USK Praha

#18
8.0

Defenzivní řež pro USK

Království za koš! V TV duelu 13. kola, který byl víc než čímkoli jiným přehlídkou střeleckého trápení, rozhodla v závěru nájezdnická divize pražských Sov, která i bez centra Primorace nakonec zdolala nekonečnou zónu Lions 64-56. Jihočeši přitom i přes hrozivý vstup do zápasu měli několik šancí na vyloupení Folimanky, ale vlastními chybami se o ni připravili a druhou výhru v řadě tak slaví USK.

Za první čtvrtinu hosté trefili pouhé dva koše z pole a to během prvních tří minut, pak už dávali jen trestné hody a devět bodů za úvodní desetiminutovku stačilo jen na dvanáctibodovou ztrátu. Vedení vysokoškoláků narostlo na začátku druhé čtvrtky až na 24-9, ale pak už se hosté probrali a začali manko snižovat. Pomohl hlavně křídelník Šustek, díky jehož třem rychlým trojkám se Lions dostali na kontakt, a v poločase - i přes pouhé 4 trefené dvojky – zaostávali už jen o sedm.

Ve třetí čtvrtině si USK udržoval mírný náskok (mezi sedmi až deseti body), když se opíral hlavně o Bohačíka se Štěrbou. Lions držel hlavně veterán Zuzák. Zápas se definitivně lámal až v závěru, protože hosté výborně vstoupili do posledního období a po Zuzákově dvojce s faulem i trojce šli osm minut do konce do vedení. Až tříbodový náskok ale dlouho nevydržel, protože poslední koš z pole dali hosté šest minut před koncem. Pak už přidali jen čtyři trestné hody a domácí forward Madsen, místy fungující i na pozici pivota, spolu s Feštrem, jenž udržel nervy na čáře trestného hodu, dotáhl domácí k důležité výhře.

Hosté se nemohli spolehnout na své zahraniční posily. Křídelník Brooks trefil jediný z devíti pokusů, zůstal na osmi bodech a 21 minut strávil na lavičce. Rozehrávač Lipkins byl sice střeleckým lídrem týmu s 13 body za 35 minut, ale spotřeboval na ně sedmnáct střel a často se pouštěl do neřešitelných nájezdů. Centr Canty odehrál jen 5 minut s 3 fauly v první půli a další pivot Tawiah za 17 minut nestihl ani bod. To nestárnoucí Zuzák si připsal double-double za 13 bodů a 10 doskoků.

USK měl tradiční oporu v Jaromíru Bohačíkovi, který dal 14 bodů a v klíčových chvílích měl hodně míč v rukou. Michal Mareš přidal 13 bodů a Madsen 11. Domácím se od druhé čtvrtiny nedařily trojky (23/6, 4 trefili za prvních 11 minut), ale měli výrazně lepší dvojky než Lions (51 procent ku 32). Jihočeši proměnili z pole jen třetinu svých pokusů.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Gratuluju domácím k zasloužené výhře. Musím říci zasloužené, protože USK si během utkání vybudoval několikrát náskok. Dokonce tam byl dvouciferný náskok v první čtvrtině, kdy jsme se nevraceli do obrany. Dvakrát jsme se dokázali vrátit do utkání i bez našich zahraničních hráčů, což je pozitivum, že Češi nás zvládli dostat na vyrovnané skore. Dokonce jsme ve čtvrté čtvrtině i vedli a tam byla naše šance. Tam myslím, že domácí byli dole. Bohužel naše sestava, co to zvládla, toho měla dost a my jsme do ní museli sáhnout. To se ukázalo asi jako klíčová věc pro naši porážku. USK se na nás dobře připravil, nedovolil nám moc jednoduchých košů. Byl tam rozdíl, že my jsme domácím dovolili 26 bodů z vymezeného území, naopak oni nám o osm méně. Možná zrovna tohle mohl být další klíčový faktor.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Když je to televizní utkání, hráči jsou nervózní. My jsme byli nervózní skoro celé utkání. Nedali jsme příliš otevřených střel, trestných hodů… Klíč k výhře ale byl v obraně. Dnes jsme bránili téměř excelentně. Když Hradec šel do vedení, nezpanikařili jsme a to rozhodlo. Posledních pět minut jsme skvěle bránili a pak se nám dařilo proměňovat i v útoku. V koncovce jsme byli ostražití, využili jsme trestné hody a měli koncentraci. MVP utkání je celý tým, protože všichni bránili jako tým.“

12 26 38 3 9 5 14 20 22 8 56 56

Absence USK: centr Primorac (kotník), křídlo Svoboda.

Absence Lions: křídlo Jakub Novák, pivot Vojtěch Novák.

Zajímavé odvetné utkání se dá očekávat v pondělním televizním duelu na Folimance. Lions mají v sezoně pět výher a jedna z nich přišla i proti USK. Ve středu zapsali i svůj první venkovní úspěch při dobytí Hané. USK podává nevyrovnané výkony, ale naposledy zvítězil díky skvělému střeleckému výkonu Bohačíka. Vysokoškoláci si musí dát pozor hlavně na křídelníka Brookse a pivota Zuzáka.

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Poslední týdny se soustředíme na svou hru. Měli jsme a máme své starosti. Snažíme se zaměřit na nedostatky v obraně a ty odstraňovat. Musíme mít proti Jindřichovu Hradci vyrovnanější průběh utkání. Nesmíme si dovolit žádné výkyvy. Většinou s ním hrajeme vyrovnaná utkání, a o to víc to bude důležité. Dáme do toho vše, zvláště před domácím publikem. Věříme, že nás fanoušci přijdou podpořit, protože to budeme potřebovat.“

Alexander Madsen (power forward USK Praha): „Je to pro nás důležité utkání. Máme celý týden na to se dobře připravit. Musíme zlepšit obranu pod košem, aby nás tam soupeř nepřehrával a my mu nedávali možnost druhých střel.“

Radim Valcha (sportovní ředitel Lions Jindřichův Hradec): „Do Prahy cestujeme s respektem k soupeři, USK má velmi dobře poskládaný tým a jeho obrana patří k nejlepším v lize. My však chceme v každém zápase bojovat o výhru a po sérii dobrých výkonů to chceme co nejvíce znepříjemnit i domácím. V prvním zápase jsme předvedli velmi dobrý obranný výkon a tím se chceme prezentovat i na Folimance, kde nikdy nepadá příliš bodů.“

Ryan Canty (centr Lions Jindřichův Hradec): „Chceme získat šestou výhru. Tuším, že to bude velmi tvrdý boj na obou stranách palubovky. My však chceme hrát naši hru a potvrdit dobrou formu z posledních zápasů.“

Atrakce utkání: 200 piv zdarma, poločasová soutěž o ceny od Celozrnné a bezlepkové pekárny Dvorník, poločasové utkání hráčů USK Praha do 12 let, vystoupení Wildcheerleaders.