17.0

#14
24.0

Orli zůstávají v NBL!

Orli Prostějov zvládli náročný druhý zápas baráže na palubovce Hradce Králové, zvítězili 68-78 a po remíze v prvním utkání uhájili příslušnost v Kooperativa NBL i pro příští sezonu. Královští sokoli tedy nepostoupí do NBL ani na třetí pokus.

Hosté do zápasu výborně vstoupili, když dali rychlých sedm bodů a před koncem prvního období vedli o 14 bodů. Ve druhé desetiminutovce se domácí probrali střelecky a hlavně díky Malému před poločasem snížili na rozdíl dvou bodů. Spíš defenzivní bitva pokračovala i po přestávce a Hradec se dostal i z další ztráty a do poslední čtvrtiny se šlo prakticky za vyrovnaného stavu. Rozhodovalo se tak až v posledních pěti minutách, kde se projevila větší kvalita Prostějova, který uhájil výhru. Celkově posledních osm minut vyhrál 9-19 a posledních pět minut 4-11.

V utkání, ve kterém rozhodovaly maličkosti, byla důležitá převaha Prostějova na doskoku. Orli přeskákali soupeře 33-43, když získali 16 míčů pod hradeckým košem. Lepší byli z brejků (6-15) a především zpod koše (22-38). Hosté velmi dobře rozložili střelbu mezi spoustu hráčů, hned pět z nich dosáhlo na dvouciferný počet bodů. Nejlepší byl Marek Sehnal se 17 body, rozehrávač Rayshawn Simmons přidal ke 14 bodům i 11 doskoků, Dokoupil se Součkem oba nasbírali po 13 bodech a Novák 10 bodů i 10 doskoků.

Hradci nestačilo 20 bodů Ondřeje Peterky, ani 13 Ladislava Malého, neboť Orli téměř nic nedovolili triu Majerík, Faifr, Andres.

První zápas: 89-89

Před Královskými sokoly z Hradce Králové stojí opět po roce historická šance probít se poprvé do nejvyšší české soutěže. Pokud v neděli od 17 hodin doma minimálně zopakují výkon z prvního barážového utkání v Prostějově, budou tomu hodně blízko. Po remíze z Hané jim stačí výhra o jediný bod. Naopak Orli stojí na hraně katastrofy – po famózní šňůře 11 medailí a loňském čtvrtém místě za prvních 12 sezon v NBL jim nyní hrozí návrat do první ligy, neboť silný soupeř neskrývá své ambice do nejvyšší soutěže proniknout.

První duel ukázal, že Hradec má víc na útočném doskoku, Orli si zase výrazněji pomohli z brejků. V sestavě už jim zbyl jediný cizinec, rozehrávač Simmons, který byl také nejlepším střelcem týmu a s forwardem Sehnalem bude hlavním cílem domácích v obraně.

Královští sokoli už vědí, že ani po remíze ze hřiště soupeře nemohou příliš jásat, neboť loni na úvod baráže vyhráli v Jindřichově Hradci a postup jim stejně unikl. O tuhle zkušenost jsou ale bohatší, navíc letošní kádr je i podle kouče Lubomíra Peterky silnější. Vše však ukáže až dění na palubovce, kde jednou z důležitých složek výkonu bude na obou stranách psychická odolnost.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli Hradec Králové): „První zápas se nám povedl, hráli jsme lépe než ve Final-4 první ligy doma v Hradci. Byli jsme uvolněnější než hráči Prostějova. Body těch, co se prosadili na straně domácích, jsme očekávali, naštěstí toho moc nedal Petr Dokoupil. Zápas se nám povedl, trefovali jsme těžké střely. Páteční zápasy máme vždy horší, protože hráči jsou po týdnu v zaměstnání přece jenom unavení, navíc tříhodinová cesta v páteční dopravní špičce tomu nepřidala.“

Zbyněk Choleva (trenér Orli Prostějov): „Mně se zdálo, že my jsme byli v prvním utkání uvolnění až moc na to, že jsme chtěli Hradec honit po celém hřišti, bránit a vycházet z obrany. Chtěli jsme mít body z rychlého protiútoku a neměli jsme je. Naštěstí nás ze začátku držely nějaké střely z dálky, potom, když jsme minuli, tak už to tak slavné nebylo. Pivoti měli brzo fauly. Nevím proč, jestli jsme nebyli koncentrovaní, nebo špatně četli hru. Určitě to nebylo slavné utkání, už v poločase jsme dostali padesát bodů, nakonec devadesát. V obraně jsme prostě měli být lepší. Hradec není vůbec špatný tým, jsou tam zkušení borci jako Ondra Peterka, Samuel Faifr a tak dále. V neděli musíme hrát lépe, je to vlastně nula nula.“