5.0

#3
4.0

Zeď, co rozbila soví naděje

Beksa s postupem sezony kvete do krásy a dokonalosti. V lize jí kromě mistra soupeři přestávají stačit, a i když Sovy na Dašické vyhrály poločas a po 30 minut mohly doufat ve velkou kořist, v závěrečné čtvrtině proti nim domácí postavili Zeď, o niž se veškeré naděje Pražanů rozbily jako skleničky padající na dlažbu.

Joseph Wall (wall v angličtině znamená zeď) zatím v sezoně stoupá ke hvězdám a nejinak tomu bylo v duelu s USK. Za stavu 60-59 ve čtvrté části nejdřív dvakrát asistoval, aby vzápětí zakončil s faulem po vlastním útočném doskoku, přidal trojku i 2 šestky a rázem bylo po zápase. Beksa vedla 6:30 do konce 72-61 a hosté už nenalezli sílu k protiúderu.

Domácí před 819 diváky ukrutně pečovali o míč (6 ztrát po 39 minutách, USK v utkání 13), sami naopak získali 10 balonů. Na útočném doskoku byli lepší 16 ku 9 a při tentokrát nevelkém přísunu brejkových bodů si pomohli šestkami (18 ku 11). A díky produkci lavičky (31, USK 13) ustáli i jen 10minutovou přítomnost kapitána Nečase (vyfaulován), který sice neskóroval, ale i tak byl suverénně nejvíc v plusu (19).

O body JIP se při výhře 82-72 nejvíc starali Wall (17+7 doskoků), Švrdlík, Autrey (oba 14+8 doskoků) a Burnett (13). V dresu USK zůstal tichý centr Primorac a většina střelecké práce tak ležela na triu Madsen (20), Bohačík (18+10 doskoků) a Michal Mareš (15).

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Hráli jsme 25 minut dobrý zápas, ale to proti Pardubicím nestačí. Poté jsme měli problém – špatně jsme bránili. Dovolili jsme Pardubicím příliš jednoduchých košů z vymezeného území a k tomu se přidalo to, že jsme hráli hůř v útoku, kde jsme měli několik nedorozumění, a hráli jsme bez posouvání míče. Hráli jsme příliš individuálně. Musíme se zvednout, každý hráč se musí koncentrovat na své úkoly, dávat do hry vše, co může, abychom byli schopni hrát celý zápas a ne jen 25 minut.”

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V prvním poločase jsme špatně bránili, špatně jsme komunikovali, dovolili jsme USK mnoho jednoduchých košů, když jsme špatně řešili pick-and-rolly. Například jsme zůstali dva u jednoho hráče, USK měl dobré posouvání míče a využíval toho. Důležité bylo, že i když jsme nehráli moc dobře, tak rozdíl v poločase byl pouze 5 bodů. Stále jsme byli ve hře. Od třetí čtvrtiny jsme zlepšili obranu, donutili jsme USK k těžkým střelám, získali jsme nějaké míče a tím jsme získali klid i v útoku. Proměňovali jsme své šance a to bylo důležité, stejně jako body hráčů z lavičky, kde jsme vyhráli 31-13. To je velké pozitivum, že se chytili i další hráči. V takhle těžkých zápasech je to důležité, že zápas nestojí jen na pár hráčích, ale že se zátěž a body rozloží na více kluků.”

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Pardubice dávaly celý zápas hrozně jednoduché koše, což se nám v prvním poločase dařilo dorovnávat. Využívali jsme dobrého pohybu míče v útoku, ale ve druhém poločase se nám to přestalo dařit, což mělo za následek i to, že se nám přestalo dařit v obraně. Přestali jsme v ní komunikovat, Pardubice odskočily a už jsme se nedokázali vrátit do zápasu.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Nemyslím si, že jsme v prvním poločase měli špatnou obranu, spíš jsme byli příliš agresivní a hráči USK nás jednoduše přecházeli, vyhazovali na jednoduché střely z trojky a měli spoustu lehkých nájezdů. V poločase jsme to upravili, dostali jsme se přes ně, pak jsme se prosazovali i v útoku a dotáhli to do vítězného konce.”

9 27 36 3 15 2 13 13 19 9 70 72

Absence Pardubic: křídla Pandula (srdeční rekonvalescence) a Kotas (zranění z utkání s Minskem).

Absence USK: křídla Svoboda (zranění kolene) a Křivánek (kotník).

Pardubice se po těsné porážce v Eurocupu s běloruským mistrem z Minsku musí vrátit zpátky na ligovou zem a potvrdit dobré výkony v NBL výhrou nad vysokoškoláky z Folimanky. Beksa bude mít problémy se silnou podkošovou sestavou USK, kde bojuje zahraniční duo Primorac, Madsen a hlavně mladík z Finska patří k hlavním oporám týmu.

USK se naopak potřebuje zvednout po trochu nečekané domácí prohře s Kolínem, ze které se hráči v průběhu týdne teprve dostávali. Na hřiště Beksy však jedou v roli outsidera, což jim svědčí a mohli by tam – nikoli poprvé - překvapit. Jestli ovšem chtějí pomýšlet na překvapení favorita, musí zastavit hlavně silnou dvojici guardů Burnett - Autrey, jež dává téměř pětatřicet bodů na zápas.

Levell Sanders (asistent Pardubic): „USK částečně obměnil tým, ale principy jeho hry zůstávají stejné. Hrají tvrdě, což hodně týmů nemá rádo. V české lize tak hraje jen pár týmů jako Nymburk, Opava, nebo Děčín, ale my jsme se s takovým způsobem hry teď dvakrát potkali ve FIBA Europe Cupu, trénu-jeme tak, takže to pro nás nebude nic nového. Pro mě bylo důležité, že jsme v posledním utkání s Minskem velmi dobře bránili.  Z pohledu obrany jsme předvedli náš nejlepší výkon v sezoně, ale chyběl tomu obranný doskok, a i když hodně dobře bráníš, ale pak nedoskočíš míč po soupeřově nepřesné střele, je to špatné. Tohle tedy potřebujeme v dalších zápasech zlepšit.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Pardubice mají letos nejlepší kádr za posledních pár let. Mají talent v podobě mladých hráčů, kteří už nejsou v nejvyšší soutěži nováčky, zároveň se jim podařilo udržet kvalitní cizince a přidat střelce Burnetta. Pod košem je navíc nejlepší obránce ligy Radek Nečas a reprezentant Kamil Švrdlík. K tomu všemu přidejte čtyři výhry v řadě. Dle mého názoru je to papírově finálový soupeř Nymburka. My musíme hrát trpělivě, bez respektu k jeho síle, pozorně na doskoku a hlavně bez ztrát.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a skupiny DC Inferno Kolín.