27

16
23

Beksa trojkopalbou k postupu

To, čeho se chtěli vyvarovat nejvíc, je srazilo hned na začátku pátého utkání o přežití. A když Tuři ustáli i tři ztráty za první minutu, přišla už v polovině úvodního dějství další morová rána – na domácím Wallovi si udělal dva fauly za sebou v první půli klíčový dispečer ofenzivy Mickelson. Jakmile vystřídal, rozohnil se 6 body v řadě pardubický power forward Švrdlík, který utrhl skore na 18-11, a když si na lavičce krátce oddychl nejvytíženější muž Beksy Nečas, přišel ničit z druhé vlny křídelník Pandula. Ten třemi trojkami a další tříbodovou akcí zařídil během pouhých dvou a půl minuty na přelomu první a druhé čvtiny 12 bodů v řadě a za stavu 30-12 tím zasadil hostům už po 11 minutách hry K.O.

Domácí pak sice nikoli poprvé v sérii usnuli na vavřínech a řadou ztrát i promarněných zakončení kolem koše dali Svitavám ještě jednou „čichnout“, od stavu 35-24 už ale opět převzali kontrolu nad závěrem první půle. A startem do třetí čtvrtiny soupeře srazili do kolen úplně forwardi Škranc s Wallem, kteří náskok vysunuli za pět minut i díky dalším 5 ztrátám Turů až na 57-36. Dál už nebylo co řešit.

Hosté spáchali 23 ztrát, z toho 6 za první čtvrtinu a 11 do půle. Kromě 23bodového Roseboroa se nikdo výrazněji neprosadil, neboť defenzivu domácích, stejně jako útok skvěle řídil i bez skórování veterán Nečas. Pardubice po celém kurtu naháněly svitavské rozehrávače a každou minutu jim tak ubíraly síly. Od startu druhé půle bylo o vítězi definitivně jasno. A Beksa po výhře 90-62 postoupila do semifinále. Svitavy končí na historicky nejlepším sedmém místě.

Domácí měli výbornou úspěšnost trojek (13/7 do půle a 22/11 celkově) a její šiky vedli Pandula (16), Wall a Škranc (po 14).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí od první minuty stříleli s výbornou, vysokou úspěšností za dva i za tři body, díky velmi pestrému útoku dobře nacházeli volné střelce. My jsme se pak dostali trochu do psychické deky, začali jsme hrát hrozně individualisticky a z toho pramenil poločasový rozdíl patnácti bodů. Pak jsme samozřejmě zkoušeli něco změnit, ale domácí svojí ostrou hrou, organizovanou na obranné i útočné polovině, měli zápas pod kontrolou. Na obranné polovině je neskutečné, co pro tým odvede Radek Nečas, co tenhle borec zvládá v takovémhle věku - klobouk dolů před ním. Pardubice nás dostávaly do čím dál většího bodového rozdílu a pak už je těžké, když vidíte, že je dvanáct minut do konce a prohráváte o 22 bodů, s tím něco dělat. Moji hráči se snažili, ale bohužel už nám pak došla jak fyzická, tak mentální síla. Domácí dnes byli jednoznačně lepší, zasloužili si vyhrát a blahopřeji jim k postupu.“

Brett Roseboro (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na začátku zápasu byly Pardubice agresivnější než my, bránily nás od míče, hrály obranu jeden na jednoho, takže jsme se nemohli dostat do našich útočných systémů. Náš výběr střeleckých pozic nebyl od začátku dobrý, nedostali jsme se do ničeho, co bychom chtěli hrát. Někteří naši hlavní hráči se dnes trochu trápili, nechali jsme Pardubicím hodně bodů ze ztrát. Celou sérii nás Pardubice tlačily do těžkých střel a do ztrát, z čeho získávaly lehké koše.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Zaprvé bych chtěl pogratulovat Svitavám a jejich trenérovi k super sezoně. Byl jsem v minulosti v několika situacích v týmech, kdy se vyměnil trenér uprostřed sezony, a není to jednoduché. Určitě bych chtěl poděkovat i nám, našemu týmu, našim fanouškům, protože to byla dobrá série a cítili jsme od fanoušků velkou podporu. Když vyhrajete sérii 4-1, zdá se to jednoduché, ale toto určitě nebyla jednoduchá série. Svitavy jsou nebezpečný tým, nechtěli jsme je nechat hrát jejich hru, kdy střílejí hodně trojek, nechtěli jsme je dostat do rychlých protiútoků, vždycky jsme je chtěli dostat pod obranný tlak po celých čtyřicet minut a myslím, že se nám to po většinu série dařilo. Třetí zápas, který jsme hráli u nich, byl kombinací různých faktorů, i svitavští fanoušci nás trochu rozhodili a v tom zápase jsme nevytvářeli tak dobrý obranný tlak jako v jiných zápasech, takže Svitavy byly schopné vyhrát. Ve čtvrtém zápase jsme do toho vlétli velice agresivně, podařilo se nám dát několik rychlých košů, oni měli ze začátku hodně ztrát a vedli jsme už o hodně. V basketbale to ale bývá tak, že přichází šňůra jednoho týmu, šňůra druhého týmu a domácí tehdy udělali podobnou šňůru proti nám. Znám to i z doby, kdy jsem hrával, že vedete o hodně bodů a nejste schopni utkání uzavřít tak, jak byste si přáli, a to byl přesně tenhle zápas. Pro nás to byla velká věc, že jsme i ztrátu velikého náskoku ustáli a dotáhli jsme to k vítězství. Před posledním utkáním jsem říkal, že je těžké uzavřít sérii, protože soupeř vždycky bude dělat vše, co se dá, aby ještě zůstal ve hře. Říkal jsem hráčům, že to dnes nemusí být 16-0 už od začátku, ale líbilo se mi, jak náš tým byl soustředěný, dobře bránil a přisel do toho s energií. Stejně jako v celé sérii, i dnes to byl od nás kompletní týmový výkon a všichni se podíleli na vítězství a na postupu.“

Viktor Půlpán (rozhrávač BK JIP Pardubice): „My jsme chtěli hlavně dobře začít, aby si Svitavy nemyslely, že tady dnes můžou vyhrát, což se nám povedlo. Hned v první čtvrtině jsme oskočili na dvouciferný rozdíl a klíčové bylo, že jsme výborně nátlakově bránili. Nenechali jsme Svitavám žádné jednoduché body. V druhém poločase tam bylo pár lehkých košů, ale poučili jsme se z třetího a čtvrtého zápasu ve Svitavách, kde jsme taky měli vyšší vedení a oni se na nás dotáhli. Dneska jsme to dotáhli i díky fanouškům, kteří byli skvělí. Ve čtvrté čtvrtině už bylo na Svitavách vidět, jak byli jejich hráči unavení. Roman Marko toho musí mít strašně moc, střídalo se na něm hodně hráčů a musel to mít proti nám těžké. Právě to sérii rozhodlo, že jsme nenechali Romana vyniknout a tvořit pro spoluhráče.“

15:45

Absence Pardubic: guard Příhonský (dlouhodobé zranění), power forward Kohout (nemoc – nejistý start).

Pardubičtí ztratili ve Svitavách trochu nečekaně zápas číslo tři díky nadšenému výkonu domácích, ve čtvrtém duelu vedli hosté až o 21 bodů, aby se v závěru obávali o výhru. Tu nakonec urvali a v domácím prostředí budou chtít pojistit svůj postup do semifinále. Tuři však udělají všechno pro to, aby vrátili sérii ke středečnímu šestému utkání do Svitav.

Hraje se už v 15:45 a před televizními kamerami, neboť duel živě přenáší ČT Sport.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Utkání se bude odvíjet od kvality naší obrany. Klíčové bude, abychom bránili tak jako v posledních zápasech. Druhá věc je, abychom daleko lépe řešili situace v útoku při změnách obrany Svitav z osobní na zónovou, abychom nepřecházeli střelecké pozice. Věřím, že k vyšší úspěšnosti střelby nám pomůže i naše domácí prostředí, protože v hale na Dašické máme nastříleno. Naším přáním a cílem je toto utkání zvládnout co nejlépe a dovést ho do vítězného konce.“

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nemáme vůbec poraženeckou náladu. Chceme vrátit sérii do Svitav! Musíme si dát pozor na začátek utkání, který nám ve středečním zápase nevyšel. Sice jsme to na konci utkání dotáhli, ale nevyšlo to. Celý zápas se musíme držet na vyrovnaném skore a pak můžeme pomýšlet na vítězství.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders Cheeky cheerky Hradec Králové a Aerobic centra Pardubice, v divácké soutěži budou hlavními cenami dárkový voucher na kompletní servis kola od mojekolo.cz a medovník od kavárny Nano café, dále běží speciální soutěž v průběhu celého play-off o podepsaný originální dres pardubického hráče dle vlastního výběru.