11.0

#21
5.0

Drama na Dašické pro Beksu

Domácí Pardubice do očekávaného zápasu před 1115 diváky výborně vstoupily a hlavně díky rychlým devíti bodům Walla získaly mírný náskok, který poté díky košům Švrdlíka a Burnetta narostl až na osm bodů. Hosty držel ve hře sedmi body Zbránek. Druhá čtvrtina pak nabídla v Česku málo vídanou přestřelku, kdy se oba celky blížily třiceti bodům za jedno hrací období.

U domácí Beksy se o skórování staral Burnett, jenž přihodil dvanáct bodů a byl v poločase na sedmnácti a také Potoček, který se ve druhé desetiminutovce blýskl 8 body. Slezané se drželi díky košům z vymezeného území a byli v kontaktu, přestože jim nepadaly trojky, nicméně v závěru poločasu se ve skore propadli na -12.

Pak ale jakoby se domácí zapomněli v poločase v šatně a Opava začala stav postupně dorovnávat. V 7. minutě třetí čtvrtiny už Jurečka otáčel trojkou na 61-63 a do závěrečné desetiminutovky vstupovali hráči Opavy s nejtěsnějším náskokem. Poslední čtvrtina byla na body relativně skoupá, ale drama nechybělo. Týmy se střídaly ve vedení velmi pravidelně. V domácím dresu se ke skórujícímu Burnettovi přidal Autrey, hosté sázeli na rozloženou ofenzivu mezi více hráčů.

Na Autreyho trojku odpověděl košem Šiřina a minutu před koncem bylo znovu srovnáno. Domácí znovu poslal do vedení Burnett, Šiřina dal na druhé straně pouze jednu šestku a poté fauloval Burnetta, jenž zvýšil na 85-82. Po timeoutu našel Šiřina výborně Kvapila a ten snížil na rozdíl jediného bodu. Poté už hosté museli faulovat Walla a jeho trestné hody stanovily konečné skore.

Hvězdou utkání byl Burnett, který dal s výbornou úspěšností 27 bodů. Zdatně mu sekundoval Autrey, jenž ke 20 bodům přidal i 7 doskoků a 8 asistencí. Do dvouciferných čísel se za domácí dostali ještě třináctibodoví Wall se Švrdlíkem a desetibodový Potoček. Beksa střílela s výbornou úspěšností z pole, navíc doskočila 16 míčů v útoku, čímž vynahradila 19 ztrát.

Od druhé porážky v řadě (87-84) neuchránila Opavu ani čtveřice střelců s dvouciferným počtem bodů, vedena Dragounem a Gniadkem s 12. Šiřina sice zůstal na sedmi bodech, ale přidal k nim málo vídaných 11 asistencí. Hosté trefili jen sedm trojek z 26 pokusů.

Petr Czudek (kouč BK Opava):  „Byl to pěkný zápas. My jsme chtěli hrát v jedenácti hráčích, využít větší rotaci, než jsme předpokládali, že bude mít soupeř. Šli jsme do toho s velkou energií, bohužel první čtvrtka nám trošku utekla, nebyli jsme schopni zastavit útočný doskok Pardubic. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali zpátky do hry, tam jsme hráli výborně a Pardubice si vybraly trošku slabší koncentrační chvilku. Rozhodovala koncovka, kde rozhodují individuality a ty byly na straně soupeře: Burnett s Autreym jsou zkušení hráči a umí koncovky zahrát. Až na nepokrytý útočný doskok soupeře nemůžu svému týmu nic vytknout. Jsem rád za energii, kterou jsme do toho dali. Jenom mě mrzí, že kdybychom takový výkon podali doma, tak porazíme Kolín, což je pro nás daleko větší ztráta, než tady prohrát o 3 body. Celkově se nemáme za co stydět.“

Tomás Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám se podařil první poločas. Měli jsme výborný útočný rytmus, vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice v postupném útoku, díky převaze na obranném doskoku jsme chodili do rychlých protiútoků, které jsme proměňovali. Bohužel nás srážely jednoduché ztráty, poločas byl o 10 bodů, ale my jsme dovolili Opavě dát 16 bodů po našich hloupých ztrátách, kdy to hosté chodili jedna na nula nebo dva na nula. Rozdíl mohl být daleko vyšší a zápas by se asi vyvíjel jinak. Ve třetí čtvrtině jsme totálně ztratili útočný rytmus, vypadli jsme úplně z útočné role, byli jsme chvíli v křeči, ale možná už nabranými zkušenostmi ze zápasů z evropského poháru jsme zachovali chladnou hlavu. Hrozně důležité pro nás bylo, že v poslední minutě jsme proměnili šestky. Dlouhodobě nemáme nějak vysoké procento, ale v rozhodujících chvílích jsme všechny proměnili a získali jsme náskok, který už Opava nebyla schopná zvrátit.”

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Pro nás byl určitě klíčový první poločas, hlavně první čtvrtina, kdy jsme neplnili úkoly trenéra, ustupovali jsme od střelců, kteří proměňovali. Trojky v prvním poločase byly pro vývoj zápasu klíčové. Pardubice se dostaly na koně a potom už to nějak setrvačně dojely až do konce. Dostali jsme se sice ve třetí čtvrtině do zápasu, což je určitě pozitivní, ale nepodařilo se nám vyhrát, takže se už můžeme připravovat na další zápas a snad vyhrajeme v Ústí.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Hlavně byla škoda třetí čtvrtiny, mohl to pro nás být trošku pohodovější zápas a nemuseli jsme jít do další koncovky. I tak jsme rádi, že jsme ji zvládli, ale musíme se vyvarovat takových třetích čtvrtin, kdy jsme úplně vypadli z rytmu, a byli jsme úplně mimo.“

11 19 30 4 27 14 13 18 22 9 103 84

Absence Pardubic: křídla Pandula a Kotas.

Zápas dvou týmů, co si budou chtít spravit náladu, uvidí hala Dašická v Pardubicích. Beksa po těžkém zápase o víkendu v Děčíně, kde se jí nepodařilo vynahradit nezvládnutou první čtvrtinu, prohrála v týdnu i ve FIBA Europe Cupu v Nikósii. Navíc se ve špatném světle ukázala obrana Pardubic, která dovolila nejprve 79 a poté na Kypru dokonce 99 bodů.

Slezané také nejedou do Pardubic s příjemnými pocity z minulého utkání. Před televizními kamerami nedokázali doma zastavit rozjetý Kolín a hlavně koncovku zápasu Opava nezvládla. Teď ji čeká na hřišti Pardubic těžká šichta, protože tam ještě Beksa v sezoně neprohrála.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Opava hraje dlouho pohromadě, hráči jsou velmi sehraní, dobře čtou obranu soupeře a volí pro sebe dobrá řešení. Řekl bych, že mají vysoké střelecké sebevědomí, okamžitě, jak jsou volní na perimetru, vystřelí za tři body - v mnoha zápasech mají více vystřelených trojek než pokusů za dva body. My jim nebudeme chtít dovolit získat střelecké pohodlí a útočný komfort. Na obranné polovině často střídají osobní i zónovou obranu, což musíme dobře číst a vytvářet si dobré pozice pro zakončení. Musíme být také připraveni na agresivní obranu pick-and-rollu, protože Opava často využívá předskok a i zdvojení, a nejen v těchto situacích nesmíme dělat jednoduché ztráty. Důležitým faktorem bude i obranný a útočný doskok, pod oběma koši musíme dominovat, nedovolit Opavě další pokusy po neúspěšných střelách z perimetru. S Opavou jsou to vždy velmi kvalitní i emotivní zápasy, a tak bych chtěl pozvat všechny naše fanoušky do haly na Dašické.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Pardubice letos hrají velice dobře a budou silnějším soupeřem, než byl v pondělí Kolín. Na druhé straně my na ně umíme zahrát, takže jedeme se vztyčenou hlavou a se snahou poprat se o dobrý výsledek.“

Václav Bujnoch (forward BK Opava): „Bude to určitě těžký zápas, ale pokusíme se napravit výkon proti Kolínu. Teď musíme vyhrát někde venku a v Pardubicích se nám většinou daří, tak proč nevyhrát hned tam.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM Cheer Pardubice a skupiny Rock Dance Pardubice, soutěž o vstupenky na utkání BK Pardubice - Šiauliai a o medovník od kavárny Nano café, vysílání BeksaTV s komentátory René Peškou a Lukášem Kotasem.