22.0

#8
10.0

Opava našla postupového žolíka

Soví kapitán Michal Mareš po páté bitvě věřil, že jeho parťák a ústřední opora týmu Jaromír Bohačík si umí fauly ohlídat a nikde si „blbě nesáhnout“, když utkání dojde do kritické situace. Jenže pak přišel vypjatý a nevypočitatelný šestý duel, kdy fauly mnohdy nebyly ani jasné zákroky a naopak jimi byly pohyby v nečekaných či jinak náhodných situacích. A lídr Pražanů se tak v zápase, kdy jeho tým bojoval o šestnáctiletou šanci, poroučel ze hry už 5:40 do konce útočným faulem na Bujnocha při vlastním nájezdu. Byl to jeho třetí faul během necelých tří minut (vše na podkošových hráčích, z toho 2 na Bujnochovi) a zároveň jeho 7. ztráta, přičemž 1. osobní chybu zapsal až po 21 minutách hry.

Křídelník přitom nějaký zápas končil vyfaulován – i při průměru 34 minut - jen v prvním kole sezony proti Brnu a pak už jen jednou proti Kolínu, což by se ale při 39 odehraných minutách ani nemuselo počítat. V šestém duelu čtvrtfinále, v němž skoro nestřídal, měl odehráno na něj skromnějších 32 minut. A pro USK jeho absence znamenala velkou ránu, byť skore 59-57 při křídelníkově exitu ještě nebylo beznadějné.

Kouč Pražanů Mirsad Alilovič si okamžitě po kritickém okamžiku vzal timeout a celý jej věnoval jedinému tématu – maximální mentální odolnosti ve zbylých minutách duelu. Dobře viděl, že ruce jeho svěřenců po 19 ztrátách a hromadě minutých střel z dálky už dlouho tíží obavy a v mnoha útocích se míče i ve střeleckých pozicích zbavovali tak rychle, jako by měl každou vteřinou vybuchnout.

Po onom timeoutu na sebe ještě dvakrát vzal úspěšně zodpovědnost playmaker Feštr, který pak ale při 20. a 21. ztrátě týmu pro změnu selhal, aby půlminuty do konce při útoku naděje za stavu 67-63 jeho trojku zblokoval možná životní čtvrtinu hrající power forward Bujnoch.

Už předtím musel žhavé uhlíky vyjímat z ohně za všechny soví hráče z perimetru centr Primorac, který ještě trefil delší dvojku na 64-63, ale trojku o dva útoky později už neproměnil. USK navíc v kritické fázi zápasu míč vůbec nedopravoval na forwarda Madsena, který zkraje čtvrté části trefil dvě trojky (v zápase celkem 3), kraloval při obranných zákrocích a proti všem obráncům by měl atletickou výhodu.

Ani Opava si ale nebyla vůbec jistá. V rozhodné poslední čtvrtině měla sice na své straně menší počet ztrát (3-6), ale v řadě případů stěží přecházela půlku hřiště, několikrát nevyužila výškové výhody zpod koše a při enormně nátlakové celoplošné obraně hostů už v omezené, ponejvíce sedmičlenné sestavě (křídlo Zbránek se vyfauloval nesportovním, byť podle všeho nechtěným zákrokem, po pouhých 7 minutách ve hře a stejných 7 minut hrál Kvapil) jí nezbývalo mnoho sil. Navíc do utkání šla vedle dlouhodobě zraněného Vlčka i bez čerstvě zraněného ústředního podkošového muže Gniadka a stejně stiženého snajpra Jurečky. Když se pak během čtvrté čtvrtiny vyfaulovali Zbránek s Klečkou, zbyli jí na perimetru už jen tři rozehrávači.

Ovšem i USK hrál prakticky v sedmi a jeho náročná obrana mu mohla do závěru sebrat síly do útoku. A Slezané se ve čtvrté části mohli opřít o trio Šiřina (8), Kouřil (5), Bujnoch (5 a 4F+ ze svých 6F+), jež se postaralo o 18 z 21 bodů. Power forward Bujnoch 24 minutami v Zápase 6 skládal ligovou maturitu a nejen 13 body, ale i dvěma obrannými doskoky v poslední minutě ji v roli X-faktoru zvládl na výbornou.

Obranný doskok Opavy hrál stěžejní roli ve druhé půli. Zatímco do poločasu USK využil prakticky každý svůj útočný doskok ke skórování veledůležitých 14 bodů (z 33, Opava za celý zápas 0), po změně stran Opava obřím úsilím dovolila jediný další (hned na startu 3. čtvrtiny) a už také žádný bod z druhé šance. A to byla klíčová položka vítězství 73-68, neboť po půli 12-22 vyhrál domácí tým doskok ve druhém poločase 14-10.

Celý zápas se rozhodoval v posledních 75 vteřinách, kdy po Bujnochově šestce na 65-63 minul trojku pivot Primorac, Kouřil těžkým zakončením z nájezdu zvýšil na 4 a po Bujnochem zblokované trojce Feštra opavský power forward proměnil obě šestky na 69-63, aby po posledním timeoutu USK (půl minuty do konce) snížil z nájezdu Šafarčík. A protože Šiřina byl poté 4krát neomylný na trestné linii, už pro hosty nebylo cesty zpět.

Zápas se dlouho vyznačoval snahou obou týmů maximálně rychle přecházet hřiště až k zakončení a co nejvíc se vyhýbat hře do plných. Po celém kurtu nahánění Slezané neměli téměř žádný prostor na trojky (v utkání 15/5, první dal Šiřina až po 19 minutách), které navíc mnohdy při náročném stylu hry dolétávaly stěží na přední obroučku. Totéž ale platilo o mnohem frekventovanější baterii USK (26/8), který na rozdíl od soupeře (24/22) zahodil i 10 z 18 šestek.

Při zdvojování Bohačíka ve všech typech obrany USK složitě hledal odvážné střelce a místy je našel jen v Madsenovi a později v Primoracovi. I Slezané se při důležitosti zápasu nejednou báli zakončení, ale v zádech měli stále velkou podporu svých fanoušků.

Nemalou část druhé půle pak duel připomínal patnácté kolo boxerského zápasu, kdy se oba bojovníci drží v klinči v provazech a jen tu a tam si udělí větší ránu. Opava v tomhle rohovnickém klání měla nakonec více sil, když využila větších zkušeností a přestátých nervů z play-off. A USK si musí na využití další dějinné příležitosti počkat nejméně na příští rok.

Vítěze, kteří byli v kulise 1600 fanoušků lepší z brejků (16-7) i v bodech laviček (31-21), vedle žolíka Bujnocha nejvíc táhli rozehrávači Šiřina (19) s Kouřilem (18+6 asistencí) a 10 defenzivními doskoky i nenápadný dělník Cvek. Sovy tlačili Madsen (15), Šafarčík (13), Bohačík (13, z toho 10 do půle) a Primorac (11+13 doskoků).

Opava sérii vyhrála 4-2 a v semifinále ji čeká obhájce z Nymburka.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děkuji trenérovi hostů a celému týmu USK za skvělou a férovou serii, ve které zřejmě zvítězila zkušenost našich hráčů. USK byl zdatným soupeřem, ale nezvládl první utkání čtvrtfinále v Praze a tím nás posadil do sedla. Nebyli jsme lepší, ale šťastnější. Děkuji našim hráčům za postup mezi čtyři nejlepší týmy.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Gratuluji domácím k postupu do semifinále. Rozhodla zkušenost opavských hráčů, kteří se zápasy play-off mají zkušenosti. Zdůrazňoval jsem našim hráčům, že play-off je úplně jiná soutěž než základní část, a to se ukázalo. Byl to boj o každý centimetr palubovky na všech postech a byla to dobrá série. Mým hráčům a celému realizačnímu týmu chci poděkovat za vydařenou sezonu, kterou se žel nepodařilo prodloužit do semifinále. Rovněž musím poděkovat celému našemu vedení, že jsme měli zajištěny veškeré podmínky a mohli jsme se v sezoně soustředit pouze na basketbal.“

Zápas 5: 56-70

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket), u dalšího křídla Jurečky je start ohrožen kvůli zraněnému palci na noze z Utkání 5.

Už podesáté v této sezoně dojde na střet Opavy s USK Praha. Hned osmkrát z předchozích devíti zápasů zvítězil domácí tým. Pokud tohle pravidlo bude platit i ve středu, postoupí Opava do semifinále proti Nymburku. Sovy v Opavě nevyhrály ani jednou ze čtyř pokusů, ale pro postup musí „žluté peklo“ zlomit. Rozhodovat budou detaily, ale favoritem jsou před kamerami ČT domácí hráči.

Z dosavadních zápasů vypadlo několik zajímavých údajů: ač Opava pokaždé prohrála doskok, při porážkách byla diference příliš velká, kdežto při vítězstvích výrazně menší. Po stránce důležitého prvku opavské hry, tedy trojek, se ukázalo, že tým v nich dominoval při výhrách v Zápasech 1 a 4, v Utkání 3 byla remíza 6-6, Opava zase ale zaskočila USK lepšími dvojkami. Naopak Sovy při svých vítězstvích ovládly trojky 7-2 a 9-7!

Při výhrách Slezanů v Zápasech 3 a 4 Pražané zaspali v první a v druhém případě ve třetí čtvrtině, což se ukázalo jako příliš velký výpadek.

Opavě při výhře v prvním utkání bodově hodně pomohlo duo Gniadek – Kouřil, druhý jmenovaný si pak vzal 19 body za svůj Zápas 3 doma, forward Cvek „píchl“ 16 body v druhé půli Utkání 4. Tým tak má kým nahradit případný výpadek lídra Šiřiny. USK takový záskok či X-faktor našel až v pátém utkání v podobě excelentního výkonu guarda Šafarčíka.

USK k prvnímu úspěchu v Opavě od října 2012 bude hodně potřebovat vyvarovat se především „dětských ztrát“, jako jsou kroky pod tlakem obrany. Průměr týmu v sérii je stále 20 a to je při snaze o vyrovnaný venkovní zápas nadměrné břemeno.

Dalším zásadním faktorem bude prosazení se MVP sezony Jaromíra Bohačíka. Toho s výjimkou 21 bodů z Utkání 2 Slezané zatím drží na uzdě a nutí ho řadou výpomocí míče často odkládat dál. Pro tým kouče Czudka bude vždy výhodnější, když střely poletí ke koši z jiných rukou, a proto i tímto směrem napře své úsilí v Duelu 6.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „V sobotu jsme neproměnili první mečbol. USK na nás  vyrukoval s velmi agresivní obranou, se kterou jsme měli velký problém. Když se k tomu přidalo několik proměněných těžkých střel ze strany domácích, jde se do druhého mečbolu, tentokrát doma. Věřím, že se bude hrát podle našich not a za vydatné podpory publika postoupíme do semifinále.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „V Praze jsme podlehli agresivní obraně USK a dovolili ve druhé čtvrtině domácím odskočit na rozdíl patnácti bodů. Ve zbytku utkání to byl naprosto vyrovnaný zápas. Ve středu věříme v podporu tribun a zlepšený výkon z naší strany, který by nás mohl posunout do semifinále.“

Jaromír Bohačík (křídlo USK Praha): „Vracíme se do žlutého pekla, kde jsme dvakrát propadli minulý týden. Přesto věřím, že přinutíme Opavské absolvovat ještě jednu cestu do Prahy. Celá série by tak měla krásný sportovní vrchol.“

Lukáš Fetr (rozehrávač USK Praha): „Jestli chceme pomýšlet na postup pres Opavu, musíme podat minimálně stejný, ne-li ještě více bojovný a koncentrovaný výkon, jako tomu bylo v sobotu na Folimance. Pevně věřím, že se nám to povede a vše se pak rozhodne v zapase číslo 7.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, poločasová ukázka dovednosti opavských přípravek.