11

USK Praha
BK Opava

Sovy nezastavilo ani 25 ztrát

Vysokoškoláci urvali na svou stranu veledůležitou výhru, když po boji a skvělé poslední čtvrtině zdolali Opavu 79-73 a posunuli se na čtvrtou příčku tabulky. Díky současné prohře Děčína mají stále šanci i na třetí místo po nadstavbě.

Sovy nezastavil ani děsivý vstup do zápasu, po kterém prohrávaly brzy 1-13 a domácí kouč Alilovič při timeoutu hodně běsnil. Nejdříve domácí podržel Michal Mareš a ve druhé čtvrtině Jaromír Bohačík s Primoracem pomohli vyrovnat skore. Hosté ale i pak drželi mírný náskok, který si přenesli i do čtvrté čtvrtiny.

Klíčové momenty tak přišly až v závěrečné čtvrtině. Domácí po dvou rychlých trojkách otočili a sedm minut před koncem šli poprvé ve druhém poločase do vedení. Šiřina na druhé straně po timeoutu trojkou srovnal. Pak se však hosté na tři minuty odmlčeli a USK deseti body utekl do vedení. Nejlepší ligový střelec Bohačík se na šňůře podílel pěti body. Pak se zase dvě minuty trápili domácí a hosté osmi body zápas zdramatizovali. Jurečka v krátkém sledu trefil trojku, získal míč a nabil Blažkovi na koš, čímž se hosté dostali půl minuty před koncem na 75-73. Pak však trefili své šestky Šafarčík i Bohačík a hosté už se neprosadili.

USK kraloval ve všech statistických ukazatelích kromě jediného, a to ve ztracených míčích. Tam předvedli domácí děsivý výkon, když si připsali hned 25 ztrát oproti pouhým jedenácti chybám Opavy. Slezané ale jinak ztráceli ve střelbě i v doskakování. Opava se nedostala ani na 40 procent úspěšnosti z pole, přičemž měla o 23 pokusů víc než domácí. Vysokoškoláci byli lepší na doskoku (39-24) i ve střelbě trojek, kde obávané střelce z Opavy dorovnali na 8-8, ale vypálili o deset pokusů méně. Střeleckým lídrem domácích byl tradičně s 15 body aktuální MVP měsíce Jaromír Bohačík, který přidal i osm doskoků, ale také pět ztrát. V bodech ho dorovnal i Michal Mareš, po dvanácti přihodili Šafarčík a Primorac. Hosté měli nejlepších střelců hned pět a všichni dali deset bodů. K Šiřinovi a Jurečkovi se přidala ještě trojice Kvapil, Blažek a Zbránek.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to dobrý zápas. Šlo o hodně. Šlo o lepší postavení v tabulce pro play-off a bylo to vidět. My jsme velice dobře začali, dali jsme 27 bodů, což tady na USK se za čtvrtinu málokomu podaří. Hráli jsme uvolněně, balon šel z ruky a bylo to jedna z nejlepších čtvrtin z naší strany. Bohužel jsme neudrželi náskok a podobně jako předešlé utkání rozhodla poslední čtvrtina. My jsme nenašli sílu překonat soupeře 1 na 1. Hlavně 25 bodů za druhou půlku je hodně málo. Koncovku jsme ještě zdramatizovali, ale soupeř si to už pohlídal trestnými hody. Bohužel jsme nevyužili 25 ztrát soupeře, ten velmi dobře bránil a nenechal nás dát lehký koš. Opět dvakrát víc vystřelených trestných hodů svědčí o tom, že naše aktivita jít dovnitř a hrát je prostě menší než u soupeře. Pro nás dobré utkání. Počkáme, jak se to vyvrbí, zda se potkáme v play-off, či ne. Myslím, že oba trenéři si z toho vezmou hodně. A pokud dojde k této sérii, bude dlouhá a vyrovnaná.“

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Říkal jsem hráčům už před utkáním, že to bude podobné jako v minulosti s Opavou. Nechápu, z čeho jsme byli tak nervózní. V prvním poločase jsme se kvůli tomu nedrželi herního plánu a vše se nám zbortilo. V útoku jsme byli nejistí, Opava dobře bránila a díky tomu nás nutila do ztrát. Měli jsme jich 25 a Opava z toho dala 30 bodů. V koncovce jsme měli štěstí. Opava nám sebrala 2 míče a měla šanci využít naší paniky. Naštěstí minula a my doskočili. Bylo to hodně vyrovnané, jako předešlá utkání. Je těžké vybrat hráče utkání po takovémto zápase.“

8 16 24 2 12 8 11 21 27 4 55 73

Absence USK: rozehrávač Mareš Marek (bolest třísel).

Absence Opavy: křídlo Vlček (po operaci zlomeniny v lokti, v sezoně už nejspíš dohrál), rozehrávač Kouřil (před týdnem sejmutá dlaha po vykloubení dvou prstů na levé ruce, aktuální informace nejsou známé).

Slezané na Folimanku míří oslabení, přesto se musí pokusit uspět, neboť v sázce není nic menšího než výhoda domácího prostředí pro pravděpodobné čtvrtfinále právě proti USK. Ten však o výhodnější čtvrtou pozici usiluje rovněž, navíc ve hře je pro oba týmy stále i útok na třetí Děčín, který je čtyři kola do konce o dvě výhry napřed, přičemž Opava s ním má už jistě lepší vzájemné zápasy, a USK je může mít rovněž.

Při aktuální vyrovnané bilanci obou celků se bude hrát i o vzájemné skore, které má nyní na své straně USK (+5), který je ale také o jednu výhru v minusu (1-2). V duelu třetího s druhým týmem podle úspěšnosti dvojkové střelby bude velmi zásadní i boj o odražené míče. Opava je v tomto segmentu tradičně poslední s 30,9, USK je o tři míče lepší. Pro Sovy však musí být mementem, že Slezané naposledy přeskákali Děčín!

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Poslední vzájemné utkání se nám nevydařilo podle našich představ. Máme tedy co napravovat. Je to pro nás důležitý zápas, jelikož všechno nasvědčuje tomu, že s Opavou poměříme síly i v play.off. Doma se nám daří, a budeme se snažit urvat další vítězství před našimi fanoušky.“

Jan Křivánek (forward USK Praha): „Poměříme síly se soupeřem geograficky nejvzdálenějším, leč v tabulce nejbližším. S velkou pravděpodobností bude Opava náš soupeř pro čtvrtfinále. Ať už se tak stane, či nikoliv, každopádně to bude naše poslední konfrontace v rámci základní části. Pro oba týmy je to klíčový zápas nejen z pohledu boje o domácí prostředí, ale i získání možné psychologické výhody. Scénářem posledních sezon vzájemného zápolení je často výhra domácího celku a my na Folimance doufáme, že tomu nebude jinak i v sobotu.“

Jaromír Bohačík (křídlo USK Praha): „Vypadá to, že tohle nebude poslední zápas proti Opavě v téhle sezoně. Je třeba odehrát ho co nejlépe i s ohledem na případná důležitější klání proti Slezanům. Na Folimance si věříme a snad potvrdíme výhru s Pardubicemi.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Na USK nás čeká přímý souboj o čtvrté místo. Domácí dokázali v minulém kole porazit Pardubice a hrají ve výborné formě. My jsme však porazili Děčín a nejedeme do Prahy prohrát.“