15.0

#10
26.0

Opava sestřelila trojkami Válečníky

Hráči Opavy využili skvělé poslední čtvrtiny k obratu zápasu proti Děčínu a zvítězili 87:78. Tím si vylepšili postavení v tabulce a minimálně do zítřejší dohrávky se osamostatnili na čtvrtém místě tabulky.

Hosté měli výborný vstup do zápasu a brzy vedli až o devět bodů a na konci první čtvrtiny byl jejich náskok šestibodový. Druhé období bylo ve znamení zlepšeného výkonu domácích na obou polovinách hřiště, které vedlo k srovnání skore až na poločasových 36:36.

Po přestávce se hosté ale znovu zvedli a získali kontrolu nad zápasem. Lépe stříleli a převzali vedení, a když v prostřední pasáži 3. čtvrtiny dal hostující Kroutil rychlých devět bodů v řadě, byl náskok hostí až čtrnáctibodový. Domácí byli hodně zaskočeni a můžou být rádi, že mají Jakuba Blažka, který pěti body na závěr třetí desetiminutovky snížil na rozdíl sedmi bodů.

V poslední čtvrtině se však děly věci. Domácí sázeli trojku za trojkou a po bodu stahovali náskok hostí. Dvě a půl minuty před koncem vyrovnal z čáry trestného hodu Viktor Cvek. Naposledy Válečníci vedli dvě minuty před koncem po koši Pavla Houšky, ale na druhé straně zareagoval z dálky Bujnoch a pak už byl na hřišti jen jeden tým. Závěrečné dvě a půl minuty domácí ovládli 18:7, celkově poslední čtvrtinu 34:18 a slaví výhru. V poslední desetiminutovce je spasilo hlavně sedm proměněných trojkových pokusů.

Severočeši předvedli v Opavě lepší střelbu, když kralovali hlavně ve dvojkách (65 procent za dva body), ale domácí se předvedli ve své tradiční disciplíně střelbě z dálky - proměnili 11 pokusů. Opava byla lepší i v doskakování, když získala pod košem soupeře 16 míčů a celkově jej přeskákala 38:29.

Tradičně vyrovnaná ofenziva Opavy měla pět hráčů ve dvouciferných číslech, kterým vévodil s 18 body Blažek. Sedmnáct bodů přidal Klečka a dvanáct s devíti doskoky Bujnoch. Reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina neproměnil ani jeden z šesti pokusů z pole, ale připsal si devět asistencí. Hostům nestačilo 15 bodů Pavla Houšky ani dvanáct Vyorala, nejvíce se Válečníci trápili ve střelbě za tři body, když jim padlo pouze pět z dvaadvaceti pokusů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Důležité vítězství, které se nerodilo lehce. Nezačali jsme dobře, ale koncovka nám vyšla náramně. Měli jsme dva rozdílové hráče a to Jakuba Blažka a Radima Klečku, kteří v koncovce drželi střelecký prapor. Musím pochválit všechny hráče za bojovnost a houževnatost zejména na doskoku. Už dlouho jsme žádného soupeře nepřeskákali.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Opava vyhrála zaslouženě. Nás srážely na kolena opavské útočné doskoky a střelba domácích ve čtvrté čtvrtině. Utkání bylo velmi bojovné a muselo se divákům líbit.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Tři čtvrtiny jsme byli lepším týmem, ale střelecká potence domácích ve čtvrté čtvrtině nám vzala vítr z plachet. Divácky zajímavé utkání.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Po celou dobu jsme věřili, že můžeme vyhrát a to se vyplatilo. Děčín sice vedl již o čtrnáct bodů, ale náš závěr byl famózní.“

8 21 29 0 14 8 15 26 31 8 75 78

Absence Opavy: jistě nenastoupí křídlo Vlček (zlomená levá ruka v lokti) a rozehrávač Kouřil (vykloubené dva prsty na levé ruce, čerstvě sejmutá dlaha), naopak power forward Gniadek, který nemohl kvůli naraženým žebrům hrát minulý zápas v Pardubicích, už by měl nastoupit.

Velkou odvetu chystají hráči Opavy pro Válečníky z Děčína v páteční předehrávce šestého kola nadstavbové skupiny A1. Domácí bojují o čtvrtou příčku po nadstavbě a výhodu domácího prostředí v očekávané sérii pla-off proti USK a teď mají šanci získat důležitou výhru. Navíc chtějí vrátit svému soupeři porážku z prvního kola nadstavby, kdy v epické bitvě podlehli v ARMEX Sportcentru až po druhém prodloužení 112:109. Také se chtějí dostat zpátky do herní pohody, protože v minulém utkání oslabení Slezané jasně padli v Pardubicích.

To Válečníci mají zřejmě už jistou třetí příčku v tabulce a také čtvrtfinálový souboj s Kolínem, ale také se potřebují dostat do zápasové formy. V pátém kole A1 konečně přerušili sérii tří proher a zdolali právě Kolín, teď je ale čeká těžší prověrka. Ve třech letošních vzájemných zápasech se vždy dařilo více domácím týmům a Válečníci tak mají na kontě dvě výhry.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Přijíždí Děčín, který je v tabulce před námi. Pokud chceme uhájit čtvrté místo ve skupině A1, tak nesmíme v pátek zaváhat. Cesta k úspěchu povede přes skutečnost, zda se dokážeme vyrovnat s tvrdostí a agresivitou Děčína.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Doma musíme předvést lepší výkon než minulý týden v Pardubicích. Děčín jsme již dokázali porazit a doufáme, že s pomocí publika to zopakujeme.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Když se blíží souboj Děčína s Opavou, okamžitě mi naskočí v hlavě poslední duel, který skončil po padesáti minutách naší výhrou 112:109. Bylo to parádní představení, které bude jistě dlouho připomínáno. Ale je tu nový zápas, čistý list papíru, na který oba týmy budou zapisovat nová fakta. Připomínat silné zbraně Opavy je myslím nošením dříví do lesa. Víme, co nás čeká, a do Opavy se moc těšíme. Máme jednoduše rádi tamní halu, fanoušky a vždy se chceme prezentovat dobrým výkonem. Minule nám v Opavě jedna čtvrtina hrubě nevyšla, a to nás stálo celý zápas. Motivaci máme silnou, protože případnou výhrou bychom upevnili naše postavení na třetím místě v A1, což je náš momentální cíl."

Lukáš Palyza (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opava se pod vedením trenéra Petra Czudka prezentuje velice kolektivním, rychlým a pohledným basketbalem. Je to spíš útočně laděný tým a jeho hráči si často umějí perfektně vyhovět. Zejména doma umějí podávat výborné výkony, ale to nemění nic na tom, že pojedeme do Opavy s velkou chutí zvítězit. Víme, že bude stěžejní naše nasazení v obraně, uděláme vše proto, abychom kvalitou navázali na první poločas v Kolíně, kdy jsme dovolili domácím pouze dvacet sedm bodů. Budeme se snažit eliminovat silné stránky Opavy a herně pokrýt Kubu Šiřinu, který je mozkem opavské hry už dlouhé roky a má schopnost kvalitně dirigovat hru svého týmu. Očekávám výbornou kulisu a zápas, který bude mít parametry play-off."

Atrakce utkání: cheerleaders, poločasová ukázka dovedností přípravek domácího klubu.