21.0

#33
6.0

Opava zaskočila Medvědy!

Překvapení se zrodilo v Kolíně, kde Opava oslabená o Šiřinu, Zbránka, Bujnocha a Vlčka nastoupila jen v osmi, ale už v první čtvrtině vyskočila po 5 trojkách v řadě do trháku 15-26 a ještě po 30 minutách vedla o 16. Kolín se však doma nevzdává a po trojkách amerických rozehrávačů snížil až na 70-71, ale za stavu 72-75 pro Opavu přišla v poslední minutě osudová ztráta playmakera Hunta.

Slezané díky nečekanému triumfu 72-77 ještě mají šanci na důležité čtvrté místo před play-off, v jehož čtvrtfinále je čeká USK. Pokud by Opava doma složila v posledním kole Pardubice a USK prohrál v Nymburce, ještě by jej přeskočila v tabulce a sérii s Pražany by pak začínala na domácí půdě.

Vítězové se nejvíc opřeli o duo Jurečka (18) - Gniadek (16), které 18 body potáhlo trhák z prvního dějství. 13 bodů přihodil rozehrávač Kouřil, který při absenci Šiřiny odehrál 37 minut. Ztratil sice 8 míčů, ale i tak končil 4 body v plusu. Opava nakonec ztratila 14 míčů, Kolín zatížilo ztrát 18. U Slezanů snad nejvíc vyniklo 12 bodů z pouhých 7 útočných doskoků. Kolín bodově nejvíc sytil guard Bakič (16).

Medvědi na závěr nadstavby zamíří do Děčína, kde si dají s Válečníky generálku na společnou čtvrtfinálovou sérii.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to předposlední zápas skupiny A1 a oba týmy chtěly vyhrát, aby si přinesly vítěznou „auru“ do play-off. My jsme využili v první čtvrtině chyb soupeře a dali jsme 26 bodů. Bylo jasné, že Kolín před domácím publikem zápas nevypustí, a i když jsme vedli o 18 bodů, tak zápas šel do koncovky, kde to je vždy o nějakom odraženém balonu nebo šťastné střele. Jsem rád, že jsme zápas dotáhli do konce, rozhodla střela Dragouna, který dal těžkou dvojku na 72-75, a pak už jsme to dobránili. Proti kombinované obraně, kterou použil Kolín ve čtvrté čtvrtině, jsme se nemohli prosadit. Byla účinná a nám chybělo trochu víc kreativity a odvahy do ní hrát. Byl to dobrý zápas a dobrá příprava na play-off.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „My jsme si zápas prohráli v první čtvrtině naším neuvěřitelně laxním přístupem. Někteří hráči hráli bez zájmu, jako by si přišli jen tak zahrát. V závěru jsme to zdramatizovali, v poslední čtvrtině jsme konečně našli obranu, která platila na Opavu, ale bylo už pozdě. Měli jsme útok na vítězství, ale Jimmie Hunt neproměnil trojku. Opava zaslouženě zvítězila, štěstí v koncovce si musíte zasloužit. Kdybychom vyhráli my, tak by to nebylo zasloužené. Všichni si myslí, že Opavu dělá Šiřina, ale dnes se ukázalo, že to není pravda. Opava odehrála výborný zápas bez Šiřiny a vůbec nebyla cítit jeho neúčast.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Připadlo mi, že si Kolín myslel, že vítězství přijde samo a že když nepřijel Šiřina, tak se nemůže nic stát. My jsme do toho ale šli a už v první čtvrtině jsme si udělali náskok. Jsem strašně rád, že jsme konečně přivezli vítězství zvenku, před play-off je to důležité povzbuzení. A i když jsme vyhrávali o 18 bodů, tak jsem moc rád, že jsme tu koncovku zvládli. Je to takový návod do play-off, že jsme se nezalekli toho, že bychom mohli prohrát.“

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): „Do zápasu jsme vstoupili bez energie. Chyběla nám soustředěnost a hráli jsme proti velmi dobře fyzicky připravenému týmu. My nemůžeme hrát takto proti soupeři, jako je Opava. Do druhého poločasu jsme vstoupili s mnohem lepší obranou. Podařilo se nám dotáhnout náskok a stalo se z toho vyrovnané utkání, které jsme ale neotočili ve svůj prospěch.“

7 16 23 2 15 7 14 16 23 11 75 77

Absence Kolína: křídlo Ličartovský (výron), rozehrávač Číž (svalové zranění).

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (pohmožděný stehenní sval), křídlo Vlček (loket), power forwardi Cvek (rameno) a Bujnoch (koleno).

Kolínští ještě živí naději na pátou příčku po základní části, když mohou ještě teoreticky přeskočit právě Opavu, ale hlavně jsou rádi, že se po velké sérii proher dostali do formy a poslední dvě výhry nad Pardubicemi a USK budí respekt. Medvědi k udržení šance na pátou příčku nutně potřebují zdolat Opavu alespoň o 26 bodů a pak zaválet v posledním kole v Děčíně a doufat v prohru Opavy s Pardubicemi. Letos se dvakrát ze tří zápasů radovali Slezané, když hlavně doma svého soupeře jasně předčili.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Ze druhé výhry v řadě jsem měl radost. Čeká nás Opava a já věřím, že tu řadu výher budeme prodlužovat. Čeká nás silný soupeř, který nás minule vysoko porazil. Víme, že by nám vysoká výhra dala naději na pátou příčku, ale k tomu se neupínáme, hlavně chceme zvítězit a zlepšovat formu týmu před play-off. Potřebujeme, aby se nám vrátili Číž s Bakičem (u Bakiče je myšlena ideální forma) a pak budeme opravdu konkurenceschopní.“

Rostislav Dragoun (rozehrávač BK Opava): "Kolín je doma velmi silný, je to útočný tým a začíná se mu zase dařit. Bude rozhodovat obrana. Snad se zadaří a vyhrajeme. Už jsme soupeře letos v jeho hale jednou zlomili, takže to není nemožné."

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.