6.0
#8
6.0

Orli explodovali: 112, trojky 26/17!

Prostějov dál mocně šlape do pedálů a v pátém kole to odneslo Brno. V rozhodné první čtvrtině mmcité spáchalo sebezničujících 10 ztrát, přičemž v kritické dvouminutovce od stavu 16-12 Orli díky dvěma trefám po útočných doskocích odskočili až na 26-12. Autor 4 trojek v první čtvrtině Slezák pak pomohl skore natáhnout až na 31-12. A dál už nebylo co řešit.

Orli, kteří soupeře deklasovali 112-68, měli 6 dvojciferných střelců, 45 bodů jim dodala lavička, 36 bodů dali po 26 ztrátách soupeře, 19 bodů získali z 12 útočných doskoků, zpod koše dominovali 46-20 a také měli o 16 střel z pole navíc. Především však fantasticky stříleli z trojek (26/17, 65 procent).

Lídry týmu byli před 965 diváky Tomanec (19), Slezák (17, trojky 6/5) a Norwa (15 za 15 minut). Brno mělo nejvýraznější postavu v Sinadinovičovi (26, trojky 7/4).

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Prostějov nastoupil do zápasu od první minuty velmi dominantně a my jsme se naprosto ztratili, stydím se za výkon našich hráčů a oni by se taky měli stydět. Vědí proč, ale to je na interní analýzu. Gratuluji trenérovi domácích za výborně odvedený zápas, skvělé nasazení jeho hráčů a taky děkuji za výbornou atmosféru v prostějovské hale. Chci se touto cestou omluvit všem našim fanouškům a všem, kteří nás podporují na naší cestě. Dnes to byla ostuda a už se to nestane.“

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Dneska to bylo velmi přesvědčivé, velmi dobře jsme stříleli, dobře jsme si půjčovali balon a taky jsme dobře bránili. Na rozdíl od utkání s Ústím nám to vydrželo celý zápas. Navíc jsme jakoukoli chybu hostů potrestali přesnou střelou. Dobré je i to, že se do rotace dostali i mladí hráči. Je těžké vybrat nejlepšího hráče zápasu. Řekl bych celý tým, protože Pavel Slezák to skvěle nastartoval v první čtvrtině, výborně hrál Čenda Tomanec a Lukáš Palyza, také Michal Norwa hraje s velkou chutí, Roman Marko má 11 asistencí, dařilo se Petru Dokoupilovi, ale vyberu Maxe Kulona, protože se mu utkání povedlo po všech stránkách.“

10 21 31 4 8 8 26 20 19 3 51 68

Absence Prostějova: forward Sehnal (rekonvalescence po zlomenině v nártu).

Při skore 86-84 a bilanci 3-1 by se chtělo říct, že výsledky Orlů jsou dílem velkého štěstí. To štěstí je však solidně řízené. Tým drží sdílený top skórer ligy Palyza s rozehrávačem Marko, který zatím musí tahat 32 minut na utkání. Až se výrazněji přidají i další, včetně nového playmaker Kulona, mohou na tom být Hanáci ještě lépe. Brno nemá v derby co ztratit, může jen překvapit a k tomu by mohl pomoci nový křídelník Mikulič, který byl jedním ze strůjců první výhry nad Svitavami. Týmu pomohl zlepšit dosud slabý útok, který drhne i vinou 20 ztrát (5,8 pivot Painter, 5,3 rozehrávač Sinadinovič).

Michal Müller (mluvčí Orli Prostějov): „Brno přijede v dobré pohodě. Naposledy dokázalo porazit svitavské Tury a to mu určitě dodá sebevědomí. Musíme na to být připravení a hrát dobře od první minuty. Ukázat, že u nás se body nerozdávají. My se chceme soustředit především na vlastní výkon. Sezonu jsme rozehráli dobře a v tom chceme pokračovat.“