9.0

#8
7.0

Marko 29 do půle! Brno 3. v řadě!

Brňané přežili v domácím zápase s Prostějovem mizernou první čtvrtinu a dokázali ovládnout už třetí zápas v řadě (93-88). Orli tažení skvělým point guradem Markem nasázeli v první čtvrtině 30 bodů (Marko 15) a vedli o třináct. I druhá čtvrtina patřila Markovi, jenž přidal dalších 14 bodů a neuvěřitelnými 29 poločasovými body udržel svůj tým ve vedení, i když se rozehrála domácí hvězda Ware. Ten pomohl svému celku ke 34bodovému druhému období a snížení rozdílu na 51-56.

Po přestávce pokračovala dobrá střelba domácích, hostům se ale přestalo dařit. Marko nepřidal ani bod, v dresu Brna se k Wareovi naopak přidal další Američan Simpson a také Radek Pumprla. Do poslední desetiminutovky tak šli domácí s šestibodovým vedením.

Zápas se rozhodoval až v posledních dvou minutách, protože hosté vydřeli dvě a půl minuty před koncem vyrovnání z rukou Slezáka a poté i převzali vedení (85-86). Jenže za poslední minutu spáchali 4 ztráty, domácí Tomanec s Pumprlou otočili skore a Mikulič pohlídal domácím v závěru třetí výhru v řadě.

Oba týmy se blýskly velmi dobrou úspěšností střelby, hlavně za dva body, ale Brno bylo přece jen lepší a vynahradilo tak svých 18 ztrát a také 14 útočných doskoků soupeře.

Mělo hned šest hráčů ve dvouciferných číslech, nejvíc bodů dal Simpson a to 19. Ware přidal 15 bodů, stejně jako Tomanec. Hosté nedokázali podpořit ostrostřelbu Marko, který zápas končil na 34 bodech (7 trojek), 9 asistencích, 7 doskocích a 7 ztrátách. Slezák s Jacobsem přidali po 15 bodech, ale nikdo další se výrazněji neprosadil.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): "Věděli jsme, že Prostějov je silný soupeř, má formu, ale také hrál v pondělí utkání a chyběl mu i důležitý hráč na doskoku a v pick-and-rollu (Norwa). Za první poločas beru úplnou odpovědnost na sebe, protože jsme zkoušeli něco, co hráči nemají zažité, měli jsme na nácvik málo času a v poločase jsme se vrátili k našim obranným principům, což nám pomohlo  k vítězství. Měli jsme opět mnoho ztracených míčů, ale je vidět, že tým už dostává svoji tvář, takže věřím, že postupem času chyby odbouráme, abychom se vyhnuli dramatům v koncovce. Hráčům gratuluji ke skvělému výkonu a týmové hře, děkuji fanouškům, dnešní pozitivní energie z hlediště byla cítit a hned se hraje lépe."

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): "My jsme na konci vyrobili několik ztrát, které nás možná stály výhru, jelikož jsme většinu utkání vedli.I přes prohru musím poděkovat hráčům za snahu a za to, jak utkání pojali,dařilo se famózně Romanu Markovi, zejména v první půli, ve druhé se trochu odmlčel. Brno šlo ve třetí čtvrtině přes nás a bohužel se k Romanovi dlouho nikdo nepřidal. Chyběla podpora dalších střelců, tedy kromě Pavla Slezáka."

14 22 36 3 14 9 19 23 22 9 92 88

Absence Brna: rozehrávač Kozina, křídlo Jedovnický (nejistý start).

Domácí Brno se po příchodu americké posily Warea dostává do formy a s jeho pomocí se chce do konce kalendářního roku odlepit ode dna tabulky. K tomu však bude potřebovat potřetí v řadě podat nadstandardní výkon a možná znovu zvládnout vyrovnanou koncovku. Proti Opavě i doma se Svitavami zvítězilo jen těsně o čtyři body. Navíc bude chtít Orlům vrátit porážku z prvního vzájemného zápasu.

S Orly to po odchodu dvou opor nevypadalo dobře, ale v Prostějově se podařilo stabilizovat kádr a jasná výhra z minulého kola nad Ostravou ukazuje herní vzestup týmu. Navíc i přes všechny potíže jsou Orli na čtvrtém místě tabulky, a jestli si chtějí svou pozici udržet, ze hřiště posledního Brna musí odvézt dva body.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): "Po úspěšně zvládnutém domácím utkání s Opavou a neméně důležité výhře ve Svitavách bychom se rádi pokusili o hattrick. Nebude to ale lehké, Prostějov má kvalitní tým, byť v poslední době přišel o pár opor, máme na paměti první vzájemné utkání, které se nám hrubě nepovedlo. Věříme však, že i s podporou fanoušků získáme další vítězství."

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Brnu vyšla výměna zahraničních hráčů, navíc se vrátil do sestavy klíčový křídelník Michal Křemen. Je to jiné Brno než to, které jsme v říjnu porazili o propastných 44 bodů. Momentální kvalitu prokazuje i výsledkově, kdy po vítězství doma s Opavou a ve Svitavách je rozhodně psychicky nahoře. Proto to nebude ve vysokoškolském kampusu jednoduché. Očekáváme vysoké nasazení z obou stran, boj o první šestku je pro nás velkou prioritou.“

Atrakce utkání: zápas je součástí projektu Každý koš pomáhá.