2.0

#21
4.0

Šiřina sám v moři trojek Beksy

Necelé tři minuty do konce odvolal domácí kouč Czudek ze hřiště číslo 24 a symbolicky tak – za stavu 63-81 - uznal zápas za vyřízený. Opavský kormidelník vyzkoušel k zastavení Pardubic vše, co šlo, ale svůj tým pořád nemohl nastartovat. Ve středu třetí části si během minuty vybral dva timeouty a 6 a půl minuty do konce už neměl k dispozici ani jeden. A když stáhl svého jediného konkurenceschopného hráče Jakuba Šiřinu, který do té doby zajistil 23 bodů, bylo jasné, že jakékoli myšlenky na zvrat v očekávaném úvodním čtvrtfinále nejsou na programu.

Šiřina navíc 18 bodů vysázel už do poločasu, jenž byl vyrovnaný (36-37) jen díky němu. V prvních dvou čtvrtinách si ještě dělal téměř, co chtěl. Trefil 3 trojky ze 3 pokusů, úspěšně najížděl i skrz několik obránců a Beksa ač věděla, že právě jeho nesmí pustit ke skórování, svůj hlavní úkol nesplnila. Jenže reprezentantovi v opavském dresu nikdo nedokázal významně sekundovat, a když po změně stran přidal pouhých 5 bodů, a jeho pasy nebyly zužitkovány (1 asistence na 4 ztráty za 33 minut), od stavu 40-37 z 23. minuty začal domácí útok povážlivě vysychat.

Pardubice se jen kvůli 10 bodům Šiřiny z přelomu první a druhé čtvrtiny nedokázaly utrhnout už na konci první desítky, kde po 4 trojkách (2 Pandula) v řadě, z nichž 3 přišly po útočných doskocích, odskočily na 14-24.

Druhá trojková smršť hostů ze středu třetí čtvrtky už ale určila ráz zápasu definitivně. Nejdřív dvakrát udeřil Wall, autor celkem 23 bodů, poté navázal dalším 3-projektilem Pandula, který tu vsítil 9 bodů za 3 minuty, a dva vzápětí přidal i netradiční distanční snajpr Autrey, který byl stejně jako Pandula (3 body) hodně tichý v první půli (6). Hosté po 28 minutách naskočili na koně (47-59), z nějž až do konce utkání nesesednuli.

Pro domácí, jimž nepomohla ani tradiční zóna, se stala definitivním hřebíkem do rakve situace z 33. minuty, kdy za ztráty o 9 nachytal při útočném doskoku 4. faul klíčový power forward Gniadek, jenž vzápětí za nevýznamné „ťuknutí“ v obraně musel povinně střídat. Podtrhl tak pro sebe krajně nepovedený zápas, v němž měl 2 fauly už po 100 vteřinách hry, a za 17 minut stihl jen 2 body a 3 doskoky.

Na úzkou 7člennu rotaci hrající Beksa dokázala v Opavě uspět (69-86) poprvé od října 2013, když pro ni konečně využila nůši útočných doskoků. Do půle to bylo 13 bodů proti nule domácích ze 7 útočných doskoků. A na konci 19 bodů ze zapsaných 12 doskoků v útoku. Celkově doskok ovládla 20-36 a dokonce domácí jasně přestřílela zpoza oblouku (24/7 – 23/11). Ve druhé půli nahromadila 49 bodů.

Skvělého Hráče utkání Walla (trojky 8/4, 11 doskoků) doplnil 14 body Pandula a 19 body s 9 doskoky Autrey. Jejich tým nečekaně sebral hned první zápas na půdě soupeře a získal tak před domácí bitvou na svou stranu velkou výhodu.

Úvodní duel se hrál v parádní kulise 2500 fanoušků, kteří nevzdali povzbuzování ani v závěru, kdy skandováním děkovali domácímu týmu.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Neudělali jsme dnes první krok k postupu do semifinále. Neprosazovali jsme se proti tvrdé obraně Pardubic. Jediný, kdo hosty trápil, byl Jakub Šiřina. Ostatní jakoby podlehli tíži play-off. Do Pardubic pojedeme s cílem sérii srovnat a oplatit soupeři porážku.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Utkání bylo tři čtvrtiny vyrovnané, ale závěr patřil nám, za což jsme rádi. Pravda, zaznamenali jsme několik hodně těžkých košů z dálky, ale to je play-off.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Rozhodla naše obrana. Opavě ve druhé půli chyběly Šiřinovy body, nás držela nad vodou hodně úspěšná střelba z dálky.“‘

Radim Klečka (zraněný rozehrávač BK Opava): „Pardubicím konkuroval pouze Jakub Šiřina a to bylo málo. Kluci se ale zvednou a oplatíme Pardubicím porážku venku.“

18:00

Vzájemné zápasy v sezoně: 4-0 (78-75, 86-75, 69-67, 95-86)

Tato série bude víc než o čemkoli jiném o psychice. Pardubická Beksa do ní vstupuje s obrovským závažím posledních nezvládnutých zápasů se Slezany, z nichž jeden byl pro ni horší než druhý. Doma porážky o 3 a 2 body s 22 a 26 ztrátami, kdy tak zůstalo v prvním případě zahozeno 22 útočných doskoků a ve druhém nebývalá doskakovací převaha 55-30. S tou běžně prohrát nejde, Východočechům se to přesto stalo.

To nejhorší je však potkalo v závěrečném střetu v Opavě. Tam domácí celek po 18 minutách ohýbali ve skore 29-51, přesto po totálním kolapsu ve druhé půli nakonec padli. A aby šli do play-off v ještě horším rozpoložení, v předposledním vystoupení základní části se nechali setnout v Děčíně pětinásobně oslabeným soupeřem.

Sebrat se z toho všeho nebude snadným úkolem, Beksa to přesto musí dokázat, aby pro ni play-off neskončilo další těžkou ranou. Nejočekávanější série však startuje v opavské jámě lvové, kde JIP neuspěl od října 2013.

Ze vzájemných utkání vyplývá, že Beksa až na jednu výjimku mívá se Slezany ohromné množství ztrát, jež by ji v play-off nenávratně pohřbily. K tomu se přidává slabá střelba, jíž Opavští obratně dokážou „pomoct“ svou zónou. Naopak sami s Beksou mívají dost vysokou úspěšnost dvojek.

Domácím bude nadále chybět rozehrávač Klečka a lídr týmu Šiřina tak za sebou bude mít pouze nezkušený záskok v podobě dua Dragoun – Lyčka. I když je to ohrané klišé, Beksa (bez Kohouta, Příhonského, Šoukala) musí na reprezentačního rozehrávače ještě zesílit tlak a dostat z jeho rukou maximum míčů. Jeho asistence ji budou vždy bolet méně než Šiřinovy body z nájezdů a trojek.

Beksa ale nejvíc ze všeho potřebuje střeleckou sebedůvěru. Její nedostatek pro ni byl v posledních zápasech vedle ztrát středobodem neúspěchu. Naopak Opava nemusí na své chytré hře mnoho měnit. Stačí jí v solidním provedení zopakovat to, co fungovalo v základní části.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Začíná nová soutěž, play–off. Sérii začínáme doma, takže bychom měli zvítězit. Jenže utkání čtvrtého týmu základní části s pátým jsou vždy vyrovnaná a tak rozhodne momentální forma hráčů a doufám, že podpora diváků.“

Radim Klečka (zraněný rozehrávač BK Opava): „Moc mne mrzí, že pro zranění nemohu nastoupit, ale kluci mají natrénováno a tak věřím, že zvítězí.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Jedním z klíčových faktorů v celé sérii bude, jak se nám podaří eliminovat Jakuba Šiřinu. Dá se očekávat, že opavský tým na něj bude hodně spoléhat, že jeho spoluhráči ho budou často hledat a dávat mu míče, aby zakončoval. My se budeme snažit, aby musel na každý svůj pohyb vynaložit maximální úsilí. Pokud jde o útočnou fázi, v závěru základní části se nám dařilo - byli jsme schopni atakovat soupeřův koš jak z vymezeného území, tak i z perimetru. Naše hra byla vyvážená, což je pro soupeře složité, a pravidelně jsme dávali 90 a více bodů. Na tom musíme stavět a jít s útočným sebevědomím i do čtvrtfinálových zápasů.“

Atrakce utkání: poločasová ukázka umění nejmladších opavských nadějí.