7.0
#14
7.0

Mistr druhé překvapení nedopustil

Basketbalisté Nymburka zvládli v Opavě poslední čtvrtinu a nepřipustili po včerejší prohře druhé překvapení za sebou. Zvítězili 66-79, v sérii vedou 3-1 na zápasy a ve středu mohou doma sérii ukončit.

Na hráčích Nymburka bylo od začátku patrné, že nechtějí Opavě dovolit srovnat sérii a zdramatizovat semifinále. Nejradši by rozhodli co nejdříve, ale to jim nahecovaní domácí (stále bez power forwarda Gniadka) před velmi dobře naplněnou halou (1400) nedovolili.

Vstup do zápasu vyšel hostům výborně a vedli 6-14. Domácí se ale vzpamatovali a do konce čtvrtiny srovnali skore. Druhá čtvrtina nabídla poprvé dvouciferný náskok favorita (21-31), ale i v té chvíli Opava zareagovala a třemi trojkami otočila na 34-33.

Po přestávce se Slezané chytli v útoku a vedli až o pět bodů, než Nymburk v závěru třetí desetiminutovky otočil ve svůj prospěch. Definitivně se tak rozhodovalo až v závěrečném období s 6 ztrátami Slezanů, které hosté vyhráli 9-21 a nedali domácím šanci. Posledních šest minut zápasu vyhrál Nymburk 4-14 a ukázal svoji sílu.

Středočeši zničili soupeře na doskoku, který ovládli oproti včerejšímu zápasu poměrem 25-39 a měli i 14 útočných doskoků (Opava pouze 4, ani jeden ve druhé půli). Navíc nedovolili domácím ani jeden bod z rychlého protiútoku (0-15) a slušně se vyrovnali Opavě i v trojkách. Nejlepším z pěti hráčů vítězů ve dvouciferných číslech byl Hruban s 21 body (4 trojky), Allen přidal 15 bodů a Sant-Roos 13. Opavu vedla se shodnými 14 body dvojice Šiřina (v plus/minus 0 za 28:24) – Kouřil, dvanáct bodů přidal Bujnoch.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děkuji našim hráčům za předvedený výkon. Byli jsme hvězdnému  Nymburku vyrovnaným soupeřem. Na rozdíl od včerejšího utkání jsme nedokázali dominovat na doskoku a to rozhodlo.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Opět těžké utkání v Opavě. Domácí tým, hnaný  diváky, nás hodně trápil, ale na rozdíl od včerejšího utkáné jsme si pohlídali doskok a utkání jsme vyhráli.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Hodně jsme chtěli, ale kvalita soupeře se projevila a Nymburk zaslouženě zvítězil.“

Jiří Welsh (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Opava opět vystrčila rohy a hodně nás trápila. Na rozdíl od včerejšího utkání jsme zlepšili doskok a měli jsme více druhých a dalších šancí. Nicméně hrát před opavským publikem je hodně těžké.“

16:00

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket), power forward Gniadek (stehenní sval).

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Zápas 1: 64-100
Zápas 2: 51-117
Zápas 3: 80-76

Před čtvrtou bitvou série, která dostala zcela nečekaný impuls, je ústřední otázkou to, nakolik Slezané dokážou zopakovat svůj 150procentní sobotní výkon. Mistr se podle všeho nechal až příliš ukolébat úvodními dvěma výsledky a v neděli se nejspíš už nenechá výškově poddimenzovanou sestavou nejhoršího týmu na doskoku zaskočit na lovu odražených míčů tak jako ve třetím duelu. Pro Opavu bude rovněž složité vysázet znovu 13 trojek. Stále však platí, že v play-off hodně rozhoduje to, kdo to chce víc, což Slezané v sobotu dokázali velkolepým způsobem, zvlášť při uvážení tři dny staré 66bodové porážky. Opava navíc zřejmě bude moct počítat s mohutnější podporou svých fanoušků. 1150 diváků ze soboty na play-off nebylo v této basketbalové baště žádným závratným číslem.