4.0
#55
4.0

„Šílený Max“ králem Tatranu!

Pokud ostravský výkon z Děčína měl být pro Opavu varováním před derby, nejspíš ho nevzala příliš vážně. A po střelecky katastrofickém 30procentním večeru s trojkami 32/5 odešla z haly Tatran poražena 68-53. Její lídr Šiřina končil na pouhých 4 bodech za 32 minut a byl -14 bodů při pobytu ve hře. Kromě 14 bodů power forwarda Gniadka nikdo další střelecky nevynikl a k tomu byli hosté (stále bez křídla Zbránka) na hlavu poraženi na doskoku (47-29), který letos konečně chtěli vylepšit.

Soudě podle úvodních ligových bitev se zdá, že Ostrava letos trefila nevyzpytatelnou „zámořskou loterii“. Křídelník Smith zapsal 15 bodů s 9 doskoky, power forward Sevlie 18 bodů s 9 doskoky a králem večera byl playmaker Max Guercy – jen 173 vysoký chlapík zazářil 12 body, 11 doskoky, 8 asistencemi a 5 zisky! To vše podpořil 18 body a 8 doskoky opět výtečný křídelník Bratčenkov (trojky 8/4). Mimochodem - v šesti hrající NH (Opava v 9) dostala od svého základu 67 z 68 bodů.

Po vyrovnaných 30 minutách rozhodla v kulise 1000 diváků závěrečná část (21-6, Opava v druhé půli jen 21 bodů), v níž hosté minuli 11 trojek. Domácí tu nezastavilo ani 5 z jejich 19 ztrát a po 3 trojkách a 3 duncích dospěli k triumfu, v této čtvrtině taženi 19bodovým triem Guercy, Bratčenkov, Sevlie.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „V pátek jsme si na videu řekli, jak chceme hrát, a 35 minut jsme to plnili. Klíč k úspěchu je obrana. Chtěli jsme, aby Opava dala balony na ty hráče, co moc neumí střílet, a to se povedlo. V poločase jsme si ještě řekli, co zlepšit, a pak v poslední čtvrtce dostat 6 bodů je fantastické. Klobouk dolů před hráči, navázali na výkon v Děčíně. MVP utkání byl Max Guercy, který nedovolil na hřišti žádný chaos, a proto jsme ho sem brali.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Je vidět, že Dušan tu udělal kus práce. Vypadalo to, že náš tým je nově složený a NH je spolu dlouho. Derby je derby, nemá svého favorita, dnes byla výborná atmosféra, ale my jsme sem přijeli vyhrát. Na hřišti však byl jen jeden tým. Z naší strany byla snaha, ale chyběla basketbalovost. Jsem hodně zklamaný z naší hry v útoku, 53 bodů je málo. Nemohli jsme se dostat do své hry, najížděli ti, co nemají najíždět a podobně.  Klobouk dolů před ostravskou obranou, byla opravdu výborná. Myslel jsem si, že NH přehrajeme na rozehrávce, ale Max Guercy výborně dirigoval hru a nepustil svůj tým do žádného chaosu, dal důležité trojky a dnes byl on tím, kdo rozhodl utkání. Chci se omluvit našim fanouškům za to, že když přijeli, tak viděli Opavu, na kterou nejsou moc zvyklí. Byla taková bez chuti a zápachu. V sobotu náš čeká další utkání, a když budeme hrát takhle, budeme mít problémy znovu.“

7 22 29 2 10 10 13 17 17 4 46 53

Nová huť začala slibným výkonem v Děčíně, kde rozhodně nepropadla, což je pro nově poskládaný tým povzbuzením. A to ještě týmu chyběl forward Alič, o jehož návratu nejsou bližší zprávy. Nejasno je i o křídlu Opavy Zbránkovi, který ze zdravotních důvodů nemohl nastoupit proti Ústí.

V ostravském dresu se ukázal na úvod v dobrém asistentském světle nový playmaker Guercy. Na křídle se blýskl 22 body Sterling, který si vybojoval i 9 házených šestek. A své si pod košem odehrála i třetí zámořská posila Sevlie. A to ještě nebyla řeč o výtečném 21bovovém představení křídelníka Bratčenkova. Opava tak jako favorit nemusí mít v Tatranu vůbec snadnou práci.

Daniel Klímek (křídlo NH Ostrava): „Očekává se klasické slezské derby, kde budou rozhodovat maličkosti. Proto budeme rádi za každého našeho fanouška na prvním domácím zápase sezony.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Ostrava je pro nás stejnou neznámou, jako bylo Ústí. Má nové cizince, o kterých skoro nic nevíme. Přesto jedeme vyhrát a prodat sebevědomí, nabyté v sérii (přípravných) výher.“