2.0

#21
6.0

Parádní duel Autrey versus Ojo!

Lamb Autrey si hodil svůj tým do batohu a v Brně jej opět o kousek přiblížil ke čtvrtému místu. Americký všeuměl zapsal při výhře 82-86 29 bodů při fabulózní úspěšnosti dvojek 20/14 a s 12 doskoky Bekse navíc výrazně pomohl ovládnout klíčovou statistiku zápasu. Hosté díky 14 útočným doskokům měli o 13 střel víc a z druhých šancí získali veledůležitých 17 bodů.

JIP zkusil v opět limitované rotaci utrhnout už úvod utkání, kde z brejků za vedení 10bodového Autreyho a 8bodového Walla vyskočil do vedení 23-32. Jenže za mmcité kontroval 10 body Ojo a osmi Zachrla, kteří zastavili nejhorší krvácení.

Ve druhé čtvrtce po nich převzal 9 body (z 12 týmu) štafetu Zeigler a domácí se tak udrželi na poločasové distanci 11 bodů, a to zejména díky 9 pardubickým ztrátám ve druhé desítce.

Během třetího dějství s další 10bodovou náloží Autreyho se domácí začali přibližovat ještě víc, když udeřili zpod koše i trojkami Ojoa, který tu rovněž zaznamenal 10 bodů. V úvodu čtvrté části ale hosté unikli na 63-75, aby domácí hrdina Ojo v posledních pěti minutách přitáhl mmcité na 3 body.

Za stavu 80-82 však přišla 25 vteřin do konce kritická ztráta Zachrly a pardubický Wall pak proměnil 4 stěžejní trestné hody v řadě, jimiž domácím nedal šanci na drama.

Autreyho 18 body doprovodil Pandula a 15 Wall (ovšem trojky 11/2). Domácí lídr Ojo vysázel před 300 diváky 29 bodů (7 doskoků), 18 s 8 doskoky přihodil Zeigler, 15 Zachrla a 14 Egwuonwu.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Do utkání oba týmy vstoupily tak, že se jim moc nechtělo bránit. Byla to taková přestřelka, z každého útoku padl koš. Po našem timeoutu jsme jasně zlepšili obranu, pokračovali v útočné pohodě, která se nás poslední zápasy drží, a získali jsme náskok dvanácti a ve druhé čtvrtině až šestnácti bodů. Škoda, že to tak nezůstalo. Domácí do poločasu snížili na rozdíl jedenácti bodů. Bohužel se nám pak nepovedl vstup do třetí čtvrtiny. Domácí chytli svou šanci. Místo toho, abychom náskok navýšili, tak ho Brno snížilo pod deset bodů. Rozdíl se neustále měnil. Jednou byl desetibodový, pak čtyřbodový. Takto se to opakovalo. Nedokázali jsme zlomit odpor domácích. V závěru rozhodla zkušenost našich klíčových hráčů, když jsme tady dali důležité koše a nedovolili Brnu otočit skore. Chtěl bych tu poděkovat našemu fanklubu, který přijel v hojném počtu a celou dobu nás podporoval.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Byl to těžký zápas s těžkým soupeřem. Věděli jsme, jak jsou Pardubice kvalitní soupeř, jak dobře hrají venku, a jaká je jejich útočná síla. Náš plán jsme dodrželi na 75 až 80 procent. Zabojovali jsme v obraně, ale v útoku jsme neměli tušení, co máme dělat. I když jsme na to byli připravení, věděli jsme, co potřebujeme využít, a jaké jsou slabé stránky soupeře. Hráli jsme na individuální řešení Michaela Ojoa a naopak jsme nezastavili jejich rozehrávače, i přestože jsme se tím takticky hodně zabývali. Nastřílel nám 29 bodů. Klíčovým faktorem utkání bylo čtrnáct útočných doskoků Pardubic. Proti takovému počtu doskoků se těžko bojuje, navíc s takto kvalitním soupeřem. Musím také poděkovat našim fanouškům, kteří nás podporovali, i když jsme prohrávali.“

Dušan Pandula (křídlo BK JIP Pardubice): „Začátek byl vlažný, ve druhé čtvrtině jsme začali hrát naši hru a šli jsme nahoru. Do poločasu jsme si vytvořili náskok jedenácti bodů. Ve třetí čtvrtině to vypadalo, že se zápas bude pouze dohrávat, ale domácí se nevzdávali a dávali těžké střely. Nakonec se štěstí přiklonilo na naši stranu. Nedovolili jsme Brnu vyrovnat a dotáhli zápas do vítězného konce.“

Radek Pumprla (křídlo mmcité Brno): „Dostat doma 86 bodů, i když to je od týmu, jako jsou Pardubice, je moc. Pomohlo jim k tomu čtrnáct útočných doskoků, z toho čtyři šly od rozehrávače Autreyho, který byl klíčovým faktorem pro vítězství Pardubic.“

Vzájemné zápasy této sezony: 0-3

Jen dva dny po duelu v Ústí se musí Brňané (bez Líčeníka a zřejmě i Šmída) vzchopit na domácí bitvu s Pardubicemi (bez Kohouta, Příhonského, Šoukala a nejspíš opět bez Půlpána). Ty v závěru základní části našláply k velkým výkonům, vyhrály už čtyřikrát v řadě a ukázaly, že alespoň čtvrtou pozici chtějí urvat. Navíc ještě mohou čekat na případné zakolísání třetího Prostějova, který však má v tabulce stále náskok dvou výher.

Mmcité v úterý proklouzl mezi prsty závěr nadějně rozehraného zápasu v Ústí a doma bude chtít navázat na poslední význačné úspěchy. Zavře-li rozehrávače Autreyho, křídelníka Pandulu a power forwarda Švrdlíka na únosnou míru, může zadělat na pořádné drama, byť Beksa ukázala, že v současné omezenější sestavě (bez Kohouta, Půlpána a Příhonského) hraje ještě lépe než při plném obsazení, jejž si v této sezoně mnoho neužila.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Pardubice mají dobrý tým a daří se jim. Hrají stejně kvalitně doma i venku. My jsme v úterý utrpěli porážku v Ústí, kde jsme si mysleli a věřili, že vyhrajeme. Možná jsme si věřili trochu moc, ale nebyl to lehký zápas. Teď náš čeká utkání na domácí půdě proti Pardubicím. Doufám, že za pomoci diváků a jejich fandění tento těžký úkol zvládneme.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Noví hráči Ojo a Zeigler zvýšili útočný potenciál brněnského týmu, takže útok mmcité už není jen o několika málo hráčích. Z obou posil se stali bodoví lídři. Jejich aktivita na soupeřův koš je velká, dokážou se prosadit ve hře 1 na 1 i ve střeleckých pozicích, mají sebevědomí do koncovky. My musíme pokračovat v útočné hře, kterou předvádíme v posledních zápasech, kdy dobře spolupracujeme s dlouhými hráči, a otvírají se nám střelecké pozice na perimetru. Naše hra musí být i nadále vyvážená, protože se pak velmi těžko brání. Co se týče obrany, stále chceme lpět na našich zásadách a nedovolit soupeři jednoduchá zakončení.“