13.0

#33
13.0

Prodlužované drama pro Válečníky

Vyrovnanou bitvu mezi Kolínem a Děčínem muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém byli šťastnější hosté, kteří výhrou 73-81 přerušili sérii tří proher a nedovolili Kolínu zvítězit ani na devátý pokus za sebou.

Po vyrovnané první čtvrtině se hosté utrhli v té druhé, když udrželi soupeře jen na devíti bodech za druhou desetiminutovku a sami šňůrou devíti rychlých bodů získali dvouciferný poločasový náskok.

Ten se vyšplhal ve třetí čtvrtině několikrát až na čtrnáct bodů, ale domácí vždy zabrali a dostali se zpět do zápasu. Naposledy tak, že uzavřeli třetí období osmi body v rychlém sledu a ztráceli jen 50:56 před poslední čtvrtkou. V té se ani jednomu z týmů nedařilo střelecky, a tak vypadal osmibodový náskok hostí pět minut před koncem jako zásadní. Pak se ale Válečníci na čtyři minuty střelecky odmlčeli a Kerr dvě minuty před koncem srovnával skore. Jakub Houška pak poslal hosty do vedení, ale na druhé straně rychle odpověděl Horák a další koš už nepadl a muselo se prodlužovat.

Nastavený čas otevřeli hosté šesti body v řadě a o svůj náskok už nepřišli. Dokázali se dostat na čáru trestného hodu a tam byli neomylní. (trestné hody v prodloužení hosté 8/8). Domácí se blíže než na čtyři body nedostali a po deváté prohře v řadě vypadá jejich čtvrtfinálový souboj s Děčínem jako téměř nevyhnutelný.

Válečníci předvedli přesnější střelbu ze všech pozic a lepší byli i v doskakování (37-47), ale málem je porazilo třináct ztracených míčů, protože Medvědi přišli o balon jen šestkrát za celý zápas.

Severočeši se znovu o body velmi dobře podělili, když hned pět hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů. Nejlepší byl Palyza se 13, Pomikálek přidal ke 12 i deset doskoků, Vyoral se i přes nepovedenou střelbu z dálky (9/2 trojky) také dostal na dvanáct bodů. Kolínští měli čtyři dvouciferné střelce v čele s patnáctibodovým Skinnerem, jedenáct přihodil Dixon.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Musím říci za celý tým, že jsme moc rádi, že jsme tady dnes vyhráli. A to ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme tady v základní části prohráli a jednak proto, že nejsme v úplné výsledkové pohodě. Prohráli jsme doma s USK a tak jsme si řekli, že si musíme napravit reputaci. Pro diváka to bylo velmi dramatické utkání. Ten průběh tady bývá takový, že my se ujmeme vedení a vedeme o 10 až 12 bodů, ale pak Kolínští v domácím prostředí začnou „bláznit“, začnou hrát víc jednoduše, začnou se víc trefovat a doskakovat a tím se vracejí do zápasu. My jsme najednou přestali držet náš koncept hry jak v obraně, tak v útoku a šlo se do prodloužení. To, že jsme vyhráli v nadstavbě už druhé prodloužení, za to jsme také rádi, protože každý takový zápas je o psychice, kdy si musíte uvědomit, koho v danou chvíli bráníte, který hráč bude asi tím rozhodujícím faktorem, kdo vezme osud utkání do vlastních rukou. Prodloužení jsme vyhráli 15:7 a máme cennou výhru. V poločase jsme byli spokojeni s obranou, po poločase jsme si mysleli, že útočný apetit Kolína tam může přijít a také přišel, ale my jsme propadli v obranném doskakování. V prvním poločase jsme povolili dva útočné doskoky, ve druhém poločas jich bylo dvanáct. Myslím, že to bylo kvalitní utkání nadstavby A1.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Bylo to zajímavé utkání. Myslím, že i play-off bude zajímavé. Pravděpodobně ve čtvrtfinále budeme hrát proti Děčínu. V prvním poločase nás přehrál pod košem. My jsme měli 10 doskoků, Děčín 25. Ve druhém poločase jsme začali víc bojovat, víc doskakovat, zejména na útočném doskoku. Trochu jsme změnili obranu posledních 8 minut utkání a to pro nás bylo dobré. V prodloužení jsme bohužel už v tomto nepokračovali z důvodu únavy hráčů - jak psychické, tak fyzické. Není teď jednoduché hrát, my jako tým nejsme v pohodě poslední dva měsíce. V prodloužení toho zkušený Děčín využil. I tak bych chtěl svým hráčům poděkovat, jak bojovali. Stejně tak i fanouškům. Věřím, že se to vše ještě zlepší a věřím, že play-off bude zajímavé.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Musím souhlasit s trenérem, že to bylo opravdu silové utkání jak pod košem, tak na křídlech, což je opravdu unikátní. Dnes se nám po dlouhé době podařilo téměř úplně odstavit útočný doskok soupeře. V tom jsme dělali v posledních zápasech největší chyby, kdy nás soupeři přeskákali. V zápase byla zásadní čtvrtá čtvrtina, kdy jsme propadli. Jinak je to pro nás strašně důležitá výhra pro to, abychom si udrželi třetí místo. Věřím, že nás to znovu nakopne a budeme takto pracovat dál.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme se po prvním poločase, který se nám vůbec nepovedl, vrátili ve druhém poločasu do zápasu a mohli jsme klidně vyhrát. Zápas šel ale do prodloužení a vyhrál Děčín.“

11 36 47 2 18 3 13 22 22 14 99 81

Absence Kolína: křídlo Ličartovský (kotník), power forward Harčár (rameno), rozehrávač Číž (svalové zranění).

Medvědi se v posledních týdnech trápí, nevyhráli už osmkrát za sebou a zbytek týmů v nadstavbové skupině A1 jim už hodně unikl. Potřebují se tak spíše než na postavení v tabulce soustředit na zlepšení vlastní hry a doléčení zdravotních problémů. Duel s Děčínem by totiž mohl dost dobře být předehrou čtvrtfinále play-off.

Ani Válečníci však v nadstavbě nijak neválí. Zvítězili pouze po dvou prodlouženích nad Opavou a po celkem očekávaných porážkách s Nymburkem a Pardubicemi v minulém kole doma nestačili na rozjetý USK. Jestli si chtějí pohlídat třetí příčku v tabulce, ke které mají zatím nejblíž, potřebují na hřišti Kolína naplno zabodovat. Oba celky mají ve vzájemných zápasech letos na kontě jednu výhru, když se vždy dařilo domácímu týmu.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Kolín je týmem, který i přes sérii porážek již několikrát dokázal svoji sílu a nevyzpytatelnou lehkost bytí, díky níž se dokáže oprostit od nezdaru a vrátit se na vítěznou notu. V domácím prostředí to platí dvojnásob, takže nás čeká obtížné utkání. Ale takové zápasy zkrátka v A1 jsou a s tím se musíme mentálně srovnat. Pokud chceme uspět, musíme jednoznačně zproduktivnit útok, který nám v posledních utkáních způsobuje nemalé potíže a častý pocit frustrace z nízké úspěšnosti střelby. K tomu je samozřejmě zapotřebí i kvalita a koncentrace na obranné polovině, kde musíme především zlepšit doskakování od všech hráčů."

Jakub Krakovič (pivot BK ARMEX Děčín): „V sobotu nás čeká Kolín, který má na svém kontě sérii porážek. My budeme chtít vyhrát a napravit domácí prohru s USK. Nejdůležitější bude zastavit útok soupeře, kde jsou všichni nebezpeční, a kdokoliv může skórovat."

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Čeká nás hrozně těžký zápas. Děčín patří dlouhodobě k české špičce, navíc nás znovu trápí marodka. Kromě Ličartovského nemohou hrát ani Harčár a Číž, na tréninku před zápasem se zranil i Dixon. Tohle je opravdu neuvěřitelné, v životě jsem takový počet zranění v jedné sezoně nezažil. Přesto se budeme snažit nepříjemnou sérii prolomit, divákům mohu slíbit, že uděláme pro výhru vše, co je v našich silách. Odevzdáme maximum, budeme se rvát jako o život. Už minule v Opavě jsme v prvním poločase předvedli zlepšený výkon. Věřím, že se nám marodka vyprázdní alespoň do té doby, než začne play-off.“

Atrakce utkání: soutěž o tablet a pizzu, dětská soutěž o stavebnice Lego.