20.0

#24
18.0

Sovy splácely i s úroky

Jestli byl někdo rád, že mezi prvními dvěma utkáními série je necelých 24 hodin, tak on. Myslet ještě o den déle na velké osobní trápení i šílený průběh a výsledek úvodního duelu čtvrtfinále, nemohl by sám se sebou vydržet. Po opavské sprše ale přišlo noční uklidnění v rodinném kruhu a do Zápasu 2 už vstoupil někdo úplně jiný, než ten Jaromír Bohačík, na jehož hlavu v prvním utkání na domácí půdě - jen pár minut poté, co obdržel trofej pro Nejužitečnějšího hráče ligy – znělo posměšné skandování „M-V-P!“ ze sektoru hostů, když spáchal jednu ze svých 4 ztrát. Ve středu už se něco takového neozvalo ani jednou…

Průrazný křídelník napadal opavský koš od prvních vteřin z brejků i v postupných útocích, brzy zasadil i jeden dunk a vystřelil USK do vedení 9-2. Hosté se pak díky nájezdům Šiřiny (20), svého jediného produktivnějšího muže, na krátkou chvíli vzpamatovali, ale od jejich vedení 12-15 už existovalo na kurtu jen jedno mužstvo.

Vyšší a mohutnější Sovy drtily soupeře na útočném doskoku (celkové doskoky po 1. čtvrtině 12-4), Bohačík nejčastěji čistil ten obranný a sám přidával i nůše bodů. Za stavu 21-15 jich měl na kontě už 15, aniž minul jediný pokus. I když se později už trvalá opavská zóna snažila vyšším středovým mužem vytlačovat domácí nájezdníky ven z vymezeného území, domácí byli i tak schopní najít si v ní dostatečně velké skuliny a později překonávali i agresivní celoplošný presink Slezanů.

Po 14 minutách vedli už 33-17, když Opavě (z pole jen 34 procent) nedávali téměř žádný dobrý výhled z oblouku (v zápase bilance 14/2) a Šiřinovy nájezdy postupně vykrývali tak dobře, že lídr hostů neměl prostor k dobrým zakončením. A nikdo další ho nezastoupil. A protože obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli, po 30 minutách bylo skore 56-34 a jízda domácích se zastavila až na triumfu 74-49, což sérii posílá do Opavy za stavu 1-1.

Bohačík vedl svůj tým double-doublem za 21+10 doskoků, produktivní pivot Primorac přidal 11+8 doskoků. Ač USK opět překročil dvacítku ztrát (22, Opava 17), bohatě to vynahradil na doskoku (36-22), z dvojek (28/20 – 39/16) a trojek (22/7).

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Byla to dvě těžká utkání ve dvou dnech. Dnes se zdálo, že si oba týmy prohodily role, čemuž odpovídá i výsledek. Série se přesouvá do Opavy, kde nás čekají další dvě těžká utkání.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Je to play-off a dnes jsme si ty hlavy nastavili špatně. Včera jsme plnili, co jsme měli, a drželi jsme nebezpečné hráče USK od míče. Dnes ne, a proto se dostali do pohody. Navíc včera nám to vyšlo a padaly nám i těžké střely. Dnes jsme začali špatně, nechali jsme Bohačíka dát za 10 minut 15 bodů, rozehrát soupeře a nastartovat. Potom se USK uklidnil, věděl, že našel recept na Opavu a my se trápili celých 40 minut. Dát 49 bodů…, pak už jsme nedávali ani trestné hody a to už si člověk nemůže pomoct ničím. USK je tým, který samozřejmě, když má sebevědomí, jde jeho výkon nahoru. Nechtěli jsme takto odehrát zápas, protože USK pojede k nám s vírou, že může zopakovat takové utkání. Čeká nás těžký dvojzápas. Série je vyrovnaná a uvidíme příští týden.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Věděli jsme, že jde téměř o vše. Za stavu 0-2 jet do Opavy by bývalo bylo obtížné. Do zápasu jsme vstoupili mnohem lépe než včera. Utkání se vyvíjelo stejně, jako včera, pouze jsme si vyměnili role s Opavou. Byli jsme důraznější, vyhrávali jsme osobní souboje o míč a to rozhodlo.“

18:00

První zápas série, který jasně patřil hostujícím Slezanům, by měl být jen výjimkou potvrzující pravidlo, že série bude extrémně vyrovnaná. Opava se na zápas výborně připravila, měnila typy obran a nutila domácí hráče ke ztrátám a nepřesným střelám. Na Sovách se podepsala nervozita z velkého zápasu před plnou halou, kterou budou muset ve středu setřást, pokud chtějí odjíždět do Opavy za vyrovnaného stavu série. Jen těžko se dá předpokládat, že by se znovu sešla tak svkělá trojková střelba hostů (přes 60 procent úspěšnosti a 14 přesných trojek) a tak bídný výkon domácích v čele s MVP ligy Bohačíkem (celkem 21 ztrát, Bohačík sám 4 ztráty a jen osm bodů). Proto diváky zřejmě čeká velký a tuhý boj.