18

#11
18.0

Tajné soví eso

Kouč Alilovič musel při absenci virózového nešťastníka Jaromíra Bohačíka vytáhnout nečekaný trumf, kterým by zacelil vzniklou produkční díru. A ze sovího osudí nemohl vybrat lépe. V sezoně dosud tichý rozehrávač Lukáš Feštr vysázel 14 ze svých 16 bodů v posledních 15 minutách a dovedl tým s podporou pobočníků Madsena a Michala Mareše (oba po 14) k těsné výhře 65-60 nad Svitavami, které v Praze propásly šanci na dva body. V povirózovém stavu se totiž nacházel i domácí centr Primorac, pro nějž tak 9 bodů a nula při pobytu ve hře za 25 minut byla druhým středečním vítězstvím.

USK se díky triu Madsen, Mareš, Grunt dostal dopředu hned v první čtvrtině, a to i s notným přispěním 9 zapsaných ztrát Turů. Domácí po 13 minutách vysunuli své vedení až na 30-17, jenže Bašta 8 body za 1,5 minuty přes ztrátovou sekvenci USK vrátil Svitavy do hry.

Po 25 minutách se ovšem do zápasu opřel Feštr a tým v mírném náskoku dotlačil až k cílové pásce. Ve čtvrté části přitom USK dělal dost pro to, aby před 356 diváky o výhru přišel – za posledních 7 minut dal 6 bodů a 6krát ztratil, jenže Tuři (jediná ztráta) pobídku nevyužili a blíž než na 3 nebo 4 body se nedostali, když sami za posledních 5,5 minuty skórovali pouhé 4 body.

V 6 až 7 hrající USK uspěl díky skvělým dvojkám (31/20), nenápadně mu pomohl i Šafarčík (7 asistencí a 7 doskoků, +14 za 36 minut), a byť se tým sebeohrozil 17 ztrátami (Tuři 18), ve hře ho udržel vyrovnaný doskok, což byla při výškové síle hostů jeho výhra. Východočechům nakonec nepomohlo ani 23 bodů z brejků. Nejvíc je zásobili Roseboro (12+9 doskoků) a Vučica (11, +11 za 26 minut).

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme nezačali dobře první čtvrtinu. To jsme přesně nechtěli a chtěli jsme držet krok s domácími co nejdéle. V první čtvrtině se nám to nepodařilo. Domácí měli více energie, chodili rychleji do přechodové fáze a dávali z toho lehké koše. Do poločasu se nám podařilo do zápasu vrátit a od toho jsme se chtěli odrazit i v druhé půli. Chvilku jsme vedli, ale pak nás USK přeskočil. Zvítězily obrany, čemuž napovídá i skore. Ta čísla v technickém zápisu jsou stejná, domácí byli lepší jen v procentu proměněných střel v tu pravou chvíli. My když jsme potřebovali, tak jsme nedali ani zpod koše, ani z delší vzdálenosti. To byl stupínek navíc, kterým nás domácí přehráli.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Během utkání to bylo jako na houpačce. My jsme hráli skvěle 12 minut a drželi jsme koncentraci, ale pak to šlo z kopce. Měli jsme problémy v obraně, ať už to byla hra 1 na 1, či v dolním postavení. Svitavy toho využily především pod košem. Kvůli tomu jsme měli problémy na doskoku. V poločase jsme si řekli, že musíme hrát chytřeji a že bez obrany nejsme schopni jít do útoku. Na konci bylo důležité, že i přes stahování soupeře jsme se drželi své hry a nepanikařili. Chci svým hráčům pogratulovat. I přes zdravotní komplikace ukázali, že chtějí vyhrát a že jsou schopní se o to poprat.“

13 21 34 3 8 8 18 24 22 14 55 60

Absence USK: křídla Svoboda (koleno), Bohačík (viróza), centr Primorac (viróza).

Tuři budou mít na Folimance možná až nečekaně velkou šanci, neboť viróza skolila dva ze tří ústředních mužů USK a jejich start je spíše nepravděpodobný. To bude znamenat navýšení zodpovědnosti doprovodných hráčů a výškově dominantní Svitavy by tak měly chytit svou příležitost za pačesy. Jejich úspěch bude hodně záviset na rozehrávači Bannisterovi, novém ústředním muži týmu. Ten po strašidelném startu (3krát nejméně 22 ztrát) dramaticky snížil počet ztrát a při velmi kvalitním doskoku by měl působit USK potíže. Sovy, kterým by při absenci obou opor chybělo přes 23 bodů a přes 9 doskoků, se zřejmě budou potýkat s útočnou produkcí a alfou a omegou tak bude utkat se s hosty na doskoku (28), který je zatím velkou slabinou USK.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „DEKSTONE letos značně posílil. S příchodem nového partnera přišlo i řádné posílení kádru. Šest cizinců je i na poměry Kooperativa NBL hodně, bude záležet, jak se to týmu podaří sjednotit a prodat na hřišti. My jsme v tabulce sousedé, přesto na domácí palubovce jsme mírnějšími favority a musíme se s tím poprat.“

Tomáš Teplý (kapitán DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jedeme se pokusit vyhrát. USK je mladý a běhavý tým. Nečeká nás vůbec nic lehkého. Naše hra se zápas od zápasu zlepšuje a to chceme potvrdit. Chceme navázat na výkon proti Lions.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o věcné ceny od Celozrnné a bezlepkové pekárny Dvorník, vystoupení Wildcheerleaders.