos a tým má v nohách sérii 5 utkání za 12 dní s výjezdy do Nižného Novgorodu a Moskvy, nemůže Beksa příliš kalkulovat s únavou soupeře. Ten dosud v sezoně odehrál - oproti minulosti „jen“ - 60 utkání (33 ve VTB lize, 15 v NBL, 12 ve FIBA Europe Cupu) a letos i díky mladší sestavě s řadou „motorových myší“ působí v zápasech mnohem svěžejším dojmem.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Myslím si, že nehraje roli, jak dlouho jsme nehráli zápas. Hlavní věc je, že musíme ztratit všechen respekt vůči Nymburku. První utkání jsme odehráli s až přílišným respektem, když se ho zbavíme, myslím, že náš herní projev i výsledek bude mnohem lepší Nymburk není typem týmu, který se porazí sám, musíš ho porazit ty. Jestli chceme vyhrát, musíme hrát konzistentně. To znamená nemít ztráty, eliminovat útočný doskok a nepouštět Nymburk do přechodové fáze – a k tomu je potřeba hlavně dobrý útok. V prvním utkání jsme měli příliš mnoho rychlých střel, potřebujeme lepší balanc, vyváženější hru. Když jsem poprvé začal mluvit k týmu po vítězství nad Opavou, tak jsem hráčům říkal: „Teď si musíme mysl nastavit tak, že můžeme porazit Nymburk, protože to, co si myslíš, se většinou i stane.“ Takže - Nymburk můžeme porazit, ale musíme si to tak nastavit v našich myslích.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Očekávám těžký zápas. Zvlášť poté, co máme za sebou velmi náročnou sérii s CSKA Moskva. Nebude to jednoduché a nedivil bych se, kdyby měl zápas jiný scénář než ten úvodní u nás. Pardubice si věří, že nás dovedou doma potrápit, nebo i porazit a s tím půjdou do zápasu. Budou hrát určitě tvrdě, ale my jsme připraveni.“

Atrakce utkání: hlídaný dětský koutek (od 17 hodin do skončení utkání), vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice, aerobic TJ Sokol Chrudim, Aerobic centrum Pardubice, divácká soutěž o poukázku na občerstvení do McDonald´s Pardubice.