6.0

#8
7.0

Pandula rozvrátil hanáckou pevnost

Bez dostatečných lidských zdrojů, postupem času i bez potřebné energie a také bez silných výkonů opor. Prostějov na domácí půdě od počátku tahal za kratší konec provazu a ve druhé půli čím dál víc zaostával za početnějším a odhodlanějším táborem pardubického soupeře. Beksa si z prvního duelu o bronz veze z Hané vítězství 65-83 a stojí krok od zisku dalšího ligového kovu, na nějž čeká od roku 2013.

I když hosté sami neztráceli málo (15), využili 18 chyb oslabených Orlů, opřeli se o převahu pod košem (28-42), lepší brejky (na body 6-15) i trojky (4-8) a samozřejmě i o silnější lavičku (16-33). Po prvopoločasové dominanci na doskoku (8-21, v útoku 0-9) sice zejména na útočném doskoku poněkud polevili (celkové doskoky 24-40, v útoku 5-12), když Orli ani do zóny téměř žádné druhé šance soupeři nedali, ale Bekse to nakonec nechybělo.

Lídrem vítězů byl nezastavitelný křídelník Pandula (25, trojky 5/4, 5 asistencí, MVP utkání), který si bral i trojky ze hry 1 na 1. Jeho tým měl 5 dalších hráčů mezi 9 až 10 body, z nichž vynikl rozehrávač základu Půlpán, autor 9 bodů, 7 doskoků, 5 asistencí a 3 zisků.

Z domácích citelněji kontrovali Tomanec (14), Peterka a Norwa (po 10). Ani na 10 bodů nevyšplhali snajpři Palyza se Slezákem, kteří nebyli ve své kůži, v nájezdech odevzdávali míče a dohromady nabrali 9 ztrát. A rozehrávač Marko (8 bodů, 7 asistencí, 7F+) dokázal svými kouzly držet tým při životě jen do půle.

Domácí začali s oběma svými posledními dlouhými Tomancem a Norwou v základu, přičemž Norwa tentokrát dokázal odehrát 28 minut bez jediného faulu, a ještě být bodově aktivní. První čtvrtina poznamenaná neurovnanou hrou s 13 ztrátami (7-6) ještě nepodala zcela vypovídající obraz o utkání, ovšem už tam byla zjevná snaha hostů jít pod koš a drtit doskok.

A když domácí přešli po 6 minutách do sestavy s jedním dlouhým, a hosté se dvěma přiložili pod kotel ještě agilním rozehrávačem Autreym, unikli do konce první desítky na 16-23. Celou druhou čtvrtinu pak byli o pár bodů vpředu, když domácím nedávali téměř žádné životodárné body z brejků.

Orlové se v úvodu druhé čtvrtky chytili zónou, do níž Autrey neúčelně dribloval, a jeho tým se dopouštěl při nevhodně zvolených průnicích ztrát, anebo vypouštěl jen trojkové střely. Měl tu potíže dostat míč dolů, naopak Orel Marko několika šikovnými shozy uvolnil spoluhráče ke snadným zakončením, když Ariete dokázalo v kulise 865 diváků využívat přebrání clon malými hráči.

Díky výškové převaze Beksa ovšem sbírala útočné doskoky a také měla odhodlaného Pandulu, který byl znát i v obraně a už do půle (36-41) vysázel 12 bodů.

Start druhé půlky pak už byl plně v režii Pardubic, které využily ztrát domácích k brejkům, a když posadily do koše během minuty tři trojky v řadě, bylo za stavu 42-60 už 15 minut do konce o osudu utkání rozhodnuto.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „My jsme tušili, v jaké sestavě bude Prostějov, a před zápasem jsme si určili, že klíčovým faktorem bude agresivní obrana z naší strany a co nejrychlejší přechod do útoku. To se projevilo hlavně ve třetí čtvrtině, kdy agresivní obranou a tím tlakem jsme nutili domácí ke ztrátám, my naopak chodili do protiútoků a dávali jednoduché koše. Náskok se tam vyšplhal na 19 bodů. Kralovali jsme na doskoku, ale domácí se v prvním poločase ještě drželi slušným procentem střelby. Agresivní obranou a rychlým přechodem jsme to ale ve třetí čtvrtině zlomili. Hráčem utkání je Dušan Pandula, který kromě výborné střelby dokázal v obraně pokrýt Lukáše Palyzu.“

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE Prostějov): „Neměli jsme dost sil a vůle bojovat (i po změně stran) stejně jako v první půlce. Pardubice v druhé půlce trošku přitvrdily v obraně a donutily nás k jednoduchým ztrátám, kterými jsme pobídli soupeře ke skórování, dostali jsme 15 bodů z protiútoků a spoustu bodů i zpod koše. Už jsme neměli vůli to zvrátit. Máme také narušený systém útoku, kdy nám chybí pivoti, předržujeme někdy balon, a přestože jsme dobří střelci z perimetru, tak bychom to mohli více pouštět a toho střelce najít. Rozhodující byly ztráty a velká síla Pardubic na doskoku, jednak pivotů a pak i od druhé lajny, která na doskok chodila, což nám se nedařilo. A výborné utkání odehrál Dušan Pandula.“

Vzájemná utkání v sezoně: 62-85, 90-69, 60-75, 69-79

Více než jakékoli taktické šachy bude první duel série o bronz rozhodovat zdravotní stav obou celků. Na domácí straně chybějí dlouzí Roseboro (rameno) a Šteffel (záda) i dlouhodobě zraněný rozehrávač Kouřil (kotník). U hostů vedle déle absentujícího Šoukala bude možná chybět především rozehrávač Autrey (svalové zranění ze semifinále).

Z toho jasně plyne, že Orli budou hrát velkou část utkání na jednoho dlouhého a úkolem Beksy tak bude využít v útoku podkošové převahy na doskoku a zejména při sběru bodů.

Hanáci mají aktuálně 6 výrazněji protáčených hráčů, k nimž kouč Choleva bude muset častěji přidávat i trio Novák, Sehnal, Norwa, který si musí dát extrémní pozor na fauly, neboť ve čtyřech utkáních semifinále měl průměr 3,25 osobní chyby za 6:15 minuty.

Na rozehrávači Marko pak bude veškeré řízení ofenzivy a stejně jako v semifinále bude muset ukázat železnou kondici. Na straně Pardubic by měl při absenci Autreyho rozehrávač Půlpán dostat výraznější pomoc od zkušeného guarda Kotase.

Vzhledem k první pozici Beksy na doskoku po základní části je jasné, co by zápas mělo rozhodnout. Další otázkou je, co menší sestava dá či vezme Orlům. Pardubice s Wallem na pozici 4 jsou na tuto variantu zvyklé prakticky celou sezonu a nebude to pro ně z hlediska obrany žádná novinka.

Beksa zároveň nesmí dát zbytečnými ztrátami a neuváženými střelami soupeři šanci k rychlému přechodu a v útoku musí využívat vzniklých převahových situací. Orli se naopak budou spoléhat na body z brejků a střelbu z dálky. Bez ní bude jejich šance uspět minimální.

Michal Müller (mluvčí ARIETE Prostějov): „V obvyklé sestavě nám budou chybět pivoti Brett Roseboro a David Šteffel a na rozehrávce dlouhodobě zraněný Radovan Kouřil. Křídel máme docela dost, ale na ostatních postech to není optimální. Pivoti nám budou chybět na obou polovinách hřiště, při doskocích i zakončení. Soupeř má k dispozici řadu kvalitních podkošových hráčů, kterým nechybí zkušenosti, a navíc v našem klubu působili, takže znají i prostředí naší haly. Bude to hodně těžké, ale snadno svou kůži nedáme a o dvanáctou medaili se patřičně popereme. Bude to ale chtít dobrou mušku z perimetru, kde jsme nebezpeční.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Prostějov je teď jiný tým, než v předchozím průběhu sezony. Je v jiné situaci a hraje odlišný styl basketbalu, když nemá pivoty Šteffla a Roseboroa. Každopádně je to tým dobrých střelců, takže jim nemůžeme dávat volné střelecké pozice, speciálně v jejich hale. Abychom uspěli, nesmíme jim dávat volné střely v přechodové fázi a musíme dobře doskakovat. Pokud jde o náš útok, tím, že soupeř nyní hraje v menší sestavě, hodně přebírá, takže my musíme využívat těchto situací. Když můžeme hrát zvenku 1 na 1, musíme hrát, když můžeme dostat míč do vnitřního prostoru na našeho vyššího hráče, musíme ho tam dostat. Potřebujeme být sebevědomí a agresivní, ale nestarat se o to, kdo hraje nebo nehraje za Prostějov, koho budou nebo nebudou mít. Všichni si pamatujeme na situaci z Děčína v závěru základní části, kdy domácím chybělo pět hráčů, hráli s malou sestavou a prohráli jsme. Už jsme v této situaci byli, takže víme, že se nemůžeme starat o to, kdo hraje proti nám, ale jen o to, co můžeme udělat sami a jak musíme hrát. Když se nám to podaří, bude to OK. V sérii o bronz určitě budeme mít velkou motivaci. Ne každý rok si můžete zahrát o medaile, a když máte tu šanci, musíte mít velkou motivaci. Vidím hráče na trénincích, všichni jsou soustředění a hladoví, každý chce získat bronzovou medaili. Já věřím, že pro úspěch uděláme všechno.“