14

#11
7.0

Luka po čase povstal!

Do konce února sázel nejméně 20bodové zápisy jako na běžícím páse, ale pak jako když utne – 6krát za sebou se Luka Igrutinovič na dvacítku nevyšplhal a jeho tým nabral z posledních 9 zápasů děsivou bilanci 1-8. Doma s Lions ovšem srbský skórer opět nabil svou opakovačku a 34 body (dvojky 12/12, navíc 10 doskoků a 3 asistence) sestřelil Lions (103-88), což NH pomohlo udržet minimální náskok na deváté Tury.

Huť si o vítězství řekla v prostředních dvou čtvrtinách, jež v souhrnu ovládla 66-43. Patřil jí doskok (42-23), dosáhla 20 bodů z druhých šancí, a i když víc ztrácela (19, hosté 34 bodů z brejků), jasně lepší byla z trojek (12-2). Hráče utkání Igrutinoviče doplnili v kulise 1200 fanoušků Bratčenkov (18), Kerr (14), Číž (13+7 asistencí) a Bohačík (11+9 doskoků). Za hosty kontrovalo americké trio James (23), Lamar (22), Wright (20).

NH neměla kvůli ztrátám dobrý start (7-16, James 9), ale pak zaklekla do bloků, vedena Igrutinovičem, který už po 15 minutách měl 22 bodů, otevřela druhou čtvrtinu dvouminutovou šňůrou 10-0, půli vyhrála 54-40 a pak už vedla alespoň o 9 až do konce.

Lions nyní zbývají už jen dva zápasy na vymazání ztráty jedné výhry na 11. Brno, s nímž mají lepší vzájemné zápasy.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Do zápasu jsme špatně vstoupili, hlavně co se týče útočné fáze. Po prostřídání jsme to dotáhli na plichtu po první periodě. V té druhé jsme šli přes Jindřichův Hradec a hráli jsme výborný basketbal. Když to bylo o 15 bodů, tak to Adam Číž zbytečně párkrát hodil hostům do ruky a oni z toho dali jednoduché koše. Nezabalili to, Lamar dal 3 trojky a trochu to zdramatizoval. Nicméně jsme to dotáhli do vítězného konce. Za vítězství jsme rádi a budeme doufat, že vyhrajeme i zápas s USK a zůstaneme v boji o play-off.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Do utkání jsme slušně vstoupili. Bohužel nás opět srážejí jednoduché střely zpod koše, které jsme dnes měli, a při tristní úspěšnosti střelby za 3 body, když ty šance zpod koše máme, tak si nemůžeme dovolit je neproměňovat. Ze začátku jsme solidně bránili, ale opět jsme upustili od toho, co jsme chtěli hrát, to znamená zastavit jednoduché koše. Bohužel hráči, když šla Ostrava přes nás, začali panikařit a ustoupili od toho, co chceme hrát. Ostrava si pod vedením Igrutinovice bezpečný náskok a utkání kontrolovala. V závěru jsme se sice dostali na přijatelný rozdíl, za což jsem rád, že jsme to nezabalili, ale Ostrava si to už jen kontrolovala.“

Vzájemné zápasy této sezony v NBL: 3-0

Vyhraje konečně Nová huť, která má bilanci 1-8 z posledních 9 zápasů a padla už pětkrát v řadě? To je hlavní otázka, kterou si kladou před stěžejní bitvou s Lions nejen ostravští fanoušci. NH potřebuje výhru jako sůl, aby si udržela odstup před dotírajícími Tury a Ústím, s nimiž má shodně horší vzájemnou bilanci. Není však jasné, zda tým bude mít k dispozici lídra Igrutinoviče, jenž naposledy (v Děčíně) chyběl.

Hosté přijíždějí bez kvarteta Melski, Šoula, Jakub Novák, Hanuš, nicméně osa celku je připravena a musí myslet na výhru, jež by týmu vrátila naději na vyhnutí se baráži.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Pokud ještě chceme pomýšlet na play-off, tak musíme vyhrát. S tím také jdeme do zápasu proti Hradci.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Další náročný zápas venku, Ostrava je doma tradičně silná. My se však nyní nemůžeme ohlížet na sílu soupeře, ale v každém zápase se musíme maximálně snažit urvat výhru. Věřím, že v Ostravě se o ni porveme.“