31.0

#21
8.0

Demolice Sov i bez lídra

Beksa v dohrávce 1. kola A1 nechtěla opakovat své poslední selhání z Folimanky a z vlastní palubovky vyprovodila Sovy s krutým přídělem 94-62, k čemuž nepotřebovala ani druhého ligového skórera Burnetta a další absentující křídlo Pandulu. Při 5 výhrách náskoku už téměř stvrdila své druhé místo po dlouhodobé části.

Na Pražany (bez centra Grunta) nachystala funkční past. Zatáhla se dovnitř vymezeného území, z trojek nepříliš nebezpečné Sovy nechala střílet z jumpů a naopak jim maximálně ztížila jejich hlavní hru se spoustou nájezdů do vymezeného území, po nichž následovaly kvalitní pardubické rotace a obsazování volných hráčů.

Zaskočení hosté, kteří si tolik střel z delší vzdálenosti obvykle nechtějí brát, v otevřených pozicích váhali a to je i podle jejich kouče začátek konce. USK, který za první čtvrtinu měl jen 4 dvojky (všechny minuté), se už po 12 minutách a 7 ztrátách propadl na 23-9 a zdál se být naložen na lopatě, drženou skvělým rozehrávačem Beksy Autreym, jenž si přenesl formu ze zápasu s Nymburkem i do středeční TV bitvy, a už po 14 minutách měl na kontě 12 bodů.

Jenže dlouho nechybující a z útočných doskoků škodící domácí se od startu druhé čtvrtiny začali „střílet do vlastních nohou“ a celkem 8 ztrátami se v tomto dějství téměř kompletně obrali o vedení, k němuž pod košem pomohl i opakovaně do méně zkušeného Petružely hrající Švrdlík.

USK, který první dvojku dal až po 13 minutách, se postupně přibližoval a od stavu 28-26 se začínalo prakticky od začátku.

Jenže pak všechno změnil start třetí čtvrtiny, nad míru rozkouskované záplavou hvizdů všeho druhu. V jejím úvodu Pražané udělali špatně vše, co špatně udělat šlo, a po ztrátách, minelách zpod koše i air ballu spadli za pouhé 4 minuty do díry 44-26, z níž už nebylo cesty zpět. Domácí, vedeni v této sekvenci 7 body Walla, udeřili z trojek i útočných doskoků a zbytek zápasu proměnili v exhibici, k níž se z druhé strany přidal závěrečnou trefou z půlky i náhradník Pražanů Ondřej Sehnal.

Beksa druhý poločas vyhrála 62-36, přičemž defenzivní průměr Sov byl před tímto zápasem necelých 70 bodů. USK jako tým závislý na bodech zpod koše jich odsud tentokrát vytěžil jen 22. Za druhou půli měl celkem 15 ztrát a celkem jich nabral 24.

Domácí plně využili svou podkošovou převahu, když vyhráli doskok a 19 bodů dali ze 14 útočných doskoků. Z jejich 6 dvojciferných střelců nejvíc vynikli Autrey (21, trojky 6/3), Škranc (16) a Wall (14), nejkomplexnější výkon však za svých 30 minut podal playmaker Půlpán, který 12 bodů obalil 5 asistencemi, 5 doskoky i 5 zisky, a byl nejvíc v plusu (+31). USK nejvíc sytili Bohačík (18+8 doskoků), Feštr (14) a Michal Mareš (12).

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Pardubice ukazují, že jsou nejkonzistentnějším týmem v lize, a jestli s nimi chcete hrát, musíte být opravdu koncentrovaní na každý detail. Od první do poslední minuty jsme neměli šanci, cítil jsem, že od začátku bylo vše špatně. Já osobně se stydím za tento výkon a je to moje zodpovědnost. Neukazuju prstem na hráče, je to moje zodpovědnost! Můj názor je, že takovéhle zápasy potřebujeme. Když jsem na tréninku křičel na své hráče, nebo jim říkal, aby něco udělali, tak to vypadalo, že je něco špatně se mnou. Doufám, že po tomto zápase to pochopí. Z mého pohledu bylo všechno v obraně i útoku špatně. Tohle je ale život, musíme to hodit za hlavu a pracovat ještě víc.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Do zápasu jsme vstoupili hodně nekoncentrovaně, nehráli jsme týmově, nevěřili si. Měli jsme volné střely, Pardubice nás nechávaly střílet, ale nikdo z nás si na ty střely nevěřil. První poločas pro nás vlastně dopadl dobře, na to, jak jsme začali. Ve třetí čtvrtce na nás Pardubice nastoupiliy ještě ve větším tempu, nezvládli jsme to, neubojovali jsme to, pak se nám přestalo úplně všechno dařit a každý začal hrát individuálně. Můžeme se z toho jen poučit a zároveň na tento zápas zapomenout co nejrychleji.”

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Pokaždé, když hrajete tento typ zápasu, kdy vám chybí důležití hráči, je to zvláštní utkání. Řekl jsem před zápasem hráčům, že nechceme prohrát kvůli tomu, kdo hraje, a kdo ne, ale chceme vyhrát vyhrát kvůli tomu, co uděláme, nebo neuděláme. Dnes jsme podali dobrý týmový výkon - nejen na útočné polovině, protože skórovalo hodně hráčů -, ale i v obraně jsme hráli velmi dobře. USK hraje typ dribble-drive útoku a to je těžké ubránit, pokud nejste připraveni a soustředěni. Přirozeně chceme pomáhat, když vidíme, že někdo najíždí, ale drželi jsme se našeho plánu a hráli jsme dobře. Ve druhé čtvrtině nám to trochu uteklo, nebyli jsme tak soustředění, ale ve třetí čtvrtině jsem byl velmi spokojen s tím, jak jsme dávali pozor na to, co jsme měli dělat. USK musíte bránit celých 24 sekund, protože hraje dlouhé útoky, nájezd a výhoz, takže musíte být disciplinovaní a koncentrovaní na to, co je potřeba udělat. Michal Mareš řekl, že jsme je nechávali volné ke střelbě, ale my jsme je nenechávali volné - bylo to tak, že driblovali a nechtěli střílet. My jsme je dobře bránili a řekl bych, že oni nebyli připraveni hrát 1 na 1.”

Lamb Autrey (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Dobře jsme se na zápas připravili. Když nejste připraveni USK bránit, tak na hřišti jen lítáte a díky tomu oni dávají body, ale my jsme byli dobře koncentrováni. Taky nám dobře zahrála spousta hráčů. Chyběl nám Dominez Burnett a Dušan Pandula, ale jak řekl trenér před zápasem, není to o tom, kdo není na hřišti, ale kteří hráči tam jsou, a co a jak dělají.”

6 22 28 3 11 7 24 20 20 10 46 62

Absence Pardubic: křídla Příhonský (dlouhodobé zranění) a Pandula (kotník).

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (třísla).

Téměř o měsíc odsunutá dohrávka prvního kola nadstavby A1 konečně srovná počet odehraných zápasů všech týmů v první šestce. Pardubice vyzvou doma USK a budou se chtít vrátit zpět na vítěznou vlnu a upevnit si druhou příčku v tabulce. Beksa v minulém kole znovu zle zatápěla Nymburku, tentokrát do konce na palubovce úřadujícího šampiona, a po nevydařené koncovce mluvila spousta hráčů Pardubic o velkém zklamání, že nedokázali zápas dotáhnout do konce. Teď je však nečeká doma nic lehkého.

Vysokoškoláci totiž hrají v posledních týdnech ve výborné formě a celkově zvítězili v sedmi z posledních osmi zápasů. V minulém kole si docela nečekaně vyšlápli na Válečníky z Děčína na jejich palubovce a teď před kamerami ČT Sport se mohou ukázat proti druhému nejlepšímu týmu sezony. Navíc nemusí mít z Beksy strach, doma jí uštědřili před dvěma měsíci jednu z pouhých pěti porážek v letošní sezoně. V říjnovém utkání na hřišti soupeře v poslední čtvrtině nestačili a prohráli o deset bodů. Dojde na střet dvou nejlepších střelců celé ligy, když hostující lídr Jaromír Bohačík vyzve jen o dvě desetiny bodu na zápas horšího Domineze Burnetta.

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Pardubice jsou jedním z nejlepších týmů v lize, navíc jsou po úspěšném tažení v evropské soutěži. Pardubice v této sezoně ještě neprohráli na domácí palubovce. My se budeme snažit být tím prvním, kdo je porazí. Abychom toho docílili, musíme hrát s plným nasazením a předvést výbornou obranu po celý zápas.“

Michal Šob (vedoucí družstva USK Praha): „Podle mě utkání, které zcela jasně patří na obrazovky TV. Oba týmy hrají poslední dobou konstantně dobře. Pardubice to potvrdily proti Nymburku a USK proti Děčínu. Navíc je celé utkání ještě vyšperkováno o individuální minisouboj Burnett versus Bohačík. Pardubice mají lepší arzenál v útoku, my zase v obraně. Oni jsou zkušenější, my zase hladovější. Bude rozhodovat každá maličkost a důraz v individuálních činnostech. Příjemnou zábavu.“

Jan Pospíšil (asistent trenéra USK Praha): „Ve středečním televizním utkání v Pardubicích bychom chtěli navázat na stále se zlepšující herní projev, který je výsledkem poctivé a tvrdé práce posledních týdnů. Klíčovým faktorem našeho střetnutí s Pardubicemi bude nedovolit soupeřům zakončovat ze snadných kombinací, a především být konzistentní při obraně pick and rollu. Pokud se budeme koncentrovat na naši hru a strategii, věřím, že bude k vidění velmi atraktivní duel.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Basketbalisté USK mají velmi dobrou sportovní formu a díky svému vzestupu se dostali do skupiny A1. Jde o velice sebevědomý tým, tradičně velmi bojovný, zarputilý, v obraně i v útoku hrající velice organizovaně. Hráči jsou dlouhou dobu pospolu, už i s trenérem, což je pro ně pozitivní. My musíme být v útoku jak trpěliví, tak chytří. Dobře číst obranu soupeře - pokud je na hráče s míčem vyvíjen enormní tlak obráncem, je potřeba hrát přes něj 1 na 1, a naopak, ostatní hráči musejí svým pohybem, nebo našimi domluvenými akcemi vytvářet dobré situace na hřišti. Shrnul bych to takto: musíme hrát trpělivě, chytře, sebevědomě a důrazně v koncovce.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a Cheeky Cheerky Hradec Králové, v divácké soutěži bude hlavní cenou medovník od kavárny Nano café, k dispozici je dětský koutek vedle McDonald’s rodinné tribuny.