16

#14
17.0

Nervy drásající koncovka pro Lions

Jindřichův Hradec v důležitém souboji ze spodního patra tabulky zvládl proti Svitavám (bez centra Roseboroa) vyrovnanou koncovku a po třech porážkách v řadě si připsal výhru 73-68. Naopak Tuři padli počtvrté za sebou, vždy maximálně o 5 bodů, a desátí jsou jen díky odehranému zápasu navíc.

První poločas televizního zápasu byl ve znamení nepříliš úspěšné střelby na obou stranách a nízkého skore. Hosté se dokázali prosazovat o něco lépe, když se dařilo hlavně Baštovi (do půle 11 bodů), ale domácí to doháněli na čáře trestného hodu a v poločase vedli 35-32.

Po přestávce se muška obou týmů trochu zlepšila, hosté se už dostali přes dvacet bodů ve čtvrtině a díky Bannisterovi s Mickelsonem drželi před poslední částí mírný náskok.

Ani v posledním období se nepodařilo žádnému z týmů výrazněji utéct, takže se rozhodovalo až v posledních minutách, které byly plné parádních momentů. Pět minut před koncem předvedla hostující dvojice Teplý – Mickelson únik završený parádním alley-oopem. O dvě minuty později srovnával skore pro změnu dalekonosnou trojkou domácí Lipkins.

V poslední minutě proměnil tři ze čtyř šestek domácí Šoula a poslal svůj tým do nejtěsnějšího vedení, o které už Lions nepřišli. Nejlepší střelec hostů Bašta byl při své trojce zblokován, o chvíli později další střelu netrefil a Šoula získal důležitý doskok. Brooks pak zpečetil výhru Lions z čáry trestného hodu. Odtud domácí vysázeli posledních 8 bodů.

Vyrovnaný zápas rozhodovaly právě trestné hody. Tuři sice lépe stříleli z pole, ale házeli jen čtyři šestky. Jejich soupeř hned 33, navíc využil i 19 tuřích ztrát (6 v poslední čtvrtině proti jediné domácích). Vítězové měli největší střeleckou oporu v point guardovi Lipkinsovi, který dal 15 bodů, centr Canty přidal 13 a hrdina koncovky Šoula 10. Turům nestačilo 17 bodů Bašty, který se v koncovce neprosadil. Tradiční opora Jiří Jelínek zůstal na deseti bodech. Tři osoví hosté Mickelson, Bannister a Mays se v posledních dvou minutách vyfaulovali a fatálně pak týmu chyběli.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Vyhrál šťastnější tým a já jsem za to rád. A za to, že jsme hráli aktivně do koše, jsem dvojnásob rád. Při neúčasti Rosebora jsme chtěli takhle hrát a vyplatilo se. Pomáhali jsme si tretsnými hody a to byl klíčový faktor. Zápas byl až moc nervózní z obou stran. Oba týmy chtěly přerušit sérii porážek, povedlo se to nám, a to s dávkou štěstí. Na druhou stranu hráči hodně chtěli zápas vyhrát a moc nám pomohlo i bouřlivé domácí prostředí, za které chci fanouškům poděkovat.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Udělali jsme hodně špatných rozhodnutí na útočné polovině, zejména v poslední čtvrtině. Přesto jsme zápas mohli zvládnout, domácím jsme ho ale darovali tím, že jsme nebyli v obraně disciplinovaní, zbytečně jsme se dopouštěli faulů, používali jsme ruce na míč a rozhodčí to správně posuzovali jako fauly. My jsme domácím darovali výhru tím, že házeli trestné hody. Poměr 33 ku 4 značí to, že soupeř byl mnohem aktivnější směrem ke koši, zatímco my jsme to ostřelovali z dálky. Bylo to dáno několika faktory – chyběl nám Brett Roseboro jako hlavní centr. Hunter Mickelson měl problémy s fauly, Jelínek tak musel alternovat na pozici 5, a tím byl náš útočný systém nabouraný. I přesto se zápas dal vyhrát, měli jsme otevřenou střelu, nedali jsme a soupeř získal vítězství.“

10 26 36 6 18 3 16 14 27 17 62 68

Absence Lions: centr Vojtěch Novák, křídlo Jakub Novák (oba zranění).

Jeden ze dvou trápících se týmů se dočká po delší době výhry. Domácí Lions padli třikrát za sebou včetně stovky od Opavy, když se jim vůbec nedaří na obranné polovině, a hostující Tuři nepoznali výhru rovněž tři kola. Svitavy se trápily na palubovkách celků z chvostu, když ztratily těsný zápas s Brnem i Ostravou. Tohle bude důležitý souboj ze spodních příček, protože pokud Lions znovu padnou, můžou se srovnat na dně celé ligy s dalšími celky. V domácím prostředí prvního utkání Tuři zvítězili na začátku října o 13 bodů.

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Zápas, který nemá favorita. Střetnou se týmy s téměř totožnou bilancí a já očekávám velký boj. My Svitavám chceme vrátit venkovní prohru. Soupeř hrozí ze všech pozic, já bych však vyzdvihnul sestavu pivotů ve spojení s Bannisterem. Pokud dokážeme eliminovat mozek hry, spolu s Jelínkem a Roseborem, věřím, že vyhrajeme.“

Dalibor Fait (power forward Lions Jindřichův Hradec): „Doma chceme získat šestou výhru a já věřím, že fanoušci nás k tomu doženou.“