11.0

#24
22.0

6 smrtících trojek ve 3. čtvrtině

Viktor Cvek v poločase na kameru přiznal, že se jeho tým nechal od Sov vytlačovat na trojkový oblouk a jen ostřeloval koš z dálky. A to se mělo do třetí čtvrtiny změnit. Pražanům se ostatně nešlo po 32 bodech inkasovaných zpod koše ve třetím utkání divit, že tuhle snahu projevili. Ovšem jaká byla reakce žlutomodrých? Ve třetí čtvrtině (25-9) trefili 6 – nejednou přechodových - trojek a právě touhle baterií rozhodli o definitivním odskoku ve čtvrtém utkání (na 55-37). Po vítězství 67-56 jsou pouhou výhru od semifinále.

Dvaceti body na úspěch založil rozehrávač Šiřina (trojky 8/4), 16 (vše v druhé půli) přihodil forward Cvek. Za USK, který v Opavě ani jednou nedal 60 bodů a po úterku ještě víc stáhl svou rotaci (na 6 hráčů), se  více prosadili Michal Mareš (11), Primorac (10) a Jaromír Bohačík (10), který byl zostra naháněn Zbránkem či Dragounem, a v obraně musel navíc honit rychlíka Šiřinu.

USK se do půle hodně zaměřil na svého popravčího z Utkání 3 Kouřila, který ani po clonách neměl lehký život, a po několika ztrátách brzy střídal. Sovy už do poločasu měly převahu na doskoku, ale opět je trápily tíživé ztráty (do půle 10, celkem 19), když mnohdy šlo o nepozornost při „krokování“.  I přesto ale díky řadě minutých distančních projektilů Opavy USK po dvou čtvrtinách uhrál přijatelné skore 30-28.

Jenže třetí čtvrtina pak rozhodla o všem. Už po ní měla Opava na kontě všech svých 10 trojek, což byl dramatický rozdíl proti třem trefám soupeře. Slezanům tak nevadilo, že podruhé za sebou měl hlavní power forward Gniadek už do půle tři fauly.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání rozhodla třetí čtvrtina. Pro nás bylo velkým mementem druhé utkání v Praze, kdy nás USK přehrál. Dnes byli naši hráči koncentrovaní a až na několik chyb v závěru jim nemám co vytknout.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Dnes jsme si prohráli utkání ve třetí čtvrtině, kdy nám Opava uštědřila lekci z produktivity. V poločasové přestávce jsme si řekli, co chceme hrát, ale vůbec jsme to nedodrželi. Prohráváme 1-3 a v sobotu se v Praze pokusíme sérii prodloužit.“

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket).

Ani třetí zápas série nenabídl větší drama, protože bylo rozhodnuto už na startu. Zejména nestranní diváci tak musí doufat, že se před televizními kamerami ČT dočkají na čtvrtý pokus. Tenhle souboj by si to v každém případě zasloužil, aby bouřlivá opavská kulisa mohla ukázat všechny své přednosti. Pražané si ovšem musí dát pozor na začátek a tak jako v každém utkání především na ztráty.

Slezané ve třetím utkání předvedli, že i při zavřených trojkách si vědí rady a tentokrát zničili soupeře zpod koše. Na USK, který musí získat maximální výhodu na doskoku, bude, do jakých útočných pozic bude domácí tlačit ve čtvrtém duelu, který už pro další vývoj série může být zcela klíčový.