17

#0
15.0

Zlomit Tura je stále těžší

Takové drama hrané v řádně hlučné atmosféře – díky oběma táborům - si tohle rozuzlení nezasloužilo. A také si ho nezasloužil hráč, který 12 body (celkem 14) protáhl domácí Tury úspěšným prvním poločasem. I pro Jereho Vučicu, chlapíka s filmovou tváří a nováčka mezi profíky, ale tohle byla velká zkušenost. Chorvatský forward poté, co jeho tým ve zdánlivě rozhodující obraně už téměř vybojoval míč, musel ještě zvládnout poslední krok a míč dopravit do bezpečí skokem za zadní lajnu. Jenže v nouzi nevěděl, kam ho vrací, a našel tak pod košem zcela volného soupeře Pavla Houšku, který 25 vteřin do konce zakončením na 59-60 svému týmu získal už téměř výherní tiket.

Po minuté střele domácího Bannistera pak jeho celek dlouho váhal s faulem a po úspěšných šestkách opět Pavla Houšky hostům stačilo, aby při šesti zbývajících vteřinách nefaulovali při trojce soupeře. Playmaker Vyoral, který po osobně bídném zápase (v půli -15) snesl dvě minuty před koncem na týmový oltář veledůležitou trojku na 55-58, však nešikovným zákrokem přes hlavu Bannistera dal sudím šanci na půlce zapískat nesportovní faul a vrátil tak Tury do hry.

Bannister proměnil obě šestky, domácí ale něco přes tři vteřiny do konce nezvládli výhoz z půlky. Míč poslali na centra Roseboroa, který stál na trojce, navíc zády ke koši, který tak už nemohl nijak ohrozit. Válečníci tak na svitavské Střelnici vyválčili šťastnou výhru, pod níž byli nejsilněji podepsáni křídelník Pomikálek (17 bodů, trojky 5/3, 6 doskoků) a power forward Pavel Houška (12+7 doskoků).

Jejich tým po střelecky mizerném vstupu do utkání (po 5 minutách 9-0) zvedl svůj útok až díky rozehrávači Šiškovi a i přes poločasové skore 36-29 postupně dorovnával hru i bodový stav.

Rychlí, pohybliví a vysocí Tuři působili hostům potíže na mnoha frontách a v obrovské bitvě o každý odražený balon vedli o půli na doskoku 22-15. Všemi možnými způsoby se tlačili pod koš, v čemž nejvíc vynikali oba guardi Bannister s Maysem. Naopak dlouzí muži se proti stabilním a kvalitním děčínským obráncům neměli individuálně jak prosadit a americké podkošové trio tak o půli končilo na 3 bodech.

Co vyniklo, byla poločasová (8/7 – 2/0) i konečná bilance šestek (20/14 - 7/3). To v součtu se ztrátově se horšícím Děčínem (do půle 6, celkem 17, poměr v poslední čtvrtině 1-6) a neschopností obou celků trefit ve čtvrté čtvrtině cokoli z dálky dávalo téměř jistotu dramatické koncovky, jež nakonec také přišla.

Děčín ve druhé půli nakopnuly 4 trojky, z nichž tři padly ve třetí čtvrtině do příliš odstoupené obrany domácích. Naopak Tuři se dostali psychicky výrazně dolů po pouhých 3 bodech za prvních šest a půl minuty druhé půle, kde Válečníci asi nejvíc přišlápnuli svou osobní obranu. Obranám a nízkému skore televizní bitvy všeobecně nahrál i k faulům hodně tolerantní metr druhého poločasu, který už místy bral hráčům odvahu pouštět se do mlýnice ve vymezeném území.

Tury vedle Vučici v kritických chvílích podrželi především svým individuálním mistrovstvím Mays (15) a Bannister (13+4 asistence a TH 7/7 po 9F+).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Pro nás je to díky průběhu velmi cenná výhra, každé vítězství zvenku bude v letošní dvoukolové základní části opravdu hodnotné. Že se Svitavy budou zlepšovat, to se dalo predikovat. My jsme do utkání nevstoupili dobře, prohrávali jsme 0-9. Nedařilo se nám střelecky. Ta selekce střel nebyla ideální, nebo jsme zakončovali s malou rutinou v podkošovém prostoru. Domácí se dostali do dílčího vedení. Každopádně my jsme na to rychle zareagovali a vrátili se do hry. Zase jsme ve druhé čtvrtině polevili v koncentraci a dostali jsme i některé těžší střely. Dál jsme pokračovali v některých promarněných šancích, nebo jsme začali dělat ztráty nesmyslnými přihrávkami do území nikoho, případně jsme hledali špatného adresáta. Z poločasové ztráty jsme se ale oklepali, což umíme. Dostali jsme se zase do hry tím, že jsme ji líp četli. Proměnili jsme hned na startu třetí čtvrtiny trojkový střely, dostali jsme se na dostřel, když jsme ale šli do mírného vedení, domácí se dostali k obratu. My jsme tam začali opět špatně číst hru. Byli jsme i dost slabí na míči. Hra se přitvrdila, a čím víc se krátil čas, tím oba týmy chtěly za každou cenu vyhrát. To bylo kořením tohoto utkání. Nakonec vyhrál šťastnější tým… V globálu náš výkon nebyl oslnivý. Byla tam spousta technických nedostatků a slabších neproduktivních chvil, a vliv měla i dobrá hra domácích. Fyzická, tvrdá, což se promítlo na bojovnosti utkání.“

Stanislav Petr (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme zahráli dobře první poločas. To, co jsme potřebovali, tedy určitý náskok, to jsme si vybudovali, ale v poločase jsem říkal, že může rozhodnout nástup do třetí čtvrtiny. Že my musíme být tvrdší v obraně než soupeř. Hráči Děčína se tam ale trefili za tři a okamžitě z toho byla remíza. V závěru přišla nešťastná chvilka, kde jsme vybojovali míč, který jsme chtěli vrátit do hry, ale na pravém místě stál Pavel Houška, který lehce zakončil. Tam se koncovka zrodila lépe pro Děčín. Kdybychom v té situaci získali míč my, tak by to dopadlo třeba i obráceně, ale tak to nejde brát. Děčín vyhrál a to se počítá.“

8 29 37 1 16 8 17 14 20 5 62 62

Válečníkům zatím chybí suverenita výkonů, proto do Svitav nemíří v roli velkých favoritů. Týmu v posledních utkáních výrazně poklesla úspěšnost a četnost trojek, zároveň se málo dostává na trestnou linii, plusem je naopak zvedající se počet doskoků.

I podle kapitána svitavského celku se Tuři i přes nejpočetnější zahraniční soupisku jeví dost týmově, což ukazuje i třetí nejlepší obrana ligy (73,7). S Děčínem se navíc díky své výšce budou moct měřit na doskoku. Jak ale ukázaly Sovy, i tuto sílu Svitav lze eliminovat, navíc Děčín disponuje rozsáhlou podkošovou vozbou. Hosté navíc budou chtít využít i slabé tuří ofenzivy, druhé nejslabší v lize (72).

Brett Roseboro (centr DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děčín je velmi disciplinovaný tým, který hraje velmi dobře týmově. Je to těžký soupeř, který je připraven hrát tvrdě a intezivně celý zápas. Do zápasu musíme být připraveni jak fyzicky, tak po stránce chytrosti hry. Musíme hrát celý zápas na sto procent a s cílem vyhrát.“

Martin Vaňák (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „V televizním zápase se každý chce ukázat v nejlepším světle. Člověk je vždycky dost vyhecovaný a taky je pod určitým tlakem, když se na něj dívá dost lidí. Podle mě ale tohle většina hráčů neřeší a berou to jako normální zápas. Pokud jde o soupeře, tak Děčín hraje velmi tvrdě. Musíme si zvyknout na to, že se asi nebude pískat všechno. Pár tvrdších zákroků se asi bude pouštět. My tak musíme trochu víc přitvrdit. Určitě na to máme.“

„Naposledy na USK jsme hráli velmi dobře, především v obraně, kde jsme dostali 65 bodů, což je velmi dobré. Teď jsme vlastně třetí v tabulce v obdržených bodech. Náš výkon má určitě vzestupnou tendenci. Od té doby, kdy přišli Brett Roseboro a TJ. Bannister, si to všechno postupně sedá a hrajeme daleko líp. A především se změnil rozehrávač a to je nejdůležitější článek hry.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Nový titulární partner, tým z poloviny tvořený zahraničními hráči, větší ambice a cíle. To jsou na začátku nové sezony Svitavy. Určitě to bude zajímavý duel, ve kterém domácí budou sázet na individuální kvalitu především v útočné fázi. Jakým způsobem to eliminujeme, ukáže až samotné utkání, ale pokud chceme uspět, musíme se jednoznačně opřít o agresivní a důraznou obranu. V útoku pak musíme omezit počet zbytečných ztrát míče, které v posledních utkáních degradovaly náš výkon.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Čeká nás nebezpečný tým, který má ve svém středu mnoho cizinců doplněných o kvalitní české hráče. My chceme navázat na domácí výhru s Opavou a předvést kvalitní výkon. Věřím, že pokud omezíme zbytečné ztráty a navážeme na zlepšenou obranu, můžeme ve Svitavách uspět.“

Atrakce utkání: soutěž o vouchery do Bowling a Squash centra ve Svitavách a o voucher na pizzu z Pizzerie ART ve Svitavách.