10.0

#7
10.0

Start snů Beksy, postup Nymburka

Těch prvních pět minut mělo euroligové parametry. Pardubická Beksa připomínala nechybující stroj, který v obraně i útoku s chirurgickou přesností časoval své zákroky a pohyby, až k vedení 6-13 a timeoutu domácích. Za tu dobu - a vlastně ještě o něco déle – se dalo přehlédnout i to, že týmu ve hře chybí chlapík, který zůstal celé utkání s čepicí na lavičce hostů – Lamb Autrey, hrdina čtvrtfinále s Opavou. I bez něj však hosté ještě po 15 minutách třetího semifinále drželi nebývale skvělé skore – 24-20.

Power forward Nečas v první obraně vypíchl míč z druhé pozice, ve třetí přišla další domácí ztráta a za 5,5 minuty jich bylo do agresivní obrany hostů 6, z toho 5 zapsali rozehrávači. Mistr při příkladném návratu hostů do obrany chyboval i při pasech do protiútoků, z nichž do půle nevytěžil téměř nic, a těžkosti měl i při kombinaci v postupném útoku, kde se hosté snažili bránit proti přihrávce.

V útoku Pardubice zahájily smrští útočných doskoků (6 v první čtvrtině), Pandula zahrál do Radlea několikrát zády ke koši, tým přebrání mistra řešil buď okamžitou palbou, nebo nájezdem po stezkách, kde nehrozil blok pivotů. Chodil si pro fauly, stále napadal koš a do půle minimálně chyboval (6).

Jen jedna činnost chyběla hostům k dokonalému startu. Proměňování jakýchkoli střel z větší dálky než ze 3 metrů. Beksa navíc trestuhodně zahazovala i zakončení z bezprostřední blízkosti a Nymburku tak neunikla do většího trháku.

Domácí se postupně uklidnili, naopak Beksa pod stupňujícím se tlakem obrany a při vršícím se nánosu neúspěchů začala zakončovat bez trpělivosti a v nouzi a od stavu 6-13 za dalších 11,5 minuty stihla pouhých 7 bodů.

Power forward Švrdlík si udělal rychlé dva fauly z kategorie zbytečných, domácí si pomohli trestnými hody (do půle 11/9) a také občasnou trojkou a série nevhodně zvolených pardubických střel, faulů a také chyb na přihrávce poslaly favorita do vedení 30-20 po 16 minutách.

Velmi náročný způsob obrany, s níž Beksa začínala už pod košem soupeře, se nejspíš projevoval i na kvalitě zakončení (do půle z pole 36/10), kdy většina neúspěšných střel narážela do přední obroučky.

Přesto to Východočeši nevzdali ani po změně stran, kdy Wall poslal z 12. pokusu týmu zpoza oblouku do obruče i první - a zároveň poslední - trojku. Po hvězdném tříminutovém úseku asistujícího, loupícího, doskakujícího i odvážně zakončujícího Kotase se Beksa dostala z -14 až na 45-41.

Jenže v tu chvíli kontroval trojkou Randle a především z brejků zakončující i šestky neomylně proměňující power forward Benda. Ten vrátil domácím náskok 10 bodů, aktivita Příhonského přesto v úvodu posledního dějství dala ještě naději soupeři (55-52).

Kritický moment přišel za stavu 59-52. Pardubický Pandula trefil trojku, která však nebyla započítána kvůli dalšímu útočnému faulu Švrdlíka. Benda na druhé straně skóroval zpod koše, místo o 4 to bylo o 9 a postupně uvadající hosté už obtěžkáni fauly nedokázali odpovídat na šestkové budování dvojciferného náskoku mistra (jemuž stále chyběl křídelník Sant-Roos).

Nymburk k nakonec jasné výhře (79-58), jež znamenala postup do finále proti Děčínu, došel přes trestnou bilanci 25/21, trojkovou bilanci 21/6 ku 20/1, 19 bodů z brejků a nakonec i přes menší počet ztrát (12-15). Beksa se při střelecké mizérii prosadila po 18 útočných doskocích jen k 11 bodům z druhých šancí.

Vítěze, kteří výrazněji protočili - stejně jako soupeř – pouze 8 mužů, vedli v kulise 470 diváků čtyřiatřicátník Benda (19), neúnavně najíždějící pětatřicátník Welsch (17+6 asistencí) a jako třetí 23letý mladík Randle (14+4 zisky). Pod košem odehrál nečekaných 21 minut Peterka (8, +24), když jeho konkurenti De Zeeuw, Kuridža a Vaughn natočili jen 15, 7 a 6 minut (Houška nenastoupil vůbec).

Hosty nejvíc táhli Wall (14, jen -3 za 29 minut), Pandula (12) a 10 doskoky s 6 body i Nečas. Jejich tým nyní čeká série o bronz s Prostějovem.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Jsme ve finále, splnili jsme cíl. Musím pochválit Pardubice, odehrály tady lepší zápas než poprvé. Věděli jsme, že když budou postrádat svého nejlepšího hráče, výkony ostatních půjdou nahoru a to se potvrdilo. Na druhou stranu jsme se dostali pod tlak kvůli naší nepozornosti na začátku zápasu. Nakonec rozhodla zkušenost a kvalita některých našich hráčů. Pardubice si ale zaslouží respekt.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Náš úkol byl vyrovnat se Nymburku tlakem v obraně, což se nám, myslím, podařilo. Zpomalili jsme jeho rychlý protiútok a dlouho jsme se drželi na deseti až dvanácti bodech. Podařil se nám vstup do třetí čtvrtiny, kdy jsme dobrou obranou získali několik míčů a dali pár jednoduchých košů. Dali jsme i naši jedinou trojku. V závěru třetí čtvrtiny jsme ale bohužel udělali laciné chyby. Nymburk toho využil, dvakrát skóroval z rychlého protiútoku s faulem. To samé se stalo ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme se pět minut drželi, ale v závěru ze snahy zvrátit utkání na svoji stranu jsme se dopustili jednoduchých ztrát. Domácí hráči šli do protiútoků a nekompromisně to trestali. V sérii měl náš výkon stoupající tendenci a to je dobře.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Odehráli jsme nejhorší utkání v sérii. 34 minut jsme nebyli schopní zastavit soupeře v obraně. V útoku na nás vyvíjel velký tlak. I když jsme byli v několika momentech o nějakých osm deset bodů napřed, vždycky dokázal ztrátu snížit a my jsme museli hrát až do úplného konce. Za to Pardubicím patří kredit. Nevzdaly to, i když neměly svého nejlepšího hráče.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Odehráli jsme dobré utkání hlavně v obraně, ale je škoda, že jsme měli nižší úspěšnost střelby za tři body. Kdybychom dávali více trojek, mohli jsme udělat sérii napínavější, možná i vyhrát zápas. Teď budeme chtít urvat medaili v sérii o bronz.“

Stav série: 2-0

Po prvních dvou zápasech je zřejmé, co Beksa (stále bez Šoukala) nesmí, a co naopak musí. Měla by se vyhnout podobnému startu (2-14) jako na domácí půdě, což ovšem bude na palubovce soupeře ještě složitější. V každém případě musí maximálně zastavit nymburské koše z přechodové fáze, které ji nejvíc zraňovaly v úvodu Zápasu 2.

K tomu potřebuje vystříhat se těžkých zakončení s nepředvídatelným odrazem míče, a raději se proto vzdát i trojek z rohů. Navíc musí jít v maximu mužů na útočný doskok, a i pokud míč nezíská, okamžitě se zformovat k těsnému krytí přechodové fáze domácích s použitím včasných taktických faulů.

Poučeni zejména z Duelu 2 by měli pardubičtí hráči efektivněji využívat mismatche po pravidelném nymburském přebírání, střílet hned za clonami, což se těžko brání a nedovolí to zejména Vaughnovi šplhat ke snadným blokům. Východočeši nesmějí se střelami ani vteřinu váhat a chodit s nimi pod bloky.

Pokud Nymburk (zřejmě stále bez Sant-Roose) malé hráče na perimetru přebere, bude střela z dálky i žádoucí, neboť domácí dlouhý pak bude chybět pod košem na doskoku.

Hosté musí díky dobrému návratu donutit soupeře i do maximálního počtu postupných útoků, kde mají největší šanci mistra ubránit. Ve všech pěti mužích musí zároveň chodit na obranný doskok a sami se snažit o co nejrychlejší přechod.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Neradi bychom to protahovali. Vedeme 2-0, hrajeme doma, takže máme ideální příležitost k postupu. Všichni víme, že by bylo velké překvapení, pokud bychom ve třetím utkání nepostoupili do finále, a my ho nechceme připustit. Do zápasu budeme chtít vstoupit s maximální koncentrací s cílem kontrolovat od začátku jeho vývoj.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Máme v zápasech úseky, kdy dobře bráníme, a kdy i náš útok vypadá dobře, ale to nestačí. Nemůžeme mít výpadky, kdy například Nymburku dáme útočný doskok, a on z něj dá trojku, nebo kdy v útoku mineme střelu a necháme z toho soupeři jednoduchý protiútok. Je třeba být konzistentní po celý zápas. Je jasné, že Nymburk je dobrý tým na útočné i obranné polovině, ale já myslím, že my stále můžeme hrát lépe, než doposud v sérii hrajeme. Je to hodně o nás, ani ne tak o Nymburku. Ve třetím utkání se musíme snažit hrát od začátku až do konce. V prvním jsme dobře začali, ale potom to bylo špatné, ve druhém jsme špatně začali i špatně pokračovali. Teď se nemůžeme soustředit na celou sérii, ale jen na nejbližší zápas. Je to o jednom utkání, které potřebujeme vyhrát, o tom dát do něj to nejlepší, čeho jsme schopni.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders z Easy Dance 2000, poločasové ocenění stříbrného týmu dorostenců U17, divácká soutěž o atraktivní ceny věnované Hotelem Ostrov, dětská soutěž o ceny věnované klubem, tleskátka pro fanoušky zdarma, vyhlášení MVP zápasu, který si odnese cenu od Skláren Bohemia Poděbrady.