15.0

#1
7.0

Svitavy se zvedají

Tuři si formu ze zápasu v Prostějově přenesli i na domácí palubovku, kde zvládli i druhý vzájemný duel sezony s Kolínem (81-65), a aktuálně tak jsou jednu výhru od play-off. Zápas s GEOSANEM pro ně rozběhl rozehrávač Smithson s power forwardem Jelínkem, který už do půle zaznamenal 16 ze svých 20 bodů.

Domácí po 17 minutách vedli už 45-26 a Medvědi ani po změně stran nekladli větší odpor. Padli už počtvrté v řadě, když byli přetlačeni především zpod koše (42-30). Navíc zaznamenali 18 ztrát a měli jen 40procentní střelbu z pole. Nepomohla jim tak ani o 11 bodů lepší bilance z druhých šancí.

Tury vedle Jelínka bodově táhli i čtyři další dvojciferní střelci. Slezák (8) se Smithsonem (5) se podělili o 13 z 18 asistencí. Na straně hostů byl nejlepší Machač (14), jeho týmu však pod košem výrazně chyběl Skinner, navíc ani bod za 17 minut nedal skórer Bakič. Tým tak začne skupinu A1 s mankem 1 výhry na Opavu a USK.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Svitavy hrály výborný zápas. Především v prvním poločase, kde jsme dostali 48 bodů. Ve druhém jsme zlepšili obranu, hráli jsme s větší energií a dali jsme do toho více než v prvním poločase, ale bohužel už bylo pozdě. Nedokázali jsme ubránit Jelínka a Roseboroa, to byl jeden z našich problémů.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Tuhle výhru bych chtěl poslat nahoru jednomu mladému evropskému trenérovi, který dva dny zpátky náhle zemřel, Raúlovi Jiménezovi. Tohle utkání patří tobě, Raule. Potkal jsem se s ním v roce 2010 v Barceloně. Dva dny jsem neměl jiné myšlenky než na něj a jeho pozůstalé….. K samotnému utkání musím říct, že je vidět na hráčích, že si konečně začínají užívat basketbal. Baví je bránit a od obrany všechno začíná. Na obranné polovině, díky příchodu Pavla Slezáka, jsme mnohem agresivnější. On je ten strůjce, který dokáže vybičovat všechny ostatní. V obraně jsme tedy odvedli dobrou práci. V útoku jsme si velmi dobře vyhověli, posouvali velmi dobře míč a nacházeli hráče ve vymezeném území, nebo volné na trojce. Velmi nám pomohl Brett Roseboro. Jako první střídající přišel s obrovskou energií, hned dal osm bodů a prakticky nás dostal do bodového polštáře, který jsme pak udržovali. Kolín se ale nevzdával. Je to velmi houževnatý tým. V poločase, ale i po třetí čtvrtině jsem pořád hráčům opakoval, že pro Kolín -15 bodů nic neznamená. Bylo vidět, že jakmile jsme se snažili dát prostor více hráčům, Kolín to hned trestal, což mě mrzí. Dovedli jsme to ale do vítězného konce a na ostatní se historie neptá. Děkuji hráčům za předvedený výkon, a také skvělým svitavským fanouškům. Bylo výborné opět si tady užívat basketbal.“

13 23 36 1 14 6 18 17 19 4 59 65

Absence Kolína: guard Ličartovský (kotník), power forward Skinner (svalové zranění).

Zajímavý duel se odehraje ve Svitavách, kde jak domácím Turům, tak hostujícím Medvědům o nic extra nejde, přesto mohou před začátkem nadstavbové části vylepšit, nebo zhoršit své postavení v tabulce. Hostům se v poslední době nedaří a poslední tři porážky je poslaly až na šesté místo tabulky. Díky výhře USK v minulém kole v Ústí se nemusí obávat o vypadnutí z A1, přesto by radši byli na čtvrtém místě před USK a Opavou. Navíc chtějí vrátit Turům porážku z prvního vzájemného utkání.

Tuři naopak po sérii slabších výkonů v posledním kole zabrali, zvítězili v Prostějově a odtrhli se od posledního Brna. Další výhrou už by při shodě výsledků mohli dorovnat deváté Lions, a proto budou chtít domácí palubovku ubránit stůj co stůj. Nový rozehrávač Smithson se v premiéře blýskl osmi body a pěti asistencemi, navíc se daří nedávno angažovanému křídlu Slezákovi.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Máme za sebou tři porážky, takže uděláme maximum pro to, abychom tuhle sérii zastavili a ve Svitavách vyhráli, i když kvalitu soupeře samozřejmě respektujeme. Musíme se zlepšit na doskoku, v téhle činnosti jsme byli minule proti Opavě špatní. Jsme rádi, že jsme se udrželi v šestce a tím pádem máme jisté play-off, ale musíme dál bojovat.“

Lukáš  Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „V posledním utkání základní části, nám stojí v cestě útočně laděný tým Kolína, jistý účastník skupiny A1. Velký pozor si musíme dát hlavně na nejlepšího střelce týmu Bakiče, který má tuto sezonu opět skvělá čísla. Do sestavy se také vrátil Číž a ještě víc zkvalitnil perimetr Kolína. Pod košem operují velmi nebezpeční hráči na útočném doskoku Kerr, Skinner a zkušený Machač. Kolín se nám již podařilo pokořit a na domácí půdě budeme chtít vítězství zopakovat. Těšíme se na podporu našich skvělých fanoušků."

Zajímavosti zápasu: soutěž v šestkách o poukaz na kebab v hodnotě 100, 200 a 300 korun, v poločase bude svitavskému sportovnímu fotografovi Eduardu Hromadníkovi předán pamětní dres Turů s podpisy hráčů při příležitosti jeho 70. narozenin.