20.0

#5
3.0

10. výhra ve ztrátovém derby

Domácí do východočeského derby vlétli povzbuzeni pohárovou výhrou v Minsku a bylo to na nich vidět. V páté minutě trefil dvě rychlé trojky forward Wall a kouč Růžička si musel brát oddechový čas. Po něm se jeho Tuři zlepšili, ale šestadvacet bodů v první čtvrtině nebyla obraná vizitka, se kterou by byl spokojen.

Druhá desetiminutovka velké střelecké manévry nenabídla, když oba celky dohromady daly jen 28 bodů. Rozdíl se stále pohyboval mezi devíti až jedenácti body a přesně na jedenácti se zastavilo i poločasové skore po trojce Kohouta.

Zápas se zlomil ve třetí desetiminutovce, kdy sedm minut hosté vzdorovali, ale závěr čtvrtky prohráli 12-2 a domácí utekli už přes dvacet bodů. Tuři zkusili v poslední čtvrtině ještě jeden vzdor, ale nedostali se ani na kontakt a Pardubice v poklidu dokráčely pro desátou výhru sezony (86-65).

Zápas byl přehlídkou ztrát, jichž se urodilo celkem 46, a oba celky se o ně podělily rovným dílem. Pardubice však předvedly výrazně lepší střelbu (55 procent z pole a 38 z trojek). Lídrem domácích byl 19bodový Wall, Burnett, jehož start byl v ohrožení, nakonec přihodil 15 bodů. Nejlepším střelcem podeváté padlých Turů byl i ve svém třetím zápase za tým Jelínek (14), ale s výjimkou Roseboroa (12) s Maysem (10) se nedočkal větší podpory spoluhráčů.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Děkuji našim fanouškům za to, že nám fandili i za nepříznivého stavu. Pardubice hrají výbornou sezonu. Jsou kompaktní na obou stranách hřiště. My jsme se na utkání chystali, ale bohužel jsme ho odehráli v tempu, které nám ve čtvrtek v poháru stačilo na výhru nad prvoligovým Novým Jičínem. Vůbec jsme se nedostali do tempa, ať už na obranné nebo útočné polovině. Nakonec bych rád řekl, že pokud náš první rozehrávač skončí za 20 minut na palubovce s rozdílem skore -22 a jeho náhradník +3, tak to jasně vypovídá o tom, že příliš předržoval míč a je to námět do dalšího tréninkového procesu.”

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Jsme rádi, že jsme zopakovali týmový výkon z Minsku. Opět jsme podali dobrý týmový výkon na obou polovinách hřiště, opět jsme měli 5 dvojciferných střelců. Míče nám šly dobře z ruky. Jediný časový úsek, který nám příliš nevyšel, byla první polovina druhé čtvrtiny, kdy jsme přestali tlačit na Svitavy v obraně, oni měli komfort v útoku, připravili si dobré pozice, navíc my jsme přestali vybíhat protiútok. Hosté se tak dostali na rozdíl 6 bodů. Ve druhé polovině druhé čtvrtiny jsme se ovšem vrátili zpět k naší hře a opět jsme se dostali na dvojciferný rozdíl. Klíčová byla třetí čtvrtina, kde jsme tlačili na Svitavy, nutili je k těžkým střelám a správně vybíhali protiútoky. Chtěl bych pochválit tým za dobrý týmový výkon na obou polovinách hřiště a poděkovat fanouškům obou týmů, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Rád bych, abychom v podobné atmosféře hráli všechny domácí zápasy.”

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitav): „Rozhodlo týmovější pojetí hry Pardubic. My jsme nedokázali dobře bránit, v útoku jsme si moc nepůjčili míč, takže jsme měli spoustu těžkých střel, někdy jsme si dokonce ani střelu nevytvořili. Domácí nás v tom jasně přehráli a to rozhodlo.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Zápas byl super. Bylo to derby, hrálo se ve výborné atmosféře. Díky tomu se nám hrálo velice dobře. Nečekal jsem, že rozehrávači Svitav budou hrát tak sobecky. Naše týmovější pojetí hry rozhodlo.“

16 18 34 5 8 10 23 16 17 8 52 65

Absence Pardubic: křídla Pandula a Kotas, u dalšího křídelníka Burnetta je start nejistý.

Zajímavé utkání se dá čekat na Dašické. Pardubice jsou zatím nejlepším druhým týmem ligy a doma jsou neporažené. Naposledy před svými fanoušky skolily silnou Opavu a zdá se, že jsou odhodlané držet druhou příčku tabulky dlouhodobě. Skvělé výkony potvrdila Beksa i nečekanou výhrou v Minsku ve FIBA Europe Cupu. Svitavy se však po příchodu trenéra Růžičky zvedají k lepším výkonům a po úvodní porážce s Prostějovem už přivezly nečekanou výhru z horké palubovky Kolína. Navíc v prvním kole zvítězily Pardubice ve Svitavách jen o devět bodů.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Svitavy zatím odehrály pod vedením nového trenéra pouze dva zápasy, ale i v nich už byl patrný rukopis Luboše Růžičky. Tuři zagresivnili obranu, snaží se hrát aktivněji, například v řešení kombinací pick-and-roll. Párkrát postavili zónový presink, celkově lze vidět snahu o maximální aktivitu na obranné polovině. Jiří Jelínek je pro Svitavy kvalitní posila. Mezi ním a trenérem Růžickou je dobrá chemie, mají velkou vzájemnou důvěru, takže Jirka má mnoho střel. Do týmu zapadl velmi dobře. Svitavy jsou hodně aktivní na útočném doskoku. Mají hráče, kteří pro tuto činnost mají dobré předpoklady: Jelínka, Vučicu, ale třeba i rozehrávače Mayse. Získávají tak mnoho odražených míčů. Také si musíme dát pozor na klasickou svitavskou zbraň - trojky. Pokud jde o nás, rádi bychom jeli na vlně týmového výkonu, jaký jsme podali v Minsku, a to na obou polovinách hřiště. Musíme být pokorní, ale sebevědomí.”

Jan Špaček (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pardubice nyní produkují dobrý basketbal, takže nás čeká velice těžký zápas. Když k němu ale přistoupíme tak, jako k zápasu proti Kolínu, a to hlavně na obranné polovině, máme velkou šanci na úspěch.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pardubice mají velmi silný tým, což se potvrdilo jejich výhrou v Minsku. My si budeme především muset pohlídat doskok, který nám v posledních zápasech dělal problémy.“

Atrakce utkání: timeouty a přestávky mezi čtvrtinami vyplní cheerleaders IM Cheer Pardubice, v poločase vystoupí skupina AC KidFit Pardubice.