9.0

#21
5.0

Beksa přestřílela i přeskákala Opavu

Pardubice díky výrazně lepší úspěšnosti střelby přehrály v dohře 5. kola A1 Opavu 96:68 a prakticky si zajistily druhou příčku po nadstavbové části, neboť pět kol do konce mají 5 výher náskoku na Děčín a k tomu i výrazně lepší vzájemné zápasy s Válečníky (2-1 a +36).

Po vyrovnaném prvním období vlétli domácí skvěle do toho druhého a třemi rychlými koši se dostali do dvouciferného vedení. To hosté v polovině druhé čtvrtky prakticky smazali, ale další rychlá šňůra vrátila Pardubicím mírný poločasový náskok.

Od třetí čtvrtiny měli domácí díky přesnější střelbě a lepšímu doskakování zápas stále více pod kontrolou a bylo jen otázkou času, než se soupeři definitivně utrhnou. Třináct minut před koncem to bylo už 74:53, ale pak domácí do konce třetí čtvrtiny neskórovali a hosté se sedmi body ještě částečně vrátili do zápasu.

V poslední desetiminutovce však hosté místo toho, aby se pokusili o velký obrat, zaváhali, nedali prvních pět minut koš a bylo rozhodnuto. Beksa vyhrála první pětiminutovku poslední čtvrtiny 12:0 a závěr se jen dohrával.

Slezanům moc nešly jejich tradičně silné trojky, když proměnili devět pokusů z 34 a i jejich střelba za dva body byla výrazně podprůměrná. Navíc dovolili domácím střílet přes 50 procent z pole a ještě jasně prohráli na doskoku, kde nestačili 51:34.

O titul střelce zápasu se podělili domácí Burnett a hostující Šiřina s 19 body. Druhý nejlepší střelec ligy Burnett ale potřeboval výrazně méně pokusů než hostující rozehrávač, který hned čtrnáctkrát vypálil zpoza oblouku (trojky 14/5). Burnetta podpořil sedmnáctibodový Půlpán a dvojice se 14 body Autrey a Švrdlík. V dresu hostí se na 14 bodů dostal Zbránek, po deseti přidali Dragoun s Klečkou.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Pardubice mají letos opravdu velkou sílu, když se jim vyprázdní marodka, tak tam je deset hráčů, co mají chuť hrát a každou minutu chtějí vyplnit co nejlíp. První půlku jsme ještě drželi náš plán a snažili se vracet do obrany, kombinovat různé druhy obran, abychom Pardubice trochu rozhodili. Kdybychom zakončili pár rychlých protiútoků a nezahráli je tak zbrkle, tak rozdíl nemusel být tak velký. V druhé půlce se už ukázala síla Pardubic. Nám došly síly a pak už to bylo jen o jednom týmu. Jsem trochu zklamán z výkonu některých našich hráčů, se kterými si budu muset promluvit. Měli využít minuty a pokusit se o to porvat, ale zůstalo pouze u slov, na hřišti vůbec nepředvedli to, co jsem po nich chtěl. To zahrnovalo bojovnost a srdíčko, nakonec tam nebylo vůbec nic.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „My jsme se s Pardubicemi drželi, i když nám na začátku odskočily na patnáct bodů, tak jsme se dokázali do zápasu vrátit. Šli jsme do druhého poločasu s devítibodovým mankem, ale pak jsme bohužel předvedli totální kolaps, kdy nás Pardubice přehrávaly rychlým protiútokem. Přehrávaly nás v přečíslení a my jsme se kolikrát ani nestíhali vracet. Bohužel, jak říkal trenér, byli to naši mladí, kteří se měli o šanci porvat jinak, vlastně tam pouze chodili. Když už tam byl náskok o dvacet bodů, tak už se nedalo o ničem bavit. Pardubice mají letos výborný tým a obracet proti nim dvacetibodovou ztrátu je těžké, ne-li nemožné. Bohužel, ve druhém poločase to byl totální propad.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Tohoto zápasu jsem se trošku obával, protože když jsem viděl Opavu přijíždět, bylo na jejích hráčích vidět, že nemají co ztratit. Hlavně ze začátku zápasu bylo na nich cítit obrovské střelecké sebevědomí - naštěstí jejich procento nebylo tak vysoké, což nám pomohlo. Negativem zápasu z naší strany byly útočné doskoky, jichž jsme soupeři povolili 14, my rozhodně nechceme dávat tolik druhých šancí. Další negativní věcí je 19 ztrát, hlavně v rychlém protiútoku jsme ztráceli míče až příliš snadno. Stále jsme v situaci, kdy máme na čem pracovat. Pořád nejsme tím týmem, kterým bychom chtěli být, takže jsme rádi za tuto výhru, ale stále je před námi spousta práce, abychom se dostali tam, kam chceme.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Myslím, že od nás to byl celý zápas dobrý výkon. Rozhodli jsme až v druhém poločase, ale bodový rozdíl mohl být mnohem větší už v první půlce, už na začátku jsme rychle vedli o 8 bodů. Opava se ale vždycky dotáhla, což nás pak stálo zbytečné síly - mohli jsme natáhnout náš náskok už v prvním poločase. Jsem rád, že jsme nastoupili do druhého poločasu tak, jak jsme nastoupili a nenechali jsme Opavu dotáhnout, aby to byl vyrovnaný zápas. Jakmile jsme byli na dvaceti bodech, tak už jsme se všichni cítili mnohem líp. Měli jsme dobré střely a dobré střelecké procento, taky jsme dali hodně košů z rychlého protiútoku. Obrana byla taky velice dobrá, skvělá komunikace, nenechali jsme žádné lehké koše, až na pár útočných doskoků, které jsme si měli pohlídat. Nakonec to v celkovém výsledku není vidět, ale útočných doskoků soupeře a našich ztrát bylo moc, jak říkal Levell, na tom pořád musíme hodně pracovat.“

14 20 34 1 10 9 19 13 14 5 48 68

Absence Pardubic: křídla Příhonský (dlouhodobé zranění), Pandula (zranění kotníku, start nejistý) a Burnett  (nemoc, start nejistý).

Beksa před dalším střetem s Opavou budí hrůzu, protože USK naposledy vyřídila i bez křídel Burnetta s Panduou, kteří mochou chybět i v neděli odpoledne. Východočeši od začátku prosince padli ze 13 utkání pouze na USK a v Nymburce, doma jsou stále neporaženi a oba vzájemné zápasy této sezony se Slezany vyhráli.

Hosté si v utkání s nejlépe doskakujícím týmem ligy musí jako nejhorší v této kategorii dát největší pozor na útočný doskok domácích. V souboji dvou celků se spoustou zisků bude zajímavé, kdo z této činnosti vytěží víc míčů. Opava měla v některých utkáních z poslední doby výpadky z trojkoviště, a proto musí doufat, že takový zápas nevyjde na Dašickou, kde na slezských střelcích budou domácí natěsno „ležet“.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Jako vždycky s Opavou očekáváme těžký zápas. Bude to jiný zápas než ve středu proti USK Praha, protože Opava má spoustu kvalitních střelců - téměř všichni hráči jsou nebezpeční z tříbodové vzdálenosti. Soupeř má výborné guardy, pod košem Gniadka a další hráče, kteří umějí vystřelit z dálky. Musíme být po celé utkání disciplinovaní a maximálně soustředění na věci, které máme dělat.“

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a týmu komerčního aerobiku TJ Sokol Chrudim, v divácké soutěži budou hlavní cenou vstupenky do Aquacentra Pardubice, k dispozici je dětský koutek vedle McDonald’s rodinné tribuny, přímý přenos komentují René Peška a Dušan Bohunický.