7.0

#21
4.0

Magnet rozhodl útočný doskok

Válečníci v nejočekávanějším duelu tohoto kola skvěle začali, když sám Tomáš Pomikálek dal v první čtvrtině jen o dva body méně (12), než celý tým Pardubic. Jeho jmenovec Vyoral přidal dalších osm bodů a byl z toho stav 26-14 po prvním období. Ve druhé čtvrtině se začali střelecky trápit i domácí, když se ke dvojici hlavních skórerů nikdo další nepřidal, ale hostující Beksa toho nevyužila a i po dvaceti minutách ztrácela 40-27.

Třetí čtvrtina přinesla ze strany hostů mírné zlepšení, a kdyby nepřidal Pomikálek dalších osm bodů včetně trojky těsně před závěrečným klaksonem, mohlo to být ve skvělé kulise 1100 diváků ještě vyrovnanější. Pardubice probralo americké duo Burnett – Autrey, které dostalo rozdíl pod deset bodů a to nebylo vše. Burnett svým osmnáctým bodem čtyři minuty před koncem stáhl na 70-66 a byly šance i na větší snížení, jenže střely nepadly a Vyoral trojkou půl minuty před koncem rozjásal nervózní domácí fanoušky.

Vyrovnaný zápas rozhodlo domácí duo Pomikálek s Vyoralem, kteří se při výhře 79-73 složili na 44 bodů rovným dílem, když Vyoral přidal i šest asistencí a Pomikálek, který na hřišti chyběl jen minutu a půl, ukradl hostům pět míčů. Nikdo další nedal přes šest bodů. Hosté se opírali o Burnetta s 20 body a Autreyho se 17, vůbec se nedařilo Wallovi, který skončil na pěti bodech. Oba celky se překvapivě trápily na čáře trestného hodu, domácí zahodili deset šestek a hosté, na nichž byla po pohárovém klání v Litvě patrná menší energie nutná pro jejich brejkovou hru, sedm včetně některých minel v klíčových chvílích zápasu.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám se nepovedl vstup do zápasu, kdy jsme rychle a snadno prohrávali o osm deset bodů. Domácí se dostali do laufu a v první čtvrtině trefili neuvěřitelné střely. Hráli absolutně v pohodě, bojovali a rvali se. Tedy přesně ty věci, na které jsme se připravovali, jsme bohužel nezvládli eliminovat. V průběhu druhého poločasu jsme se zlepšovali, dotáhli jsme se na pět bodů, jenže ve chvíli, kdy to vypadalo, že můžeme jít ještě blíž nebo překlopit vedení na svou stranu, jsme nedoskočili v obraně nebo udělali hloupou chybu. Děčín pak odskočil na devět bodů a pořád si držel vedení. My jsme se připravovali na domácí aktivitu na útočném doskoku, ale nezvládli jsme jí čelit.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Krásné utkání v krásné atmosféře díky výkonům obou týmů. Když k nám přijedou Pardubice, je to vždy pro náš tým alarmující prvek, protože Pardubice jsou kvalitním týmem, který hraje evropské poháry, a naše vzájemné zápasy patří k ozdobám ligy. A ten dnešní takový opět byl. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a první čtvrtinu jsme zvládli jak v obraně, tak v útoku. Trefovali jsme některé střely z dálky, hlavně Tomáš Vyoral. Našim úsilím v obraně především v prvním poločase, kdy Pardubice nebyly ještě v takové rychlosti a neměly rytmus střelby, jsme se snažili dostat do našich kolejí. Ve druhém poločase se hra vždy změní, protože to stojí hodně sil. Je to těžké, protože je tam spousta kontaktů, spousta pohybu, spousta rychlosti. My jsme pak chtěli kontrolovat naše vedení, což moc dobře neumíme, navíc Pardubice vygradovaly svůj výkon díky skvělým akcím nebo individuálním střelám. V závěru jsme ale, když jsme nedobře vystřelili, měli útočný doskok, a to nás podrželo v komfortu do závěrečné dvouminutovky. Dnes jsme do toho dali energii, chtěli jsme vyhrát a udržet domácí neporazitelnost. Chtěl bych poděkovat klukům i skvělým fanouškům a doufám, že dnešek byl pozvánkou na středu, kdy k nám přijede slovinská Rogaška v rámci Alpe Adria Cupu.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Věděli jsme, že to bude tvrdý zápas. Hlavní věc, na kterou jsme se připravovali, byl útočný doskok soupeře, a to se fakt nepodařilo eliminovat. Navíc jsme nezačali dobře a Děčín nám utekl asi na deset bodů. Postupně jsme se ale dostávali do kontaktu, ale jakmile to bylo na pěti bodech, vždy přišel doskok a Děčín zase odskočil. Ty doskoky rozhodly. Nehráli jsme špatný zápas, od nás i Děčína to byl skvělý basketbal, ale kdybychom si pohlídali útočný doskok Děčína, mohlo to být úplně jiné.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK AREMX Děčín): „Byl to super zápas a byl vyrovnaný. Nám se ale povedla první čtvrtina, kdy jsme odskočili na dvojciferný rozdíl, a to nás obrovsky nakoplo. Padlo tam hodně těžkých střel, hlavně od Tomáše Vyorala, který trefil důležité trojky. V průběhu zápasu jsme si pak drželi náskok, i když také jsme měli hluchou chvíli, kdy jsme blbě doskakovali v obraně, a Pardubice toho využily, ale první čtvrtina rozhodla.“

12 26 38 0 17 10 15 20 26 5 77 73

Absence Pardubic: křídla Pandula a Kotas.

Pořádně vyhecovaný by měl být souboj o přední místa v tabulce, kde rozjeté Pardubice zkusí zaskočit Děčín, který v minulém kole střelecky nezvládl duel v Kolíně, a nebude chtít připustit další ztráty, hlavně na domácí palubovce. Zvláštní zápas čeká trenéra Beksy a dlouholetého rozehrávače Válečníků Levella Sanderse, kterého fanoušci v Děčíně dodnes mají velmi rádi.

Pardubice jedou na šňůře pěti výher v řadě, když naposledy otočily vyrovnaný duel s USK. A budou si chtít vyšlápnout i na Děčín, byť ten je doma těžko k poražení.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Je málo klubů, které systematicky budují svoji image a potenciál na všech úrovních jejich struktury. Pardubice takovým klubem jsou již řadu let, letos to dokládá jejich účast v pohárové Evropě. Co se týká samotného týmu, jeho kvalita se rok od roku zvyšuje příchodem kvalitních českých či zahraničních hráčů. Zvenku to vypadá, že kouč Levell Sanders se hodně opírá o trio Američanů - Burnetta, Autreyho a Walla, jimž zdatně sekundují ostatní hráči. Čeká nás tudíž hodně práce, obrana i útok musí mít kvalitu na nejvyšší úrovni, stejně jako koncentrace po celých 40 minut na každý detail. Porazit Pardubice je výzvou, která dává již několik let našim vzájemným zápasům punc atraktivity, a já věřím, že tak tomu bude i v sobotu, kdy bychom rádi udrželi prozatímní domácí neporazitelnost.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Třetí sezonu po sobě Pardubice posilují a hlásí se o finále, třetí sezonu po sobě vypadá jejich soupiska nabitá a výsledky budí respekt. Ve dvou minulých sezonách dosáhl na finálovou účast náš Děčín, letos je situace snad ještě více otevřená, než v letech přecházejících. Jisté ovšem je, že Pardubice zatím hrají výborně v české lize a na výbornou se jim daří i na mezinárodní úrovni. Družstvo táhnou dva Američané na perimetru a silná podkošová sestava. Těším se na naše první letošní střetnutí a moc rád bych uvítal plný dům děčínských fanoušků. Budeme připraveni odvést své maximum.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Děčín částečně změnil svou sestavu, přišli podkošoví hráči Pavel Houška s Jakubem Krakovičem, ale řekl bych, že jeho styl hry je pořád stejný. Samozřejmě, tím, že se vrátil Pavel, mají dominantního pivota, ale stále je to Děčín, který hraje tvrdě a agresivně. Identita týmu je stále stejná. Z našeho pohledu je nejdůležitější věc, abychom bojovali víc než Děčín. Děčín je tým, který fakt bojuje o každý míč. Vždycky má víc střel než soupeř, protože má hodně dobrý útočný doskok. Proto bych řekl, že naše bojovnost musí být na vyšší úrovni než u Děčína.“