20.0
#24
16.0

Ten, co 28 minut mlčel

Slezané to opakovali jeden po druhém. A měli pravdu. Dva body za výhru (neboť letos už se nejede na procenta) visely nad děčínskou palubovkou téměř celých 40 minut. Když si je ale Opava měla sebrat, nevypadala, že je skutečně chce. Proto po všech stránkách zajímavý duel se spoustou zvratů i skvělou atmosférou nakonec ztratila. A dlouho nadměrně nervózní domácí, snažící se setřást nymburské démony, tak nakonec hosty udolali 72-65.

Děkovat za to mohou především dvěma mužům. Zaprvé forwardu Pomikálkovi, který si i přes několik energických dunků jinak spíš nenápadným způsobem došel pro 13 bodů, 11 doskoků a zejména pro +16 bodů za svých 30 minut na hřišti.

Kdo ovšem sebral tým z podlahy, když mu teklo do bot, to byl rozehrávač Ondřej Šiška. V první půli to schytával za hloupé ztráty na perimetru, nevěřil si a nebyl vidět. Ještě méně viditelný však byl dosavadní lídr týmu Vyoral, který nabral v první půli nesportovní faul a ve druhé pro změnu technickou chybu za protesty proti odpískání faulu při bloku na Šiřinu, takže už 16 minut do konce stál faul od povinného střídání, přičemž jen těsně předtím trefil své první (3) body v utkání.

Paradoxně jeho blok vypadal mnohem čistěji než první, který reprezentačnímu point guardovi udělil bez námitek sudích v první půli, ač soupeře výrazně kontaktoval tělem.

I z této sekvence bylo znát, že tradičně třaskavý zápas Děčína s Opavou se rozhodoval mezi rozehrávači. A ze všech čtyř byl jednoznačným králem Šiška, byť ještě po 28 minutách zůstával bodově na suchu. Pak ale s Vyoralem na lavičce už nebylo nač čekat. Šiška se vyvezl na vlně energie udělené týmu střídajícím Krakovičem a neúnavně doskakujícím Pomikálkem, a pak už prováděl jednu odvážnější věc než druhou.

Trojkou původně až 8bodového manko týmu srazil na 44-45 (po útočném doskoku Landy, který byl +22 za pouhých 13 minut) a na konci třetí čtvrtky už další trefou poslal tým do vedení.

Kritickou fází pak byl start čtvrté čtvrtiny – opavský veterán Blažek tam nesportovním faulem dal domácím rychlé 4 body a okamžitě byl také od kouče ztrestán vystřídáním. Zásadní rozhodnutí potom udělal právě opavský trenér Czudek, který - ať už z jakýchkoli důvodů - stáhl za stavu 58-50 svého generála Šiřinu, který nakonec odehrál 32 minut.

Druhý opavský dirigent Kouřil zůstal pak sám proti duu Šiška – Vyoral a zejména první jmenovaný v tomto kritickém úseku utkání kraloval. Na Dragounovu trojku odpověděl svou vlastní a pak přidal i nájezd na 56-48. Poté mu na chvíli vypomohl Vyoral, aby o něco později na Kouřilovu asistenci a trojku odpověděl další trojkou na 64-56. Když Kouřil asistoval v pick-and-rollu, Šiška, který zápas končil na 13 bodech a +12 za svých 27 minut, vyslal do brejku Vyorala.

Tři minuty do konce šla Opava do zóny a znovu se vrátil Šiřina. V hlavní roli u hostů však dál zůstával Kouřil, který za stavu 66-60 neproměnil nájezd a další míč ztratil (zisk Šišky), a potom už bylo na zvrat pozdě. Domácí sice nevyužili své útočné doskoky k definitivnímu úderu, takže Blažek ještě košem s faulem snížil půl minuty na 66-63. Vzápětí ale hosté – ať už cíleně, nebo shodou okolností -  faulovali, ač by jim po případné minuté střele domácích ještě zbýval čas na potenciální poslední trojku, a chladnokrevný Pavel Houška tak z šestek stvrdil děčínské vítězství.

To se po velkou část zápasu k domácím nechtělo příliš naklánět. Určitě ne po 12 (většinou perimetrových) ztrátách z vyrovnané první půle (proti 4 opavským, v první čtvrti byl poměr 8-0). Jenže Slezané z této pobídky nedokázali nic vytěžit, a to jim ještě zřetelně hrála do noty rychlost a pohyblivost menší sestavy s Kvapilem a Cvekem. Do půle se nechali přeskákat a také ničit děčínskými seběhy, navíc jim nijak závratně nefungovaly přechody do zóny.

Děčín však málo vytěžil ze své podkošové „houškové“ převahy, když zejména Pavel Houška se nechával vytlačovat příliš daleko z vymezeného území, a po změně stran už ke svým 11 bodům z první půle (9 v první čtvrtce) přidal jen další čtyři (stihl ale i 4 asistence).

Opava pak málo vyprodukovala ze svých vzorných pick-and-rollů, které Válečníci brání jen ve dvou, a šikulové Šiřina s Kouřilem z nich mohli domácí trápit útok za útokem. Hosty navíc v kritické fázi čtvrté čtvrtiny zradila až moc profesorská hra bez přidané hodnoty hraničního nasazení. A to domácím stačilo – posbírali důležité útočné doskoky a o zbytek se postarali jejich rozehrávači.

Znovu překvapilo, jak za svými loňskými výkony zaostává úřadující MVP ligy. Mnozí si ještě pamatují dechberoucí show Jakuba Šiřiny z prosincové prodloužené právě v Děčíně, kde svůj oslabený tým velkolepě vedl v útoku i obraně až ke konečnému triumfu. I tentokrát byl s 13 body a 6 asistencemi nejlepší z týmu, ale už nevládl.

Kouč reprezentační U20 Czudek po loňském senzačním ME, které nebývale vyšlo Radovanu Kouřilovi, prohlásil, že by se měl propracovat do role jedničky v Prostějově. K tomu sice nedošlo, ale teď má 21letého playmakera „u sebe“ v Opavě a dva zápasy přecházející Děčínu, kde byl Kouřil top skórerem týmu, naznačily, že i když u žlutomodrých nedochází přímo k výměně stráží, nastává tak či onak nová doba…

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Gratuluju soupeři k vydřenému vítězství, protože dnes to bylo trápení z obou stran. Vyhrál bojovnější a koncentrovanější tým. My jsme zvládli tři čtvrtiny, nezvládli jsme ale tu poslední, která rozhodla. Inkasovali jsme v ní dvacet šest bodů, což je v zápase, kde to nejde v útoku, hrozně moc. Navíc jsme v poslední čtvrtině dovolili Děčínu útočný doskok a sami jsme ho dostali na koně. Chyběla mi také větší touha po vítězství, jež naopak nechyběla Děčínu. Nevím, možná se na nás podepsala dlouhá cesta a pozdní příjezd. Prohra mě mrzí, protože Děčín nebyl v top formě a šlo zde vytěžit víc. Ale nezvládli jsme to a body zůstaly doma.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Očekával jsem, že to nebude jednoduché utkání, protože jsme hráli třetí zápas v šesti dnech, z toho dvě těžká na palubovkách soupeřů. Taky se hrálo v netradičním čase. Navíc Opava je velmi kvalitní tým, zápasy s ní bývají atraktivní a hraje se do posledního hvizdu. My jsme předvedli několik tváří. Měli jsme vcelku dobrý vstup, ale po festivalu hloupých ztrát jsme měli v poločase dvanáct ztracených míčů oproti čtyřem opavským. Nedařila se nám ani střelba a místy to vypadalo, že se hůř adaptujeme proti zónové obraně a menší sestavě Opavy. Soupeř pak hrál díky pestrosti svých rozehrávačů kombinaci pick-and-roll, se kterou je velmi efektivní, a má na ni vhodné typy hráčů. Je složité tuhle kombinaci ubránit, když na perimetru má střelce. Momentum utkání nám přinesly dva získané míče Jakuba Krakoviče, jenž pomohl v defenzivě zvednout umdlévající náladu, a odvaha Ondry Šišky, který trefil důležité střely. Pak se nastartoval Robert Landa, přidal se Tomáš Pomikálek, najednou jsme byli na koni a koncovku jsme si pohlídali. Bylo to vydřené vítězství, ale máme dva body a bereme je všemi deseti. Musím také poděkovat našim fanouškům, že nám skandováním a hlasitou podporou pomohli se nastartovat.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Rozjezd jsme měli pomalý, ale drželi jsme s Děčínem krok. Docela slušně jsme doskakovali a drželi jsme nízký počet ztrát. Ale dostávali jsme laciné koše a měli veliké nedostatky v komunikaci. Ve druhém poločase jsme si vybudovali náskok osmi bodů, jenže rychle jsme o něj svými chybami přišli. Děčín přitvrdil a získával důležité míče, z nichž dával jednoduché koše z protiútoku. Taky jsme hodně polevili na doskoku.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „S Opavou jsou to vždy těžké zápasy, ale v šatně jsme si řekli, že musíme předvést dobrý výkon, hlavně poté ostudě v Nymburku a částečně na USK. To se nám v prvním poločase moc nedařilo, bylo to nervózní, možná se podepsal i pozdní herní čas. Po poločase jsme ale omezili počet ztrát a líp řešili útok i obranu.“

8 26 34 0 13 8 11 22 20 0 71 65

Opavský tým rozhodně nemůže mít radost, že pondělní televizní magnet (od 20:15 vysílá ČT Sport) na děčínské půdě spadá právě na večer, kdy před Válečníky stojí povinnost rehabilitace před vlastními fanoušky za krutou sobotní sprchu ze stánku mistra. Je jisté, že po „fénu“ kouče Budínského bude za domácími hráči hořet palubovka a o to větší náboj tato prestižní bitva nabídne.

ARMEX při dvou posledních porážkách pokaždé inkasoval téměř 90 bodů, byť v tom bylo prodloužení na Folimance a duel v Nymburce. Tým má aktuálně dokonce záporné průměrné skore (o 0,8 bodu) a brání jen na velmi netypických 80 bodů, na čemž má (podobně jako u ostatních týmů) svůj podíl nový pravidlový výklad zvýhodňující útočnou fázi týmů.

Z čísel Děčína vyniká nízký počet faulů (16) a z druhé strany – s výjimkou duelu s Lions - poměrně řídké zastávky na trestné linii. Mezi střelci jasně ční 15bodový playmaker Vyoral, který s Opavou svede třaskavý souboj s reprezentačním rozehrávačem Šiřinou. Ten se zatím rozjíždí pomaleji a dvakrát za sebou byl nyní bodově zastíněn svou zálohou Kouřilem (v posledních dvou utkáních byl top skórerem týmu, jehož je teď už druhým střelcem s 10 body), který se znovu může stát žolíkem Slezanů.

Ti zatím skvěle brání (65,6) a mohou domácím hodně znesnadnit přechodovou fázi. Jak se jim to povede, bude dalším ze zajímavých bodů očekávaného utkání.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání s Opavou se hraje v netradičním termínu a netradičním čase, přesto si myslím, že stojí za to přijít do haly a zafandit našemu týmu. Budeme to jistě potřebovat, neboť vzájemná utkání s Opavou bývají velmi napínavá a bojovná, kdy se o výsledku rozhoduje mnohdy až v posledních vteřinách. Jakub Šiřina jako MVP minulé sezóny určitě bude chtít své spoluhráče strhnout k nejlepšímu výkonu a na to musíme být mentálně připraveni. Doma chceme ubránit svoji palubovku, uděláme všechno pro to, aby dva body zůstaly v Děčíně.“

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Potkají se dva české týmy bez cizinců, navíc v televizním utkání, takže si myslím, že zápas bude mít vysokou úroveň. Ani o motivaci nebude nouze, jelikož s Opavou vždy bojujeme o přední příčky v tabulce. Musíme se soustředit hlavně na náš výkon a vydržet to po celý zápas. Bohužel, v posledních zápasech nás to limitovalo a stálo nás to výhru na USK. Takže doufám, že nás opět skvělí děčínští fanoušci přijdou podpořit a pomohou nám si připsat další cennou výhru.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Musíme bojovat tak, jak jsme bojovali v sobotu s USK. Děčín je silný tým, podobný jako USK, hraje tvrdý basket, ale když zabojujeme, můžeme u něj vyhrát.“

Atrakce utkání: možnost zakoupit si regionální bílý burčák z Vinařství Lobkowicz Roudnice nad Labem, poločasová soutěž o pizzu z restaurace Trattoria Ciao Ciao II, vystoupení děčínské taneční skupiny Maniacs.